مه‌پاش نوعی سیستم سرمایش تبخیری است که به آن سیستم خنک ‌کننده تبخیری نیز می‌گویند. استفاده از مه‌پاش یکی از بهترین روش‌های سرمایشی است که بخصوص در گلخانه‌ها بازده بسیار بالایی نیز دارد. ممکن است فکر کنید با استفاده از این سیستم، همه‌چیز خیس و مرطوب می‌شود. اما در حقیقت ذرات آب در مه‌پاش‌ها به علت ریز بودن، بسیار سریع تبخیر می‌شوند. این فرایند تبخیر بسيار سریع اتفاق می‌افتد. بطوري که ذرات آب فرصت نمی‌کنند روی سطوح یا کف زمین بنشینند. بدیهی است که هرچه سیستم ذرات ریزتری تولید کند، تبخیر سریع‌تر انجام می‌گیرد. ضمن اينكه بازده سیستم بیشتر می‌شود. سیستم مه‌پاش در گلخانه، مرغداری، دامداری، ویلا، تالار، رستوران و … کاربرد دارد. بنابراين در این مطلب قصد داریم به مه‌پاش ویلا یا مه‌پاش باغ بپردازیم.

کارکرد مه‌پاش ویلا

اساس کار سیستم‌های مه‌پاش، فرایند تبخیر آب است. در این سیستم‌ها، آب با فشار زیاد پمپاژ شده و نازل مه‌پاش آن را به صورت پودری شکل (شبیه به مه) خارج می‌کند. بطوري که در نتیجه آن محیطی خنک و مرطوب ایجاد می‌شود. نازل‌های مه‌پاش به دلیل داشتن منافذ ریز (در اندازه میکرون) آب خروجی را به صورت مه بیرون می‌دهند. در نتیجه بستر خیس نمی‌شود.

نازل مه پاش

قطر قطراتی که مه‌پاش ویلا ایجاد می‌کند باید به اندازه کافی ریز و پودری باشد. زیرا این قطرات مدت طولانی در هوا معلق‌اند. ضمن ايتكه در طول این مدت، با جذب حرارت محیط تبخیر می‌شوند. در نتیجه این فرایند، دمای فضا بدون افزایش قابل توجه رطوبت تا ۲۲ درجه نیز کاهش می‌یابد. در این سیستم‌ها باید آب با کیفیت مناسبی استفاده شود و فیلتر‌هایی با توانایی جذب تا ۵ میکرون نیز در آن‌ها قرار گیرند تا ذرات اضافی را جذب کنند.

انواع سیستم‌های مه‌پاش

هنگامی که تصمیم به خرید سیستم مه‌پاش می‌گیرید، یکی از پارامترهای مهم در انتخاب سیستم مناسب کاربرد مه‌پاش است که بر اساس نحوه استفاده و مکان مورد نظر تعیین می‌شود. همانطور که گفته شد انواع مختلفی از مه‌پاش وجود دارد از جمله مه‌پاش رستوران و کافه، مه‌پاش صنعتی، مه‌پاش کم‌فشار یا پرفشار و … که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. اما مه‌پاش ویلا جزو مه‌پاش‌های خانگی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مه‌پاش خانگی یا مه‌پاش باغ همانطور که در نام آن مشاهده می‌کنید، در خانه، باغ شخصی، گلخانه کوچک، سیستم تولید قارچ کوچک، بالکن و تراس منازل، روف گاردن و آلاچیق‌ها کاربرد دارد. این سیستم نیازی به اتصال به پمپ و برق ندارد و به راحتی با اتصال به شیر آب منزل کار می‌کند.

مه‌پاش باغ

از مزایای این مه‌پاش‌ها می‌توان به دفع پشه و حشرات، جلوگیری از مرطوب شدن لباس و بهم ریختگی وضعیت ظاهری، قابلیت مه‌پاشی از ارتفاع به زمین یا از زمین به سمت بالا، معطرسازی محیط با استفاده از اسانس‌های خوشبوکننده، عدم افت بار فشار آب و تولید مه یکنواخت در طول لوله‌کشی سیستم و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.