پمپ از مهم‌ترین قطعات در سیستم مه پاش است که جریان آب کم‌فشار را به پرفشار، تبدیل کرده و به سمت منافذ نازل‌ها، هدایت می‌کند. پمپ‌ها در ظرفیت‌های مختلفی تهیه و تولید می‌شوند که پمپ ۱۱۰ بار و پمپ ۲۰۰ بار، بیشترین کاربرد را دارند. پمپ مه پاش فابریک و اصل دارای راندمان بالا، صدای کم و ابعاد کوچک است.

طرز عملکرد پمپ مه پاش

طرز عملکرد یک سیستم مه پاش بستگی به پمپ آن دارد. با اتصال یک پمپ فشارقوی به یک الکتروموتور در سیستم مه پاش، آب درون مخزن توسط این پمپ، فشرده و به داخل یک شلنگ، پمپاژ شده و درنهایت، ذرات آب از منافذ نازل‌ها خارج می‌شوند.

انواع مه پاش

سیستم‌های مه پاش در سه مدل، طراحی و تولید می‌شوند:

  • مه پاش خانگی کم فشار

در سیستم مه پاش خانگی کم فشار، سیستم با فشار آب کم به‌راحتی کار می‌کند. میتوانید در تعداد کم نازل از پمپ استفاده نکنید و یا از یک پمپ کوچک یا میکروپمپ کمک بگیرید. این مه پاش‌ها ازنظر قیمت، ارزان‌تر هستند. البته این نوع مه پاش برای محدوده‌های کوچک مانند گلخانه‌های کوچک و حیاط خانه‌ها برای آبیاری گل و گیاه، مناسب است. فشار آب در این مدل مه پاش، 1 تا 8 بار است.

اگر در ذهنتون راجب گلخانه سوالي پيش اومده ميتونيد اينجا مطالعه كنيد

  • مه پاش با پمپ

در سیستم مه پاش با پمپ، فشار آب، 7  تا  ۱۷ بار است. نازل در این سیستم‌ها از منافذ ریزتری برخوردار است و احتمال خیس شدن در برابر آنها کمتر است. از این سیستم، بیشتر برای مراکزی مانند مراکز خرید و رستوران‌ها یا گلخانه های متوسط استفاده می‌شود.

  • مه پاش با پمپ فشارقوی

سیستم‌های مه پاش با فشارقوی، فشاری تا  100 بار را تولید می‌کنند که بیشتر در صنایع از آن استفاده می‌کنند. منافذ نازل‌ها در این سیستم‌ها نیز بسیار ریز بوده و آب کاملاً پودری خارج می‌شود. این ذرات به‌قدری ریز هستند که پس از خروج از نازل، بلافاصله بخار می‌شوند. درنتیجه، سطح خنک کنندگی، بالا می‌رود. در این مه پاش‌ها، تمام قطعات از کیفیت بالایی برخوردار هستند تا براثر فشار زیاد، دچار آسیب و صدمه نشوند. البته به دلیل استفاده از پمپ‌های فشارقوی، از قیمت بالایی نیز برخوردار هستند. منبع آب این مه پاش‌ها می‌تواند یک برکه، استخر، مخزن آب یا پمپ کارواش باشد؛ اما در دو سیستم دیگر، منبع آب میتواند شیر آب خانگی هم باشد.

فاکتورهای مهم در انتخاب پمپ

  • تولید صدای کم
  • طول عمر بالا
  • راندمان بالا
  • وزن سبک
  • قابلیت نصب آسان
  • داشتن ضمانت‌نامه
  • قیمت مناسب

نازل مه پاش تک وجهی

نتیجه گیری پمپ مه پاش

معمولاً در سیستم‌های مه پاش کم‌فشار، آب در فشار زیر ۳۰ بار خارج و در مه پاش‌های پرفشار، آب در فشار بالای ۴۰ بار، خارج می‌شود. برای نصب سیستم‌های مه پاش بدون پمپ، به شلنگ، نازل و اتصالات نیاز دارید؛ اما برای نصب مه پاش با پمپ، علاوه بر شلنگ، نازل و اتصالات، به تابلو برق، پمپ و فیلتر نیز نیاز خواهید داشت. اين محصول بر اساس الکتروموتورهای استفاده شده در آن نیز متفاوت خواهد بود.