با توجه به افزایش بحران آب و نیاز بیشتر برای مصرف بهینه هنگام استفاده از آب، به کار گیری روش های مختلف برای افزایش راندمان آب مصرفی اهمیت فراوانی پیدا کرده است. در این میان استفاده از روش آبیاری قطره ای بعنوان یکی از روش های تاثیر گذار و دارای بازدهی بالا جایگاه ویژه ای دارد. اما یکی از موضوعاتی که باعث سردرگمی کشاورزان یا باغداران می شود نحوه محاسبه دستمزد و قیمت اجرای سیستم آبیاری قطره ای است. به همین دلیل در این نوشته به دنبال آن هستیم تا پارامتر های لازم برای محاسبه دستمزد اجرای سیستم آبیاری قطره ای را برشمریم.

اجرای سیستم آبیاری قطره ای

عوامل تاثیر گذار در قیمت اجرای سیستم آبیاری

در قدم اول باید به این نکته توجه کنید که هزینه اجرای سیستم آبیاری قطره ای به عوامل مختلف و متنوعی بستگی دارد و نمیتوان بصورت متری برای آن قیمت گذاری کرد. عواملی مانند ابعاد زمین، ناهمواری های زمین، محل قرارگیری زمین، منبع آب دریافتی، مدت زمان اجرای پروژه، محاسبه های مهندسی و نقشه کشی، تعداد کارگر و از این دست موارد میتوانند در افزایش یا کاهش دستمزد اجرای سیستم آبیاری قطره ای تاثیر گذار باشند.

1. ابعاد زمین

ابعاد زمین پروژه اصلی ترین عامل تاثیر گذار در قیمت گذاری اجرای سیستم آبیاری قطره ای است. فراموش نکنید که نمیتوان نسبت مشخصی بین ابعاد زمین و هزینه اجرا معین کرد. راه اندازی یک سامانه آبیاری برای زمین یک هکتاری تفاوت زیادی با اجرای سیستم برای یک حیاط چند متری دارد.

ابعاد زمین کشاورزی

2. ناهمواری های زمین

ناهمواری های زمین یکی از اصلی ترین عوامل برای طراحان سیستم آبیاری قطره ای محسوب می شود. قرارگیری لوله ها به نحوی که کمترین فشار به پمپ وارد شود یا شیب زمین مانع عبور آب از سطحی به سطح دیگر نشود بزرگترین چالشی است که طراحان سیستم آبیاری قطره ای با آن روبرو  هستند. اجرای سیستم آبیاری در زمین های ناهموار، سختی های فراوانی دارد و این موضوع در تعیین دستمزد برای پیمانکار تاثیر گذار است.

ناهمواری زمین

3. محل قرارگیری زمین

مسافتی که اجرا کننده باید بپیماید تا به محل پروژه برسد عامل دیگری است که میتواند باعث افزایش یا کاهش اجرت نصب سیستم آبیاری قطره ای بشود. لذا هنگام انتخاب پیمانکار مناسب باید به فاصله او با زمین محل پروژه نیز دقت کنید. بهتر است از کارشناسان و اجرا کنندگان محلی کمک بگیرید و پیش از شروع کار در مورد نحوه ایاب ذهاب با پیمانکار صحبت کنید. به این ترتیب به درک بهتری از سختی های کار و شرایط پیمانکار میرسید.

4. منبع آب دریافتی

استخر آبیاری، چاه آب، مخزن آب، رودخانه، تانکر سیار یا شیر آب شهری، هر کدام میتواند منبعی برای دریافت آب مورد نیاز آبیاری باشد. تامین این منبع و آبگیری مناسب و قابل قبول از این منبع چالش دیگری است که میتواند مشکل ساز شود. در صورتی که قصد دارید از لوله کشی آب شهری برای تامین آب مورد نیاز گیاهان تان استفاده کنید، کار شما به مراتب آسان تر است. اما نباید فراموش کنید که گاهی اوقات فشار آب شهری به قدری نیست که کفاف آبیاری تمام حیاط یا محوطه مورد نظر شما را بدهد. به همین دلیل ممکن است به پمپ نیاز پیدا کنید. 

اجرای سیستم آبیاری در زمین های کشاورزی قدری متفاوت است. در این زمین ها با توجه به اینکه منبع آب در چه نقطه ای از زمین قرار گرفته است و چطور میتوان از طریق آن به تمام زمین آبرسانی کرد موضوع حائز اهمیت دیگری است. به همین دلیل محل قرار گرفتن منبع آب و نوع آن تاثیر فراوانی بر قیمت گذاری اجرای سیستم آبیاری میتواند داشته باشد.

استخر آبیاری

5. مدت زمان اجرای پروژه

گاهی اوقات بدلیل اصرار کارفرما مبنی بر سریع تر تمام شدن و زود تر به نتیجه رسیدن پروژه، پیمانکار ناچار است تا وقت و انرژی بیشتری برای به انمام رساندن آن صرف کند. تلاش برای بهره برداری سریع تر  از سیستم آبیاری قطره ای و به اتمام زساندن آن در کمتر از زمان معمول یکی از عواملی هست که میتواند باعث افزایش دستمزد مجری سیستم آبیاری قطره ای بشود. برای جلوگیری از رخداد چنین اتفاقاتی پیشنهاد میشود تا پروژه را در زمان معین و مناسب شروع کنید تا نیازی به عجله بیهوده نداشته باشد. 

6. محاسبه های مهندسی

انجام محاسبه های مهندسی و آمار گیری های متنوع در زمین های بزرگ کشاورزی یکی از عواملیست که در بالا رفتن هزینه های اجرا دخیل است. بررسی بافت خاک و انجام آزمایش برای تشخیص نوع خاک، در نظر گرفتن بارش های سالیانه و آمار گیری میزان نیاز آبی گیاه، نقشه برداری و وارد کردن داده های موجود در نرم افزار های مختلف میتواند از این دسته عوامل باشند. با این وجود در محوطه های کوجک و خانگی که نیازی به محاسبه های گسترده نیست.

محاسبه مهندسی

نتیجه گیری

تعین دستمزد اجرای یک سیستم آبیاری از صفر تا صد نیازمند در نظر گرفتن عوامل متنوع و گوناگونی است. با در نظر گرفتن عوامل فوق می توانید نگرش خوبی نسبت به نحوه ی قیمت گذاری اجرای یک سامانه آبیاری بدست بیاورید. با این وجود پرس و جو از افراد کارشناس، مغازه داران، مصرف کنندگان سیستم آبیاری قطره ای و اجرا کننده های مختلف نیز می تواند کمک فراوانی به شما بکند.