تجهیزات آبیاری بارانی مورد نیاز من چیست؟

اگر قصد دارید تا یک سیستم آبیاری بارانی راه اندازی کنید اما دقیقا نمیدانید تجهیزات آبیاری بارانی کدام ها هستند، دلسرد نشوید. نیاز نیست در زمینه ی آبیاری متخصص باشید تا بتوانید تشخیص دهید چه لوازمی نیاز دارید. این مقاله را نوشته ایم تا بصورت کامل و صفر تا صدی به شما نشان بدهیم که به چه تجهیزاتی نیاز پیدا خواهید کرد. اما قبل از شروع بهتر است اندکی در مورد آبیاری بارانی بیشتر بدانید.

آبیاری بارانی چیست؟

در آبیاری بارانی، آب از طریق آبپاش ها بصورت قطرات ریز، بصورت باران بر روی گیاهان ریخته می شود. به همین دلیل است که این سیستم به نام آبیاری بارانی شناخته می شود. این سیستم می تواند در باغچه ی خانه، ویلا، فضای سبز، پارک ها و زمین های زراعی مورد استفاده قرار بگیرد. نکته ای که باید به آن توجه کرد نوع آبپاش ها و نحوه ی قرار گیری آنهاست. آبپاش هایی که در سیستم آبیاری خانگی مورد استفاده قرار میگیرند، گاهی ساختار متفاوتی از آبپاش های زمین زراعی دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی تجهیزاتی بپردازیم که برای آبیاری مزارع مورد استفاده قرار میگیرند.

سیستم آبیاری بارانی برای چه گیاهانی مناسب است؟

آبیاری بارانی برای گیاهانی که بصورت ردیفی کشت می شوند مناسب است. گیاهانی مثل یونجه، ذرت، گندم، کلزا، نیشکر، غلات، چغندرقند، سیب زمینی، گوجه فرنگی، نخود فرنگی و انواع گل ها را میتوان به کمک سیستم آبیاری بارانی، آبیاری کرد.

تجهیزات آبیاری بارانی مورد نیاز من چیست؟

یک سیستم آبیاری معمولی از اجزا زیر تشکیل شده است:

  1. پمپ یا ایستگاه پمپاژ
  2. خط اصلی لوله و گاهی خطوط فرعی لوله
  3. انشعاب ها، اتصالات و رایزر ها
  4. آبپاش ها

در ادامه به توضیح هر کدام از موارد بالا خواهیم پرداخت.

پمپ یا ایستگاه پمپاژ

هر آبپاش با توجه به خصوصیات ساختاری آن و میزان دبی خروجی، فشار عملکرد مخصوصی دارد. این فشار عملکرد را میتوانید در کاتالوگ آن محصول پیدا کنید یا از فروشنده درخواست کنید تا فشار عملکرد آن را به شما بگوید. به کمک فشار عملکرد قید شده توسط تولید کننده ی محصول میتوانید پمپ مورد نیاز خودتان را تهیه کنید.

همچنین فراموش نکنید که در طول مسیر، فشار آب درون لوله ها به دلیل وجود اصطکاک کاهش می یابد. پس هنگام انتخاب پمپ به طول و سایز لوله های اصلی و فرعی دقت کنید.

خط لوله آبیاری بارانی

برای انتقال آب از پمپ به زمین و در نهایت آبپاش ها، به لوله نیاز دارید. لوله های پلی اتیلن کم هزینه ترین و مقاوم ترین لوله هاییست که میتوانید از آنها برای آبرسانی استفاده کنید. در سیستم آبیاری کلاسیک، لوله های اصلی بصورت دائمی هستند و حرکت نمی کنند. به همین جهت برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آنها و راحتی عبور و مرور کارکنان و ماشین آلات، لوله ها را درون خاک قرار میدهند.

برای انتخاب سایز لوله ی مورد استفاده باید در نظر بگیرید که چه مقدار آب در هر لحظه قرار است که از لوله عبور کند. برای بدست آوردن این عدد میتوانید به میزان دبی خروجی از هر آبپاش توجه کنید. دبی خروجی معمولا در کاتالوگ محصول نوشته شده است و عددی بر حسب لیتر بر ساعت می باشد. سپس باید مقدار خروجی هر آبپاش را در تعداد آبپاش هایی که قرار هست بصورت هم زمان با هم آبیاری کنند ضرب کنید. به کمک عدد بدست آمده میتوانید مشخص کنید که چه سایز لوله ای بعنوان لوله ی اصلی برای شما مناسب است.

