آبپاش آبیاری وسیله ای برای پاشش آب بروی سطح زمین و آبیاری انواع گیاهان در سطح مزارع و باغات است. به کمک این وسیله راندمان آبیاری مزرعه بالا می‌رود و میزان محصول دهی کشاورزی در واحد سطح افزایش پیدا می‌کند. آبپاش آبیاری معمولا در سایز‌های مختلف و انواع متفاوت تولید می‌شود تا بتواند نیاز‌های گسترده تری را در بخش آبیاری برطرف کند. از این محصول معمولا برای آبیاری گیاهان در مزارع یا فضای سبز استفاده می‌شود اما کاربرد‌های گوناگون دیگری نیز دارد. در ادامه به معرفی انواع مختلف آبپاش و سایز‌های آن خواهیم پرداخت. 

انواع آبپاش از نظر زاویه پاشش 

آبپاش آبیاری در دو نوع تنظیم شونده و غیر قابل تنظیم یا تمام دور تولید و عرضه می‌شوند. هر کدام از این انواع ویژگی مخصوص به خودشان را دارند و محل مورد استفاده آنها متفاوت است. 

آبپاش تنظیم شونده آبیاری 

آبپاش تنظیمی شونده یا تنظیمی به آبپاشی میگویند توانایی تنظیم زاویه پاشش را دارد. به این ترتیب شما میتوانید به کمک زائده‌هایی که بروی دستگاه قرار گرفته است و بصورت مکانیکی مشخص کنید که چه زاویه آبیاری شود. این زاویه در آبپاش‌های مختلف متفاوت و معمولا بین ۳۰ تا ۳۶۰ درجه قابل تغییر است. آبپاش تنظیمی معمولا زوایا و گوشه‌های فضای مورد نظر به کار گرفته می‌شود و به دلیل قابلیت تنظیم شوندگی عموما کمی قیمت بیشتری دارند.

آبپاش تنظیم شونده آبیاری

آبپاش تمام‌ دور یا غیر قابل تنظیم 

آبپاش تمام دور برعکس آبپاش‌های تنظیم شونده قابلیت تنظیم برای آبیاری در زوایای مختلف را ندارند. این وسیله می‌تواند یک دایره کامل را آبیاری کند و قابلیت تغییر این زاویه را ندارد. همین موضوع باعث شده است تا آبپاش تمام دور کمی ارزان قیمت تر از آبپاش تنظیم شونده باشد. این دستگاه معمولا زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای آبیاری فضای گسترده ای از پوشش گیاهی کاربرد فراوانی دارد. 

آبپاش تمام‌ دور

برند‌های مطرح تولید کننده آبپاش آبیاری 

کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف به تولید آبپاش آبیاری می‌پردازند. اما برخی از این کارخانه‌ها بدلیل سابقه طولانی مدت یا کیفیت قابل توجه محصولات تولیدی در این زمینه معروف هستند. با توجه به گستردگی نیاز آبیاری در طول سال‌های متمادی شرکت‌ها در حوزه‌های گوناگونی تخصص پیدا کرده‌‌اند و هرکدام در بخش مشخصی به فعالیت ادامه می‌دهند. 

آبپاش ویرسا (vyrsa) 

در حوزه تولید آبپاش برای زمین‌های کشاورزی شرکت آبپاش ویرسا (vyrsa) بعنوان یکی از معروف ترین و بهترین برند‌های تولید کننده آبپاش برنجی همواره کیفیت مطلوبی را ارائه داده است. این شرکت اسپانیایی انواع آبپاش تنظیم شونده و تمام دور را در سایز‌های مختلف و مدل‌های گوناگون تولید می‌کند و یکی از با کیفیت ترین‌های این حوزه محسوب می‌شود.

آبپاش ویرسا (vyrsa)

شرکت سایم (sime) و آبپاش آمبو (ambo)

وقتی صحبت از شرکت‌های تولید کننده آبپاش و کیفیت آبپاش‌های تولیدی می‌شود نمی‌توان از محصولات شرکت سایم (sime) چشم پوشی کرد. این شرکت ایتالیایی که آبپاش‌های بزرگ برنجی و آلومینیومی تولید می‌کند، بیشتر به دلیل کیفیت آبپاش‌ها و شعاع آنها معروف شده است. به عنوان مثال میتوان از آبپاش آمبو (ambo) بعنوان یکی از معروف ترین محصولات این شرکت یاد کرد. 

