ما در این نوشتار قصد داریم با ارائه مطالبی در مورد راهنمای خرید لوله پلی اتیلن به مشتریان کمک کنیم تا قبل از خرید انواع لوله پلی اتیلن آگاهی کافی درباره استانداردها و ویژگی‌های لوله پلی اتیلن داشته باشند و در هزینه‌های خرید لوله پلی اتیلن صرفه‌جویی کنند. در حال حاضر برخی از لوله‌های پلی اتیلن بی‌کیفیت که از مواد ضایعاتی ساخته می شوند در بازار موجود هستند. این لوله‌ها قیمت های بسیار ارزان دارند، اما به دلیل اینکه از مواد ضایعاتی تولید شده‌اند کیفیت پایینی دارند و طول عمر آن ها کم است.

 بنابراین بهتر است هنگام خرید لوله پلی اتیلن مواد اولیه استفاده شده و تجهیزاتی که در خط تولید این محصول مورد استفاده قرار گرفته دقت کنید. چرا که ممکن است لوله‌های پلی اتیلن بی‌کیفیت و درجه دو را به عنوان استاندارد خریداری کنید و پس از یک سال استفاده متوجه شوید که این لوله ها کاملاً پوسیده شده اند و کارایی لازم را ندارند؛ بنابراین با ما همراه باشید تا نکات مهم قبل از خرید لوله پلی اتیلن را بهتر بشناسید.

   همین الان قیمت انواع لوله پلی اتیلن را مشاهده کنید.

راهنمای خرید لوله‌ پلی اتیلن

پیش از اینکه درباره راهنمای خرید لوله پلی اتیلن نکات مهم را مطرح کنیم، بهتر است درباره لوله پلی اتیلن کمی صحبت کنیم. لوله پلی اتیلن از جنس ترموپلاستیک با چگالی بالا ساخته شده است و دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف است. لوله پلی اتیلن یا لوله pe بسیار انعطاف پذیر و مقاوم است. این لوله در برابر عوامل مخرب محیطی و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. پس از کشف پلی اتیلن در سال ۱۹۳۳ این لوله یکی از مواد پر استفاده و پر کاربرد در جهان شناخته شد و امروزه از لوله پلی اتیلن برای انتقال مواد شیمیایی، آب آشامیدنی، پسماندهای خطرناک، دوغاب، گازهای فشرده و ... استفاده می شود.

این لوله در صنایع نفت و گاز نیز بسیار پرکاربرد است و به دلیل دوام و مقاومت بالایی که دارد نسبت به سایر لوله ها کمتر نیاز به نگهداری و تعمیر پیدا می کند؛ اما امروزه خرید لوله پلی اتیلن کار بسیار سختی است و ممکن است شما با اطلاعات ناآشنایی مواجه شوید که نتوانید تشخیص دهید کدام لوله مناسب است! بنابراین با دقت به چند نکته اساسی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم می توانید لوله پلی اتیلن با کیفیت عالی خریداری کنید و در هزینه‌های خودتان صرفه‌جویی کنید.

دارا بودن مهر استاندارد لوله پلی اتیلن

اولین نکته ای که هنگام خرید لوله پلی اتیلن و به آن توجه کنید دارا بودن مهر استاندارد است. لوله‌هایی که در کارخانه های تولیدی مجاز تولید شده باشند دارای مهر استاندارد هستند و کارخانه تولید کننده آن ها تمامی قوانین مربوط به استاندارد را برای تولید این لوله ها استفاده کرده است. معمولاً اطلاعات پایه درباره لوله پلی اتیلن مانند نام کارخانه تولید کننده، مواد اولیه به کار رفته برای تولید پلی اتیلن، تاریخ تولید و شماره خط تولید، رده فشار کاری و ... جز اطلاعاتی هستند که روی لوله پلی اتیلن استاندارد درج می شود.

در حال حاضر موسسه استاندارد ملی ایران جدولی منتشر کرده که استانداردهای مرجع تولید در زمینه لوله‌های پلی اتیلن را مشخص می کند. بر اساس استانداردهای ملی ایران، لوله پلی اتیلن دارای استاندارد INSO 14427-22 است. البته قبلاً استاندارد DIN کشور آلمان به عنوان مرجع شناخته می شد. هنوز هم برخی از تولید کنندگان بر اساس این استاندارد لوله پلی اتیلن تولید می کنند؛ اما هر یک از لوله‌های پلی اتیلن که دارای نشان استاندارد نباشند، تولید کارخانه های معتبر نیستند و کیفیت مناسب ندارند بنابراین حتماً به این نکته توجه کنید.