احتمالا تهیه ی لوله های اصلی و فرعی، پر هزینه ترین قسمت راه اندازی سیستم آبیاری شما را تشکیل میدهند.

اتصالات و رایزر ها

برای قرار گیری آبپاش ها در زمین و نصب آنها به لوله های داخل زمین، از اتصالات مختلفی استفاده میشود. در سیستم آبیاری بارانی کلاسیک که لوله ها در آن ثابت هست، معمولا از تجهیزات و وسایل زیر استفاده میشود.

تجهیزات آبیاری بارانی

1. کمربند پلی اتیلن

برای انشعاب گرفتن از لوله، از کمربند پلی اتیلن کمک گرفته می شود. کمربند ها در سایز های مختلف طراحی میشوند تا نیاز مصرف کننده را برطرف کنند. کمربند پلی اتیلن با قرار گرفتن به دور لوله، این امکان را میدهد تا قسمتی از لوله سوراخ کنید تا بتوانید از آن انشعابی متناسب با سایز مورد نظرتان بگیرید.

2. رایزر

از مهم ترین تجهیزات آبیاری بارانی رایزر ها هستند. رایزر لوله ای از جنس پلیمر یا آلومینیوم هست که برای ارتفاع دادن به آبپاش مورد استفاده قرار میگیرد. این کار کمک میکند تا در زمان رشد گیاه و بلند شدن آن، عملکرد آبپاش مختل نشود. یک طرف لوله ی رایزر آبپاش نصب می شود و سمت دیگر آن درون شیر خودکار قرار میگیرند تا آبیاری انجام شود. به همین دلیل به تعداد آبپاش ها، رایزر مورد نیاز خواهد بود.

3. شیر خودکار

شیر خودکار وسیله ای برای قطع و وصل کردن جریان آب است. شیر خودکار نه تنها به عنوان یکی از تجهیزات آبیاری بارانی کارایی دارد، بلکه کاربرد های فراوانی دیگری نیز دارد. نحوه ی عملکرد شیر خودکار به این صورت است که تنها هنگامی که لوله رایزر درون آن قرار گرفته باشد جریان آب را عبور میدهد.

در آبیاری بارانی کلاسیک، به جهت اینکه هزینه های خرید پمپ، لوله و آبپاش و سایر لوازم آبیاری بارانی کمتر شود زمین را به چند قسمت مختلف تقسیم میکنند و هر قسمت را بصورت جداگانه آبیاری می کنند. برای این کار در هر نقطه ای که قصد دارند آبپاش قرار دهند، شیر خودکار نصب می کنند. پس از آبیاری هر قسمت، رایزر ها را به همراه آبپاش به قسمت بعدی منتقل می کنند. با بیرون آوردن هر رایزر، جریان آب از شیر خودکار قطع می شود. سپس با قرار دادن رایزر درون شیر خودکار بعدی، دوباره سیستم شروع به کار می کند.

4. آبپاش

آبپاش اصلی ترین قسمت سیستم آبیاری بارانی است. آبپاش ها در سایز های مختلف ساخته می شوند و هر کدام شعاع پاشش متفاوتی دارند. به همین جهت باید آبپاشی را انتخاب کنید که شعاع مناسبی برای زمین شما داشته باشد. شعاع پاشش هر آبپاش را می توانید در کاتالوگ محصولات آن پیدا کنید.

این نکته نیز لازم به ذکر است که آبپاش ها بصورت کلی به دو دسته ی تنظیم شونده و تمام دور تقسیم می شوند. زاویه پاشش آبپاش تنظیم شونده را می توانید به کمک بست هایی که در قسمت پایین آن قرار گرفته کنترل کنید. زاویه یک آبپاش تنظیم شونده را معمولا میتوان از 30 تا 360 درجه مشخص کرد. اما آبپاش های تمام دور، توانایی تنظیم زاویه ندارند. به همین دلیل همیشه زاویه کامل 360 درجه را آبیاری می کنند.

انواع آبپاش آبیاری بارانی

چند عدد آبپاش باید تهیه کنم؟

برای انتخاب تعداد آبپاش، باید به شعاع پاشش آبپاش و ابعاد زمین توجه کنید. از آنجایی که معمولا آبپاش ها یکنواختی کاملی ندارند توصیه می شود فاصله دو آبپاش از یکدیگر کمتر از مقدار شعاع پاشش آنها باشد. برای هم پوشانی مناسب و آبیاری یکنواخت، مقدار هم پوشانی باید 65 درصد قطر پاشش آبپاش باشد.

برخی از منابع:

FAO: CHAPTER 5. SPRINKLER IRRIGATION