باتوجه به کمبود آب و افزایش هزینه‌های مربوط به تأمین آب و آب‌رسانی، استفاده از روش‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف آبِ مورد استفاده در کشاورزی، می‌تواند در کاهش هزینه‌ها تأثیر به‌سزایی داشته باشد. زیرا روش‌های سنتی آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی، هدررفت قابل‌توجهی دارد. در این مقاله، درباره‌ی یکی از روش‌های آب‌رسانی که منجر به صرفه‌جویی در مصرف آب در فرایند آبیاری زمین‌های کشاورزی می‌شود. اطلاعاتی را تشریح خواهیم کرد؛ اطلاعاتی درباره‌ی استفاده از نوار کشاورزی تیپ پلاک دار . پس همراه ما باشید.

خرید نوار تیپ

نوار کشاورزی تیپ پلاک دار چیست و چه‌گونه عمل می‌کند؟

تولید و عرضه‌ی نوار کشاورزی تیپ، به دو صورت کلی تیپ درزدار و تیپ پلاک دار صورت می‌گیرد. یکی از تفاوت‌های نوار کشاورزی تیپ پلاک دار با نوار کشاورزی تیپ درزدار، این است که محصول پلاک دار قطره‌چکان دارد؛ اما نوار کشاورزی تیپ درزدار، در کنار خود مسیری زیگزاگ‌شکل دارد که باعث شکسته‌شدن فشار و جهت آب می‌شود. در نتیجه قطره‌های آب از درزهای کناری آن بیرون می‌آیند و به گیاه مورد نظر می‌رسند. نوار کشاورزی تیپ پلاک دار یکی از تجهیزات آبیاری قطره‌ای است که در آبیاری مزارع ردیفی و متراکم مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ مزارعی مانند انواع سبزیجات، صیفی‌جات و اقسام کشت‌های گلخانه‌ای.

فشار کاری نوار آبياری پلاک دار

هرگاه در صنعت و کشاورزی درباره‌ی فشار صحبت می‌کنیم، باید بدانیم که فشار ایده‌آل پیشنهادی از سوی سازندگان کالاها، معمولاً یک عدد ثابت نیست. بلکه یک بازه‌ی پیشنهادی است. کشاورزان و صنعتگران این مطلب را درباره‌ی کار با پمپ‌ها به‌خوبی می‌دانند. برای فشار یا اختلاف ارتفاعی که یک پمپ ایجاد می‌کند. معمولاً یک بازه‌ی ایده‌آل درنظر می‌گیریم.

فشار نوار تیپ

در کارکردن با نوارهای آبیاری ، جهت بهره‌برداری و استفاده‌ی هرچه‌بهتر، توصیه می‌شود. که نوار تیپ‌ها تحت فشار کاری 0.6 بار عمل کند. درصورتی‌که این فشار پیشنهادی رعایت نشود، آب‌دهی روزنه‌ها با میزان آب‌دهی اسمی متفاوت می‌شود. به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت بازه‌ی 0.4 تا 1 بار را محدوده‌ی فشاری مناسب برای بهره‌برداری از این نوار تیپ را درنظر می‌گیرند. 

توجه ویژه به فشار مناسب جهت استفاده از این نوارها، می‌تواند صاحبان زمین‌های کشاورزی و فعالان در این حوزه‌ی کاری را از مزایا و فواید این شیوه‌ی آبیاری برخوردار کند.

مزایای استفاده از تیپ پلاک دار

  • نصب این نوار کشاورزی بسیار آسان است. همچنين اتصالات مربوط به این شیوه‌ی آبیاری بسیار ارزان و دردسترس است.
  • از آن‌جا که محصولات کشاورزی باید در معرض تابش مناسب نور قرار بگیرند، مقاومت تأسیسات آبیاری دربرابر نور خورشید ضروری و لازم است. نوار کشاورزی جنسی پلیمری دارد. جنس مخصوص‌ این نوارها، دربرابر نور خورشید مقاوم است.
  • این نوارها قابلیت استفاده در زمین‌های ناهموار با سطح‌بندی نامناسب و غیریک‌دست را دارد.
  • نوار تیپ پلاک‌ دار، همان‌‌طور که این مقاله به‌دنبال توضیح آن بود، در فشارهای پایین قابلیت استفاده دارد. این مسئله می‌تواند منجر به کارایی بالای این نوار کشاورزی در مناطقی باشد که دسترسی به فشار بالا در آن‌ها ممکن نیست.