لوله پلی اتیلن در سایز های متنوع و کاربرد های مختلفی توسط کارخانه های تولید کننده ساخته می شوند. لوله های استاندارد دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و طول عمر مفید بیشتری دارند. از مواد پلی اتیلن درجه یک ساخته می شوند و تحمل فشار بسیار بالا تری را دارند. با این وجود گاهی بدلایل متفاوت به لوله های غیر استاندارد نیاز پیدا می کنیم. لوله پلی اتیلن غیر استاندارد معمولا از مواد درجه دو یا پسماند های لوله های استاندارد ساخته می شوند. معمولا طول عمر کمتری دارند و فشار کمتری را تحمل می کنند.

لوله غیر استاندارد پلی اتیلن

این لوله ها که گاهی اوقات با عنوان لوله کابلی شناخته می شوند، در تمام سایز ها از 16 میلیمتر تا 2000 میلیمتر توسط کارخانه های مختلف تولید میشود لوله های کابلی از مواد درجه دو ساخته می شوند و بدلیل وجود ناخالصی در مواد سازنده آنها، توان کمتری در تحمل فشار های بیرونی و داخلی را دارند. قیمت پایین تری دارند و فاقد نشان استاندارد هستند. قیمت این لوله ها با توجه به قیمت مواد پلی اتیلن تعیین می گردد و نوسانات قیمتی آن با نوسانات مواد پلی اتیلن همراه است.

لوله پلی اتیلن غیر استاندارد

لوله پلی اتیلن غیر استاندارد کجا کاربرد دارد؟

همانطور که میدانید لوله پلی اتیلن در صنایع متفاوتی استفاده می شوند. سیستم های آبرسانی و آبیاری، جا به جایی سیالات شیمیایی یا حتی گاز ها و پوشش کابل های برق از جمله موارد استفاده این لوله هاست. اما لوله غیر استاندارد پلی اتیلن بدلیل قیمت اقتصادی و پایین تری که به نسبت لوله استاندارد دارد می تواند جایگزین مناسبی در برخی موارد برای لوله استاندارد باشد.

1. پوشش کابل های برق 

استفاده از لوله غیر استاندارد بعنوان پوشش کابل های برق بسیار شایع هست. چراکه پوشش کابل های برق نیازی به تحمل فشار زیادی ندارد و لازم نیست تا هزینه گسترده و زیادی برای پوشش کابل های برق انجام داد. عبور دادن کابل های برق از میان یک لوله پلی اتیلن می تواند پوشش بسیار مناسبی برای کابل ها ایجاد کند و کابل ها را در برابر پارگی و صدمات مختلف در امان نگهدارد. 

لوله پلی اتیلن کابلی پوشش کابل های برق

2. آبرسانی کم فشار

با وجود اینکه لوله های غیر استاندارد توان کمتری در تحمل فشار آب دارند گاهی اوقات در سیستم های آبیاری و آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال توصیه می شود در قسمت خط لوله هایی که دارای فشار بالایی هستند مورد استفاده قرار نگیرند. این لوله ها را میتوان بدلیل قیمت مناسب تر در سیستم های انتقال آب بدون فشار به کار گرفت و از مزایای آن استفاده کرد.

لوله آبرسانی کم فشار

مشکلات استفاده از لوله های غیر استاندارد

استفاده از لوله های غیر استاندارد با وجود کمک های فراوانی که میکند ، مشکلات مختلفی را نیز می تواند به همراه داشته باشد. استفاده از این لوله ها بدون در نظر گرفتن توان و تحمل آن ها خسارات متعددی خواهد داشت. در صورتی که از لوله های استاندارد بعنوان خطوط تحت فشار استفاده کنید ممکن است بعد از مدت کمی متوجه شکستگی های مختلف در سطوح آن بشوید. بعلاوه لوله های غیر استاندارد تحمل کمتری در برابر اشعه خورشید دارند و با سرعت بیشتری در برابر نور آفتاب پوسیده می شوند و از بین میروند. همچنین از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند و احتمال شکستگی آنها در هنگام نصب و اجرا بیشتر از سایر لوله هاست.

