خرید لوله 16 میلیمتر که به لوله آبیاری قطره ای معروف است سوال های زیادی در ذهن مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند. اینکه کدام لوله 16 بهترین کیفیت را دارد و می‌تواند انتخاب مناسب تری باشد سوال مهمی است که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم. احتمالا هنگام استعلام قیمت از فروشگاه‌های مختلف و تولید‌کنندگان متنوع با بازه‌ای وسیع از قیمت مواجه شده اید. این اختلاف قیمت لوله بی‌دلیل نیست و دلایل قانع کننده ای دارد. هزینه کردن برای یک لوله ارزان قیمت شاید در نگاه اول خوشایند باشد اما متاسفانه باید بدانید که به زودی ناچار می‌شوید مجددا برای تعمیر یا تعویض لوله ها اقدام کنید. برای داشتن یک خرید مطمئن و به نکته های زیر توجه کنید.

لوله 16 میلیمتر آبیاری

1. توجه به ضخامت جداره ی لوله هنگام خرید لوله 16

لوله ۱۶ میلیمتر را معمولا با ضخامت های ۱.۲ و ۱.۴ میلیمتر تولید می‌کنند. این یک ضخامت استاندارد برای داشتن انعطاف مناسب و مقاومت قابل قبول در لوله آبیاری قطره ای است. در صورتی که جداره لوله از ضخامت کمتری برخوردار باشد امکان دارد در اثر کشیدگی های ایجاد شده در زمین و یا به علت فشار ناشی از آب درون لوله ترک بخورد و در آن پارگی ایجاد شود. فراموش نکنید ضخامت بیش از اندازه ی لوله ها نشان‌دهنده مقاومت بیشتر آن‌ها نیست. ضخامت بیش از حد گاهی اوقات نشانه ی کیفیت پایین مواد استفاده شده در تولید این محصول است.

به این نکته توجه کنید که مواد درجه اول از چسبندگی و توان کششی بالا تری برخوردارند. همین باعث می‌شود تا با حجم کمتر و وزن پایین مقاومت بهتری از خود نشان بدهند. ضخامت زیاد و بیشتر از حد لوله مشکلات دیگری نیز ایجاد می‌کند. در صورتی که ضخامت جداره لوله آبیاری قطره ای بیش از اندازه باشد، لوله انعطاف لازم را نخواهد داشت و نصب قطره چکان ها بر روی آن بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. علاوه بر این ممکن است اتصالات مربوط به راحتی درون آن جایی نگیرند و برای نصب اتصالات به مشکل بر بخورید. به همین دلیل است که هنگام خرید لوله 16 باید به این نکته توجه کنید.

لوله آبیاری قطره ای

2. اطمینان از جنس مواد پلی اتیلن به کار رفته در لوله

شرکت ها و تولید کننده های زیادی برای کاهش قیمت نهایی محصول خود از مواد اولیه درجه دو استفاده می‌کنند. همین است که بسیاری از مصرف کنندگان از پوسیدن لوله در زیر نور آفتاب گلایه می‌کنند. مواد پلی اتیلن با توجه به نوع ساختار خود مقاومت و استحکام بالایی دارند. اما وجود ناخالصی های مختلف و یا بازیافتی بودن مواد اولیه باعث کاهش استحکام آم می‌شود. به همین جهت هنگام خرید لوله باید به جنس مواد سازنده آن توجه کنید.

برای تصمیم‌گیری بهتر و داشتن یک خرید مطمئن، نشانه های درج شده روی لوله می‌تواند راهگشا باشد. حک شدن نشان استاندارد به روی جداره لوله می‌تواند دلیل خوبی برای کیفیت قابل قبول محصول باشد.

بیشتر بخوانید: نوار تیپ یا لوله معمولی؟!

3. نام ها و تولید کننده های معتبر

پس از توجه کافی داشتن به نکات بالا، در نظر داشتن نکته زیر هم حائز اهمیت است. تولید‌کنندگان مطرح لوله آبیاری قطره ای و انواع لوله های پلی اتیلن که اعتبار و شناخت کافی در بین مصرف کنندگان برخوردارند می‌توانند گزینه های خوبی برای خرید باشند. این شرکت ها به جای ضربه زدن به نام و اعتبار خود تلاش می‌کنند تا با تولید محصول با کیفیت نظر مشتریان را به خود جلب کنند. به همین دلیل است که شما می‌توانید با خیال راحت تری خرید خودتان را انجام دهید. شرکت هایی مانند شرکت پلیران که نام آشنا هستند در صدر این لیست قرار دارند.