آبپاش آمبو (ambo)

آبپاش پروت (perrot) 

آبپاش پروت (perrot) بدلیل کیفیت ساخت بدنه و یکنواختی پاشش آن بسیار در بین مصرف کنندگان محبوب است. این آبپاش که ساخته شرکت پروت است طی سالیان طولانی رضایت مصرف کنندگان را بدست آورده است. علاوه بر این در سال‌های اخیر شرکت‌های ایرانی متعددی اقدام به ساخت این آبپاش برنجی پرطرفدار کرده‌‌اند که کیفیت آنها نیز دست کمی از کارخانه سازنده آبپاش اصل پروت ندارد. کیفیت مطلوب آبپاش پروت ایرانی با توجه به نحوه چینش قطعات و بدنه فلزی آن نیاز کشاورزان و مصرف کنندگان آن را برطرف کرده و طرفداران زیادی را برای خودش ساخته است. 

آبپاش پروت (perrot)

آبپاش نلسون

شرکت نلسون در طراحی و ساخت آبپاش‌هایی با شعاع بسیار بالا شهرت دارد. این شرکت از استاندارد‌های سخت گیرانه ی زیادی برای طراحی آبپاش‌های خود استفاده می‌کند و می‌توان به جرئت گفت که بیشترین شعاع پاشش در میان آبپاش‌ها مختص آبپاش‌های شرکت نلسون است. شعاع پاشش برخی از آبپاش‌های نلسون که به نام آبپاش گان شناخته می‌شوند، تا 95 متر نیز می‌رسد. با این حال شرکت نلسون علاوه بر آبپاش‌هایی با سایز بزرگ آبپاش کوچک نیز تولید می‌کند.

آبپاش نلسون

آبپاش هانتر

شرکت آمریکایی هانتر در سالیان سال نام خودش را به عنوان تولید کننده آبپاش‌های مخصوص فضای سبز تثبیت کرده است. این کارخانه نه تنها در زمینه تولید آبپاش شهرت دارد بلکه در حوزه آبیاری بصورت کامل نامی آشنا برای کاربران است و در تمام جهان برند محبوبی محسوب می‌شود. هانتر در تولید آبپاش مخفی شونده، شیر برقی، سیستم کنترلر آبیاری و غیره فعالیت می‌کند. با این حال آبپاش مخفی شونده تولید شده توسط این شرکت کمک بسیار زیادی به مصرف کنندگان در زمینه آبیاری فضای سبز کرده است.

آبپاش هانتر

شرکت‌های ایرانی تولید کننده آبپاش 

همچنین در سال‌های اخیر شرکت‌های ایرانی متفاوتی به تولید آبپاش آبیاری پرداخته‌‌اند. آبپاش‌های تولید شده توسط این تولیدی‌ها گاهی به ‌‌اندازه آبپاش‌های اصل کارخانه‌های معروف، با کیفیت هستند و از نظر یکنواختی پاشش و جنس بدنه با محصولات جهانی برابری می‌کنند. در این‌ حوزه میتوان به کارخانه‌های ویسپار و الوندمکش اشاره کرد. آبپاش‌های تولید شده توسط این کارخانه‌ها با وجود قیمت پایین تری که دارند از کیفیت بالایی برخوردارند. علاوه بر این بسیاری از آبپاش‌های خارجی و با کیفیت جهانی توسط کارگاه‌های تولید آبپاش در ایران مهندسی معکوس شده‌‌اند و اکنون در ایران تولید می‌شوند. 

آبپاش ویسپار

جنس بدنه آبپاش آبیاری 

آبپاش آبیاری معمولا با جنس بدنه پلاستیک، برنج یا آلومینیوم تولید می‌شود. هر کدام از این بدنه‌ها مزیت و معایب مخصوص به خودشان را دارند. بعنوان مثال آبپاش‌های برنجی کیفیت و ماندگاری بیشتری دارند اما قیمت آن‌ها به نسبت آبپاش‌های پلاستیکی خیلی بیشتر است. همچنین آبپاش‌های برنجی انگیزه ی بیشتری را برای سارقان به وجود می‌آورد. به همین دلیل در صورتی که قصد آبیاری فضای سبزی را دارید که امکان سرقت آبپاش در آنجا زیاد است، شاید بهتر باشد از آبپاش پلاستیکی استفاده کنید. 