چطور لوله های غیر استاندارد را از لوله های استاندارد تشخیص دهیم؟

یکی از نکات کلیدی و مهم هنگام خرید لوله پلی اتیلن تشخیص کیفیت این لوله هاست. برای اینکه بتوانید کیفیت لوله های پلی اتیلن را تشخیص دهید باید به نکات مختلفی توجه کنید. تفاوت قیمت لوله های استاندارد و غیر استاندارد باعث شده است تا زمینه کلاهبرداری هنگام فروش آن ها فراهم شود. در زیر به برخی از نکاتی که به شما کمک میکند تا لوله با کیفیت را از لوله بی کیفیت تمیز دهید توضیح داده شده است. 

قیمت لوله استاندارد و غیر استاندارد

1. بافت سالم و شفافیت مواد سازنده

لوله های استاندارد پلی اتیلن از سطوح صاف، براق و یکدستی برخوردارند. این در حالیست که لوله های غیر استاندارد معمولا نا همواری های مختلفی در سطوح خود دارند. شفافیت کمتری دارند و ممکن است در بدنه آنها ترک های ریزی مشاهده کنید.

2. ضخامت لوله

ضخامت لوله های پلی اتیلن استاندارد از جدول وزنی لوله که در زیر آورد شده است تبعیت می کند. این در حالی است که لوله های غیر استاندارد بدلیل وجود ناخالصی و کیفیت پایین تر مواد سارنده معمولا ضخامت بیشتری نسبت به لوله های با کیفیت دارند. کارخانه های تولید کننده لوله ناچارند از ضخامت بیشتری برای مواد نامرغوب استفاده کنند. چرا که این مواد چسبندگی و تحمل کمتری دارند و برای حفظ شکل لوله راهی به جز افزایش ضخامت باقی نمی ماند. در هنگام خرید لوله به ضخامت بدنه آن توجه ویژه ای داشته باشید. 

ضخامت لوله پلی اتیلن

2. نشان استاندارد لوله 

نشان استاندارد حک شده بر روی بدنه لوله می توان گواه خوبی برای تایید کیفیت آن باشد. لوله های استاندارد تست های مختلف و آزمایشات متنوعی را پشت سر می گذارند تا به راهی بازار فروش شوند و بدست مشتری برسند. این نشان استاندارد توسط نهاد های نظارتی مختلف مورد بررسی قرار کی گیرد و در صورت گذراندن تاییدیه های مختلف به کارخانه سازنده لوله اهدا می شود و پس مدتی نیاز به تمدید دارد.

3. کارخانه های نامی و شناخته شده

کارخانه های شناخته شده ی زیادی هستند که مدت هاست در زمینه تولید لوله پلی اتیلن فعالیت می کنند. تجربه و اعتبار این کارخانه ها به آنها اجازه نمیدهد تا کالای نامرغوبی را به دست مشتری ها برسانند. به همین دلیل نام معتبر سازنده در این صنعت می تواند ملاک خوبی برای تصمیم گیری و خرید لوله ها باشد. کارخانه هایی مثل پلیران، حافظ پلاستیک یا پلیرود از نام های شناخته شده ای در این زمینه هستند.

کارخانه تولید لوله پلی اتیلن

نتیجه گیری

لوله های غیر استاندارد استفاده های متنوعی دارند اما برای استفاده از آنها باید توجه بیشتری داشته باشید. لوله های غیر استاندارد را در نقاطی که نیاز به تحمل فشار بالایی دارند به کار نگیرید و برای خرید آنها از مراکز معتبر کمک بگیرید. همچنین در صورتی که قصد خرید لوله استاندارد را دارید، هنگام خرید از نکته های یاد شده استفاده کنید و مرغوب ترین لوله را خریداری کنید.