امروزه بنا به دلایل مختلفی اعم از کمبود آب، استفاده از آبیاری قطره ای در کشاورزی امری بدیهی است. به همین جهت، تولیدکنندگان قطره چکان ها و یا دریپرهای مختلفی را ساخته و به فروش می رسانند. لازم به ذکر است تا بدانید که به نازل هایی که در انتهای سیستم آبیاری قرار گرفته و به گیاه آب می رسانند، دریپر یا قطره چکان می گویند. در کشور ایران، دریپرهای مختلفی وجود دارند که برای آشنایی با انواع قطره چکان ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه بهترین نوع دریپرها را به شما عزیزان معرفی کرده و شما را در زمان خرید راهنمایی خواهیم کرد. 

 مشاهده قیمت انواع قطره چکان

افرادی که تصمیم دارند تا زمین های کشاورزی و یا باغ های خود را آبیاری کنند، بهتر است که ابتدا با انواع دریپرها و قطره چکان ها آشنا شده و سپس برای خرید اقدام کنند. در واقع، این افراد باید دریپر مخصوص و مورد نیاز خودشان را تهیه کنند. برخی از انواع قطره چکان که در بازار ایران وجود دارند، شامل موارد زیر می باشند: 

قطره چکان آنلاین یا روی خط

قطره چکان های آنلاین که با نام قطره چکان برخط و خارج لوله ای نیز نامیده می شوند، یکی از انواع دریپرها هستند که در ایران وجود دارند. این نوع از دریپر، به صورت جداگانه از لوله های لترال نصب می شوند و برای آبیاری درختان و گیاهان مختلف مناسب می باشند. لازم به ذکر است تا بدانید که به طور کلی این محصول به دو دسته مختلف تقسیم می شود که دسته اول جبران کننده فشار یا خود تنظیم هستند و دسته دوم ساده می باشند. در واقع دسته اول به صورت اتوماتیک، گیاهان و درختان را آبیاری می کند؛ اما دسته دوم، باید به صورت دستی تنظیم می شوند تا گیاهان را آبیاری نماید. 

قطره چکان های نوع اول یعنی خود تنظیم یا جبران کننده فشار، دارای نوعی سیلیکون هستند که جریان فشار آب را تنظیم می کنند. این سیلیکون، زمانی که تغییراتی در جریان ورودی آب ایجاد شود، به کمک قابلیت عبور از خود میتواند جریان خروجی را ثابت نگه دارد. در واقع می توانیم بیان کنیم که وظیفه این سیلیکون ثابت نگهداشتن میزان آب خروجی در ساعت است. افرادی که این دریپر را انتخاب کرده و خریداری می کنند، میتوانند آن را به هر نحوی که می خواهند، نصب کنند. به طور مثال: به کمک این ابزار میتوانند مشخص کنند در هر ساعت تنها 4 لیتر آب  به گیاه برسد. اما، در دریپر ساده یعنی نوع دوم، افراد باید به صورت دستی آن را کم و زیاد کنند. 

در جدول به مقایسه انواع قطره چکان ها و برخی از ویژگی های آن پرداخته ایم.

تصویر
نام
نوع
میزان خروجی

قطره چکان آکسیوس
دبی ثابت، باز شونده
8 لیتر در ساعت

قطره چکان آکسیوس
دبی ثابت، باز شونده
4 لیتر در ساعت

قطره چکان یورودریپ

دبی ثابت،پرسی

8 لیتر در ساعت


قطره چکان نتافیم

دبی ثابت،پرسی

8 لیتر در ساعت


قطره چکان سه راهی

قابل تنظیم، باز شونده
0 تا بیش از 20 لیتر در ساعت

قطره چکان هشت نازله

قابل تنظیم، باز شونده
0 تا بیش از 20 لیتر در ساعت

قطره چکان داخل خط

قابل تنظیم، باز شونده

4 لیتر در ساعت

بابلر
قابل تنظیم، باز شونده

0 تا بیش از 20 لیتر در ساعت


قطره چکان گلدانی

قابل تنظیم، باز شونده

0 تا بیش از 20 لیتر در ساعت

به یاد داشته باشید که این دریپرهای آنلاین قیمت زیادی ندارند و افراد می توانند هر تعداد از آن ها را به راحتی خریداری کنند. علاوه بر این، قطره چکان های آنلاین دارای هیچ گونه محدودیتی نیستند و افراد می توانند آن ها را در هر فاصله ای که نیاز است، قرار دهند. قطره چکان های تنظیمی، دریپر pc، بابلرها، قطره چکان های افشانه ای و .... همگی جزء دریپرهای آنلاین محسوب می شوند. در واقع تمامی موارد بیان شده معروف ترین نوع قطره چکان می باشند و طرفداران زیادی دارند. 