سایز آبپاش آبیاری 

آبپاش آبیاری در سایز‌های متنوع و استانداردی تولید می‌شود. هر چقدر سایز آبپاش بزرگتر باشد حجم آب بیشتری را انتقال می‌دهد و شعاع پاشش بیشتری نیز دارد. به همین دلیل برای خرید آبپاش باید به سایز آن توجه ویژه ای داشته باشید. سایز آبپاش مورد نظر را بر اساس میزان آب خروجی آن و شعاع پاشش انتخاب کنید. به این ترتیب هنگام استفاده با مشکلاتی قبیل عدم آبپاشی مناسب یا پوشیده نشدن تمام سطح مورد نظر مواجه نمی‌شوید. 

سایز آبپاش آبیاری

آبپاش‌های آبیاری موجود در بازار 

در زیر قصد داریم به معرفی برخی از آبپاش‌های موجود در بازار اشاره کنیم و ویژگی‌های هرکدام را برای شما برشمریم. 

میکروجت، میکرواسپرینکلر و میکرو آبپاش‌ها

به عنوان کوچکترین شاخه آبپاش آبیاری می‌توان انواع میکرو آبپاش‌ها را نام برد. آبپاش‌های کوچک که برای بر طرف کردن نیاز‌های مختلف به کار می‌آیند. از این وسیله کوچک، نه فقط در زمینه آبیاری بلکه در صنایع مختلف و برای کاربرد‌های متفاوت استفاده می‌شود. میکرو آبپاش‌ها گاها بروی پایه‌های کوتاهی به طول 30 سانتی متر نصب می‌شوند و برای آبیاری گل‌های زینتی، چمن، سیفیجات، فضای سبز و گلخانه مورد استفاده قرار میگیرند. این محصول گوناگونی زیادی دارد اما بطور کلی می‌توان گفت که در دو نوع 180 درجه و 360 درجه تقسیم بندی می‌شوند. گاهی اوقات از این آبپاش‌های کوچک که شعاع پاشش آنها بین 1 تا 2 متر است، در دستگاه سنتر پیوت استفاده می‌شود و گاهی برای آبیاری از سقف گلخانه آویزان می‌شوند. کاربرد‌های زیاد این وسیله باعث شده است تا به عنوان یکی از پر فروش ترین وسیله‌های آبیاری لقب بگیرند.

میکرواسپرینکلر

میکرو آبپاش‌ها

آبیاری با میکروجت

آبپاش پلیمری تنظیم شونده سایز ½ اینچ 

این آبپاش پلیمری با بدنه ای از جنس پلیمر و سایز ورودی ½ اینچ توانایی پاشش آب تا شعاع ۴ الی ۵ متر را دارد. از این وسیله معمولا برای آبیاری فضای سبز و آبیاری کشت‌های گسترده مثل چمن، گل‌های زینتی و بوته‌ها استفاده می‌شود.

آبپاش پلیمری تنظیم شونده سایز ½ اینچ

آبپاش پلیمری تمام دور سایز ½ اینچ 

آبپاش پلیمری تمام‌دور، همانطور که از اسم‌ آن مشخص است توانایی تنظیم زاویه را ندارد. به همین دلیل نباید در گوشه و کناره‌های فضای سبز از آن استفاده کنید. بیشترین استفاده ی این وسیله در مرکز فضای سبز برای آبیاری پوشش گیاهی قرار گرفته در وسط محوطه است. 

آبپاش تنظیم شونده ½ اینچ برنجی ویرسا 

آبپاش‌های ویرسا نیازی به تعریف و تمجید ندارند. آبپاش ویرسا بعنوان یک آبپاش بی نقص شناخته می‌شود. هرچند بزرگترین مشکل این آبپاش‌ها در قیمت گران آنهاست اما با این وجود همچنان یکی از پر مصرف ترین آبپاش‌هاست. هر کجا که آبپاش تنظیمی تولید شود، قطعا آبپاش تمام دور هم پیدا می‌شود. شرکت‌های مختلفی با تولید آبپاش ½ اینچ تمام دور سعی کرده‌‌اند تا نیاز مصرف کنندگان برای آبیاری با کیفیت را برطرف کنند.

