در آبیاری قطره‌ای با هدف جلوگیری از  هدررفتن آب، با استفاده از نوارهای آبیاری، میزان آب مورد نیاز برای پرورش محصولات را با سرعت کم (بین 2 تا 20 لیتر در ساعت) تأمین می‌شود. در این روش میزان آبیاری به گونه‌ای تنظیم می‌شود که خاک گیاهان اشباع نشود و آب روی سطح زمین نایستد. به این ترتیب علاوه بر اینکه همواره رطوبت مورد نیاز خاک تأمین می‌شود، از مصرف بیش از اندازه آب نیز جلوگیری به عمل می‌آید. در ادامه به معرفی انواع نوار تیپ آبیاری می‌پردازیم.

نوار تیپ درز‌دار | انواع نوار تیپ

در فرآیند تولید این نوع نوار تیپ، برای خروج آب از داخل نوار، روزنه‌هایی روی سطح آن ایجاد می‌شود که مانند زیپ هستند. با وجود اینکه همواره این زیپ‌ها بسته هستند، اما از منافذ میانی زیپ‌ها، آب خارج می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این نوع نوارهای آبیاری، آن است که فشار جریان آب داخل نوار به دلیل ارتباط مداوم آن با جریان هوای بیرون از طریق منافذ زیپ‌ها، کنترل می‌شود. در اصطلاح رایج بازار به این نوع از نوارهای تیپ، نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت گفته می‌شود.

خرید نوار تیپ آبیاری

نوار تیپ پلاک‌دار | انواع نوار تیپ

مهم‌ترین تفاوت نوار تیپ پلاک‌دار با نوار تیپ درزدار، در استفاده از قطره‌چکان در نوار‌های پلاک‌دار است. در این نوع نوار‌ها معمولا با فواصل معینی روی سطح نوار، روزنه‌هایی ایجاد می‌شود و پلاک‌هایی روی آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب قطره‌چکان در محل این پلاک‌ها با نوار متصل می‌شود و کار آبیاری با فشار کم انجام می‌شود. فاصله بین پلاک‌ها در این نوع نوارها، از 10 تا 30 سانتی‌متر تنظیم می‌شود که متناسب با سفارش مشتری و کاربری مدنظر او این پلاک‌ها روی نوار قرار می‌گیرند.

ضخامت جداره نوار تیپ

حالا که با انواع نوار آبیاری آشنا شدید، خوب است تا در زمینه ضخامت جداره این نوارها نیز اطلاعاتی کسب کنید. به طور کلی نوارهای تیپ‌ را در ضخامت‌های بین 5 تا 15 میلی‌متر تولید می‌کنند. البته هرچه میزان ضخامت جداره افزایش پیدا کند، عمر مفید نوارها نیز بیشتر می‌شود. همچنین با افزایش ضخامت جداره نوار امکان آسیب رسیدن به آن در فرآیند نصب در اثر اصطکاک با سطح زمین کمتر می‌شود. در جدول زیر می‌توانید عمر مفید نوارهای تیپ را بر مبنای ضخامت جداره آنها مشاهده کنید.

عمر مفید نوار تیپ (سال)
ضخامت جداره نوار تیپ (میکرون)
1
50
1
60
2-3
80
2-4
100
2-4
120
5-10
150

حداکثر فشار عملیاتی جریان آب داخل نوار تیپ

به طور کلی افزایش بیش از حد فشار آب در داخل نوار آبیاری باعث ترکیدن نوار می‌شود. لذا باید همواره در نظر داشته باشید که فشار عملیاتی داخل نوار، از حداکثر فشار طراحی شده برای آن کمتر باشد. در جدول زیر می‌توانید حداکثر فشار عملیاتی جریان آب را بر مبنای ضخامت جداره نوار و قطر نوار مشاهده کنید.


قطر نوار (اینچ)
 
حداکثر فشار عملیاتی (PSI)
ضخامت جداره (میکرون)

 
8
50
10
60
15
80
15
100
15
120
15
150