دریپر یا قطره چکان آکسیوس

یکی از بهترین انواع قطره چکان ها، دریپر آکسیوس است که در هر زمینه می توان از آن استفاده کرد. این محصول بر روی لوله های آبیاری نصب می شود و جریان آب را کنترل می کند. به یاد داشته باشید که اگر تصمیم دارید تا این نوع از دریپر را خریداری کنید، قطر لوله های ابیاری شما باید 16 میلی متر باشند. قطره چکان آکسیوس نسبت به سایر قطره چکان ها بهتر است زیرا، سیستمی در آن تعبیه شده است که از جرم گیری لوله های آبیاری جلوگیری می کند. همچنین، این دریپر دارای سیستم خودشویندگی است و عواملی که سبب گرفتگی قطره چکان می شوند را از بین می برد. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم که تا حد امکان این قطره چکان را خریداری کرده و مصرف کنید. 

علاوه بر موارد ذکر شده، تهیه و نصب دریپر یا قطره چکان آکسیوس دارای مزیت های دیگری نیز هستند که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند: 

 • این محصول دارای دیافراگم دقیقی است و و می تواند درب خروجی آب را به راحتی کنترل کند. 
 • این دریپر در محدوده مشخصی می تواند فشار آب را کاهش داده و یا زیاد کند. 
 • افراد می توانند از قطره چکان آکسیوس در مدتی طولانی استفاده کنند. 
 • این محصول در برابر نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش، مقاومت بسیار زیادی دارد. 
 • این قطره چکان در برابر هر گونه گرفتگی و زنگ زدگی، مقاوم است. 
 • در مکان های که دارای پستی و بلندی هستند نیز می توان از این محصول استفاده کرد. 
 • در کشت های گلخانه ای که به مراقبت بیشتر و دقیقی تری نیاز است، این قطره چکان کاربرد دارد. 

دریپر یا قطره چکان گلدانی 

نام دیگر دریپر گلدانی، صلیبی است که این محصول یکی دیگر از انواع قطره چکان ها می باشد. همان طور که از نام آن پیدا است، افراد برای آبیاری گلدان های خانگی خود و یا محیط های کوچک می توانند از آن استفاده کنند. نحوه تنظیم کردن آن دستی است و افراد بر اساس نیاز می توانند درب خروجی آن را تنظیم نمایند. البته، افرادی که از آن در گلدان استفاده می کنند بهتر است که میزان خروجی آن را تا حد امکان کم کنند. زیرا، در صورتی که میزان خروجی آن زیاد باشد، گل ها و گیاهان آن ها پوسیده شده و خراب خواهند شد. 

لازم به ذکر است تا بدانید که در دریپر یا قطره چکان های گلدانی، دو عدد خروجی قرار دارد که این اتفاق موجب شده است تا احتمال گرفتگی آن کاهش یابد. زیرا اگر یک خروجی مسدود شود، خروجی دیگر می تواند فرایند آبیاری را به درستی انجام دهد. این محصول به نحوی طراحی شده است که بتواند 0 تا بیش از 20 لیتر آب را در هر ساعت خارج کند. قیمت این قطره چکان مناسب است و افراد می توانند آن ها را در تعداد زیادی خریداری کنند. اما، این محصول برای آبیاری مکان های وسیعی همچون: باغ ها، زمین های کشاورزی و ... مناسب نمی باشد. 

قطره چکان پرسی 

نوع دیگری از انواع قطره چکان، پرسی یا بین خطی می باشد که این محصول قابلیت های بسیار زیادی دارد. افرادی که نیاز دارند تا یک محیط را 4 الی 8 ساعت آبیاری کنند، می توانند این محصول را خریداری نمایند. قطره چکان پرسی نیز دارای قابلیت خودشویندگی است و می تواند  تمامی عواملی که سبب گرفتگی دریپر می شوند را شسته و شو داده و رفع نماید. اما، این محصول فقط در لوله هایی که قطر 12 الی 16 میلی متری دارند مناسب است و در لوله های دیگر، کارایی ندارد. همان طور که بیان کردیم این قطره چکان دارای قابلیت ها و ویژگی های بسیاری است که برخی از مهم ترین ویژگی های این دریپر، به شرح زیر می باشند: 

 • راحت و آسان بودن نحوه نصب آن بر روی لوله های آبیاری
 • مقاومت بالای آن در برابر نور خورشید و حرارت 
 • مقرون به صرفه بودن قیمت این دریپر
 • آبدهی حدودا بین 2 الی 8 لیتر در هر یک ساعت
 • تولید شده توسط مواد پلی پروپیلن یا پلی اتیلن 

