نوار تیپ یا نوار آبیاری یکی از ابزاری است که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. شاید عمده ترین دلیل محبوبیت نوار آبیاری بین کشاورزان قیمت مناسب و اقتصادی بودن آن است. نوار آبیاری معمولا برای کشت گیاهان ردیفی و فصلی استفاده میشود و  برای کشت محصولاتی که بیش از یکسال نیاز به رشد دارند توصه نمیشود. از آنجایی که این محصول ظریف هست و امکان پاره شدن آن وجود دارد ،کارخانه های سازنده تنها ضمانت یک فصل زراعی را میکنند. درحالیکه لوله های پلی اتیلن معمولی ، گاهی تا 10 سال ضمانت نیز دارند. در واقع میتوان گفت نوار تیپ ها یکبار مصرف هستند. بعد از تمام شدن کشت شما میتوانید نوار را بعنوان ضایعات به کارخانه های سازنده بفروشید .کارخانه ها،  نوار هارا بصورت کیلویی از کشاورزان خریداری میکنند و برای بازیافت و تولید مجدد از ضایعات کمک میگیرند.

چه محصولاتی با نوار تیپ کشت میشوند؟

عموما محصولات فصلی و ردیفی با نوار تیپ کشت میشوند. محصولاتی که بعد از 3 الی 6 ماه به رشد حداکثر میرسند و وقت برداشت آنها میشود. گیاهانی مثل : کلم ، کاهو ، فلفل ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، ذرت ، گندم ، آفتاب گردان ، بامیه و از این قبیل گیاهان

مقایسه نوار تیپ با لوله های معمولی

هرچند هرکدام مزیت های خاص خودشان را دارند و باید دقت کرد که کدام بیشتر مناسب کار ما هست. اما بصورت کلی و در مقام مقایسه، میشود به موارد زیر اشاره کرد.

قیمت

 نوار های تیپ قطعا از نظر قیمت خیلی بصرفه تر هستند. اما باید به این نکته توجه شود که یکبار مصرف هم هستند و باید بعد از هر فصل زراعی تعویض شوند. باید از نظر بین تعویض و استفاده از لوله های ثابت تعادل برقرار کنید .

حمل و نقل آسان

یکی از بزرگترین ویژگی های نوار تیپ همین راحتی حمل و نقل آن است. فرض کنید شما برای آبیاری زمین تان به 10 هزار متر لوله ی آبیاری نیاز دارید.اگر مشکلات مربوط به حجم لازم برای انبار کردن و هزینه های نیروی انسانی برای جا به جا کردن آنرا در نظر نگیریم ،  قطعا حمل و نقل 10 هزار متر لوله ی پلی اتیلن معمولی با یک وانت ساده امکان پذیر نیست. درحالیکه 10 هزار متر نوار تیپ براحتی در یک وانت ساده جا میشوند . تازه حجم زیادی جای اضافه هم دارید که میتوانید لوازم دیگر را بار کنید.

نصب آسان

 نصب لوله های پلی اتیلن معمولی ، بعلت وزن بیشتر و انعطاف پذیری کمتر ، نسبت به نوار تیپ خیلی سخت تر است. برای نصب نوار تیپ فقط کافیست تا رول آن را ابتدای ردیف قرار دهید و سر دیگر نوار را تا انتهای ردیف بکشید و در جایی مستقر کنید. از طرفی در لوله های معمولی بعد از نصب لوله، باید دریپر ها را روی خط نصب کنید که خود این کار بسیار طاقت فرسا خواهد بود. نوار آبیاری با درز هایی که هر 20 سانت یا 30 سانت دارد این کار را از قبل برای شما انجام داده است.

نوار تیپ

اتصالات ساده و ارزان قیمت

اتصالات نوار آبیاری بسیار ارزان تر و اقتصادی تر از اتصالات لوله های معمولی هستند. بعنوان یک مثال ساده میشود به بست انتهایی اشاره کرد.در انتهای هر خط شما نیاز دارید که به لوله های معمولی بست انتهایی بزنید تا آب از آنها خارج نشود. در نوار تیپ این کار را میتوانید با یک گره ساده انجام دهید!

اتصالات نوار تیپ

ماندگاری

نوار های تیپ باید هر فصل با نوار های نو تعویض شوند. این هم میتواند یک ویژگی مثبت برای نوار آبیاری باشد هم یک ویژگی منفی. چگونه ؟ برای بعضی از کشاورزان که هر فصل محصول متفاوتی را کشت میکنند ویژگی مثبتی است. چون میزان آبیاری ، فاصله ردیف و برخی ویژگی در هر کشت با کشت دیگر متفات است. و از آنجایی که نوار هر فصل تعویض میشود ، هزینه کمتری را متحمل میشوند. اما برای کشاورزانی که هر سال محصولات مشابه هم را کشت میکنند شاید استفاده کردن از لوله های معمولی بهتر باشد. چون دیگر نیازی به تعویض آنها و هزینه دوباره نیست.

غیر از موارد بالا که در مقایسه با لوله های معمولی قرار گرفته شد ، این نوار ها ویژگی های دیگری هم دارد.

ویژگی های کلی نوار تیپ

  1. امکان استفاده در زمین های با تسطیح نامطلوب
  2. جنس پلیمر مناسب و مقاوم به پوسیدگی در برابر نور خورشید
  3. مقاوم در برابر سموم کشاورزی
  4. امکان پهن کردن مکانیزه توسط تراکتور
  5. صرفه جویی در مصرف آب
  6. جلوگیری از رشد علف هرز
  7. کارکرد در فشار پایین

انواع نوار تیپ

نوار ها از نظر نوع به گروه تقسیم میشوند:

نوار هایی که دوخته شده هستند و آب از لا به لای درز ها بیرون می آید. به این نوار ها اصطلاحا نوار تیپ درزدار میگویند. این درز ها در فواصل مشخص شده ای ، مثلا هر 20 سانت قرار دارند و کمک میکنند تا آب بیرون بیاید.

نوار های که قطره چکان دارند. قطره چکان های این نوع نوار ها بصورت پلاک های تخت داخل لوله قرار دارد. به خاطر همین به این نوار ها ، نوار تیپ پلاکدار میگویند.

نوار تیپ پلاکدار

اتصالات نوار تیپ

نوار آبیاری هم مانند لوله های معمولی تمام اتصالات مورد نیاز را دارد. شما میتوانید نوار تیپ را به لوله های لی فلت نصب کنید. میتوانید رابط به آن بزنید یا ابتدای هر خط شیر مخصوص آنرا نصب کنید و از بابت آب بندی آن خیال تان راحت باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردم تمام ویژگی های مثبت و منفی نوار تیپ را به نمایش بگذارم. اما تصمیم گیری با شماست. اینکه از نوار تیپ استفاده کنید یا لوله های معمولی ، بستگی به شرایط مختلفی دارد. باید شرایط مختلف را بسنجید و سپس تصمیم بگیرید که کدام یک از این دو نوع لوله را انتخاب کنید.

خرید نوار تیپ