آبپاش تنظیمی نازل برنجی ¾ اینچ با بدنه پلیمری 

با وجود اینکه آبپاش پلیمری بدنه نسبتا ضعیف تری در مقایسه با آبپاش برنجی دارد، اما با اضافه کردن برخی امکانات به آنها میتواند درست مشابه آبپاش برنجی عمل کند. استفاده از فلز برنج در قسمت نازل آبپاش کمک کرده است تا طول عمر این دستگاه بیشتر شود و کیفیت مطلوب تری داشته باشد. در کنار این ویژگی، قیمت مناسب تر آن باعث می‌شود که علاقه مندان زیادی داشته باشد. در نهایت کیفیت مطلوب ساخت، پاشش متناسب و طول عمر طولانی را میتوان از دلایل قانع کننده برای تهیه این آبپاش برشمرد.

آبپاش تنظیمی نازل برنجی

انواع آبپاش مخفی شونده

آبپاش مخفی شونده در انواع و اقسام مختلف و توسط شرکت‌های متفاوت تولید می‌شوند تا نیاز‌های آبیاری فضای سبز را به خوبی برطرف کنند. از بزرگترین شرکت‌ها و نام آشنا ترین برند‌های تولید کننده آبپاش مخفی شونده می‌توان به شرکت‌ هانتر آمریکا و رین ایتالیا اشاره کرد. آبپاشی مخفی شونده به گونه ای طراحی شده‌‌اند تا در هنگام آبیاری و به کمک فشار آب از سطح زمین بیرون بیایند و پس از اتمام آبیاری دوباره درون سطح زمین قرار بگیرند. از این دستگاه معمولا برای آبیاری فضای سبز، گلها، بوته‌ها و سایر کشت‌های گسترده استفاده می‌شود.

آبپاش مخفی شونده

آبپاش مخفی شونده

آبپاش پلیمری تمام دور ¾ اینچ 

درست همانند هر سایز دیگری، سایز ¾ اینچ یا همان ۲۵ میلیمتر نیز آبپاش‌های مخصوص به خودش را دارد. آبپاش پلمیری تمام دور بعنوان یکی از برطرف کننده‌های نیاز مصرف کنندگان عملکرد درخشانی دارد.

آبپاش پلیمری تمام دور ¾ اینچ  

آبپاش پلیمری تمام دور

آبپاش برنجی ¾ اینچ تنظیمی و تمام دور 

در کنار آبپاش‌های پلیمری، آبپاش‌های برنجی نیز قرار دارند. هرچند قیمت این دستگاه بالاتر از رقیب پلیمری آن است اما برای کسانی که روی کیفیت محصولات حساس هستند می‌تواند گزینه خوبی به شمار بیاید. این‌ وسیله که جنس بدنه و رزوه‌های آن از فلز برنج می‌باشد می‌تواند مدت‌ها وظیفه آبیاری زمین کشاورزی و زراعی را به درستی انجام دهد. 

آبپاش پلیمری ۱ اینچ تنظیمی و تمام دور 

سایز ۱ اینچ در آبپاش‌ها، یک سایز پر استفاده به شمار می‌آید. دلیل این پر استفاده بودن را میتوان در میزان پرتاب مناسب و مقدار آب خروجی جستجو کرد. از همین رو تنوع آبپاش‌ها در این سایز بسیار بالاست. آبپاش ۱ اینچ معمولا توانایی پاشش آب تا شعاع ۱۰ الی ۱۲ متر را دارد. این عدد بسته به میزان فشار و نوع آبپاش متفاوت است، اما بعنوان تخمین برای داشتن اطلاعات کلی در خرید آبپاش می‌تواند مفید باشد.

آبپاش پلیمری ۱ اینچ


آبپاش پروت ۱ اینچ تنظیمی و تمام دور 

آبپاش پروت در دو نوع ۲ نازله و ۳ نازله تولید و توزیع می‌شوند. تفاوت این مدل در میزان یکنواختی پاشش آنهاست. به همین دلیل در مکان‌هایی که یکنواختی ماشش اهمیت بالایی دارد از آبپاش‌های ۳ نازله استفاده می‌شود. هر نازل بصورت جداگانه وظیفه پاشش تا شعاع مخصوصی را به عهده دارد. به این ترتیب در طول شعاع پاشش تمام زمین زیر کشت بصورت کامل و یکنواخت آبیاری می‌گردد.