قطره چکان یا دریپر نتافیم

قطره چکان نتافیم، توسط کشور اسرائیل ساخته شده و به کشورهای دیگر صادر می شود. برخی از افراد فکر می کنند که این دریپر در ایران وجود ندارد؛ این تفکر نادرست است و با کمی جستجو می توان آن را در بازارهای داخلی نیز مشاهده نمود. اما، به دلیل این که از کشور های همسایه وارد می شود، برخی از افراد نوع تقلبی آن را تولید کرده و به بازار روانه می کنند. به همین دلیل، افراد پیش از خرید باید از اصل بودن آن اطمینان حاصل نمایند. دریپر نتافیم، به نحوی طراحی شده است که آب را به ریشه گیاهان برساند. این محصول برای مناطق وسیع مناسب هستند و می توانند چندین لیتر آب را در هر ساعت به ریشه گیاهان و درختان برسانند. 

بهتر است بدانید که این محصول بدلیل مجهیز به قابلیت خود شوینده می باشد که همین امر سبب می شود تا میزان گرفتگی آن بسیار کم شود. این محصول نیازی به تنظیم دستی ندارد و با نصب آن، به صورت خودکار فرایند آبیاری را انجام خواهد داد. قطره چکان نتافیم، به راحتی می تواند فشار آب و هوا را در لوله ها تنظیم کرده و بر اساس تنظیمان از قبل تعیین شده، کنترل کند. افراد به راحتی و بدون هیچ دردسری می توانند آن را بر روی لوله های آبیاری نصب کرده و تنظیم نمایند. 

قطره چکان یورودریپ

نوع دیگری از انواع دریپرها، یورودریپ است که دارای رنگ های مختلفی می باشد. هر یک از رنگ های قطره چکان یورودریپ نشان دهنده محدوده زمانی آبیاری و لیتراژ مصرفی آب هستند. به عبارتی دیگر می توان بیان کرد که هر رنگی از این محصول، نشان می دهد که تا چند لیتر در ساعت قابلیت آبیاری دارد. انواع رنگ های قطره چکان یورودریپ، شامل موارد زیر می باشند:

 • رنگ آبی دریپر یورودریپ که قابلیت 2 لیتر آبیاری را در هر ساعت دارد. 
 • رنگ مشکی این محصول که قابلیت آبیاری 4 لیتر در هر ساعت را دارد. 
 • رنگ قهوه ای یورودریپ که می تواند در هر ساعت 8 لیتر آب را از لوله ها خارج کند. 
 • رنگ سبز قطره چکان یورودریپ که توانایی دارد تا در هر ساعت 24 لیتر آب را از لوله ها خارج نماید. 

  مشاهده قیمت قطره چکان یورودریپ

نحوه انتخاب انواع قطره چکان

هم اکنون که به طور کامل با انواع قطره چکان ها آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که کدام یک مناسب هستند و یا چگونه باید قطره چکان مناسب را انتخاب نماییم؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که شما عزیزان پیش از خرید هر یک از دریپرهای معرفی شده، باید زمین خود را ارزیابی کنید و بدانید که چه نوع قطره چکانی مناسب زمین شما است. برخی از افراد نمی توانند به صورت مداوم به زمین کشاورزی و یا باغ خود سر بزنند، در این صورت آن ها به قطره چکان خود تنظیم یا جبران کننده فشار نیاز دارند. در مقابل، اگر افراد بتوانند خودشان به صورت روزمره به باغ سر بزنند، بهتر است که قطره چکان های ساده را خریداری کنند. به طور کلی، افراد باید بر اساس نیاز خود انواع قطره چکان را انتخاب کرده و خریداری نمایند. توصیه می شود در صورتی که قصد دارید تا از مشکلات احتمالی به دور بمانید از قطره چکان های خود تنظیم استفاده کنید تا با تغییر در فشار آب میزان آب خروجی ثابت بماند و از دردسر های عدم یکنواختی پاشش مشکلی برای شما به وجود نیاید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با انواع قطره چکان ها آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که پیش از خرید هر یک از موارد ذکر شده باید اطلاعات کاملی را به دست آورید. سپس، بر اساس منطقه ای که تصمیم دارید آبیاری کنید، یکی از قطره چکان ها را خریداری کنید. همچنین، فراموش نکنید که دریپرهای دیگری نیز در بازار داخلی ایران وجود دارند و شما برای آشنایی با هر یک از آن ها و خریدشان می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.