آبپاش پروت

آبپاش پلیمری ½1 اینچ با بدنه پلیمری 

آبپاش پلیمری ۱.۵ اینچ که آبپاش بزرگی محسوب می‌شود می‌تواند تا شعاع ۲۰ الی ۲۵ متر را پوشش دهد. این یعنی تنها ۵ عدد از این دستگاه توانایی آبیاری زمینی به مساحت حدود یک هکتار را دارند. این توانایی شفگت‌انگیز بدلیل شعاع پاشش فوق العاده این دستگاه است.

آبپاش پلیمری ½1 اینچ

آبپاش آمبو 

آبپاش آمبو بعنوان یکی از توانمند ترین آبپاش‌ها در شعاع پاشش و کیفیت ساخت شناخته می‌شود. این دستگاه توانایی پاشش آب تا فاصله ۲۵ الی ۳۰ متر را دارد. هرچند این فاصله پاشش به فشار آب قرار گرفته در خطوط لوله بستگی دارد اما بطور میانگین قابل قبول است. از آبپاش آمبو معمولا برای آبیاری زمین‌های کشاورزی بزرگ استفاده می‌شود و هر آبپاش می‌تواند محوطه ای تا حدود مساحت 3000 متر مربع را پوشش دهد. همچنین در سال‌های گذشته به دلیل محبوبیت این محصول کارگاه‌های تولید آبپاش در ایران توانسته‌‌اند‌ه آبپاش‌هایی با طرح آمبو با قیمت‌هایی به صرفه و اقتصادی تر تولید کنند.

آبپاش آمبو

آبپاش آمبو

آبپاش گان

آبپاش گان اولین بار توسط شرکت آمریکایی نلسون طراحی و تولید شد. هدف از ساخت این آبپاش آبیاری فضایی به گستردگی حدود 8000 متر مریع بود. این وسیله شگفت انگیز می‌تواند آب را در شعاعی بین 30 تا 70 متر به پرواز درآورد و گیاهان را آبیاری کند. محدوده فشار کارکرد آبپاش گان از 4 الی 7 بار است و میزان آب خروجی از آن در هر ثانیه بین 3.5 تا 20 لیتر بسته به فشار آب متغیر است. این دستگاه که از فلز‌های آلومینیوم، استیل، برنج و چدن ساخته شده است هزینه بالایی دارد و برای کارکرد مناسب به پمپ بسیار قوی نیاز دارد. با وجود این معایب ویژگی‌های مثبت فراوان آن باعث شده است یکی از آبپاش‌های شناخته شده و با کیفیت بازار به حساب بیاید.

آبپاش گان

نحوه نصب آبپاش آبیاری در زمین کشاورزی و زراعی

با توجه به اینکه محصولات زراعی مانند ذرت به مرور زمان رشد می‌کنند و بلند می‌شوند، برای آبیاری آن‌ها توسط آبپاش، از پایه‌هایی به طول‌های مختلف استفاده می‌شود. گاهی اوقات نیز صرفا به قرار دادن یک رایزر می‌شود بسنده کرد.برای قرار دادن رایزر و جا به جایی راحت تر آبپاش‌ها نیز شیر خودکار استفاده می‌کنند. شیر خودکار وسیله ایست که به کمک آن می‌تواند جریان آب را به خوبی کنترل کرد. نحوه کارکرد شیر خودکار به این صورت است که در مواقع قرار گرفتن آبپاش بروی آن جریان آب از شیر عبور می‌کند و با برداشتن کلید آن یا رایزر مورد نظر جریان آب قطع می‌شود.

رایزر پلیمری

شیر خودکار پلیمری

رایزر آلومینیومی

سخن نهایی

در نهایت شما برای خرید آبپاش باید به موضوعات گوناگونی را مورد بررسی قرار دهید. زاویه پاشش، سایز مورد نظر و حجم خروجی از هر آبپاش از نکاتی هستند که باید در نظر داشته باشید. از طرفی با توجه به محوطه ای که قصد آبیاری آن را دارید تصمیم بگیرید که چه نوع آبپاش برای آن مناسب است. همچنین با توجه به بودجه مورد باید تصمیم بگیرید که آبپاش برنجی یا آبپاش پلیمری باید خریداری کنید.