دارا بودن برگه تاییدیه جهاد کشاورزی

لوله‌های پلی اتیلن استاندارد باید دارای تاییدیه آب و خاک و برگه تاییدیه جهاد کشاورزی باشند. علاوه بر استاندارد که در بخش پیش اشاره کردیم دو تاییدیه آب و خاک و جهاد کشاورزی نیز جزء مواردی هستند که هنگام خرید لوله پلی اتیلن باید به آن توجه کنید. لوله‌های پلی اتیلن که برای استفاده در صنایع گازی و انتقال گاز تولید می‌شوند باید دارای تاییدیه اداره گاز باشند.

همچنین لوله‌های پلی اتیلنی که برای انتقال مواد غذایی مایع یا آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرند باید حتماً دارای تاییدیه غذایی و استاندارد فودگرید باشند. چراکه این لوله ها به هیچ وجه نباید در ساختار خود مواد سمی و شیمیایی داشته باشند؛ بنابراین توجه به این نکات قبل از خرید لوله پلی اتیلن اهمیت بالایی دارد.

تاریخ تولید لوله پلی اتیلن

دارا بودن تاریخ تولید روی لوله‌های پلی اتیلن نشان دهنده استاندارد بودن این لوله ها است؛ بنابراین در راهنمای خرید لوله پلی اتیلن به این نکته اشاره می‌کنیم که علاوه بر موارد گفته شده وجود تاریخ تولید لوله نیز روی آن قابل توجه است.

دارا بودن مواد سازنده لوله پلی اتیلن

در صورتی که لوله‌های پلی اتیلن با رعایت استانداردهای لازم ساخته شده باشند. مواد اولیه که برای ساخت آن ها به کار رفته روی لوله پلی اتیلن حک می شود. نوع مواد به کار رفته برای ساخت به همراه فشار بار به کار رفته برای تولید این لوله ها حتماً باید روی لوله ها موجود باشد. در حال حاضر پرکاربردترین مواد اولیه برای ساخت لوله‌های پلی اتیلن به شرح زیر است.

  • Pe100
  • Pe80

قيمت لوله پلی اتیلن

یکی از نکات مهمی که در راهنمای خرید لوله پلی اتیلن باید به آن اشاره کنیم، قیمت لوله پلی اتیلن است؛ بنابراین قبل از خرید لوله پلی اتیلن باید به قیمت آن توجه داشته باشید. موادی که پتروشیمی برای تولید این لوله ها به فروش می رساند کیلویی مبلغی معین است؛ بنابراین اگر شما هنگام خرید لوله پلی اتیلن با قیمتی کمتر از آن مواجه شدید، به عنوان مثال به شما پیشنهاد شد که لوله پلی اتیلن را با قیمتی کمتر از میزان متعارف آن بخرید، باید به استاندارد بودن آن شک کنید.

چرا که قطعاً از مواد ناخالص یا پلاستیک های بی‌کیفیت برای ساخت این لوله استفاده شده، بنابراین قیمت لوله پلی اتیلن یک از موارد مهم است که نشان می دهد لوله پلی اتیلن دارای استاندارد است و با مواد اولیه با کیفیت ساخته شده است.

ویژگی‌های لوله پلی اتیلن

پس از اشاره به نکات مهم قبل از خرید لوله پلی اتیلن در این قسمت درباره ویژگی ها و خصوصیات لوله پلی اتیلن صحبت می کنیم تا قبل از خرید اطلاعات کافی درباره ویژگی ها مشخصات ظاهری و خصوصیات لوله پلی اتیلن داشته باشید.

  • لوله پلی اتیلن دارای سطح داخلی صیقلی و صاف است. داخل این لوله ها هیچ گونه تورفتگی، برآمدگی، خوردگی و یا حفره وجود ندارد؛ بنابراین اگر هنگام خرید لوله پلی اتیلن متوجه شدید که این لوله ها دارای سطح داخلی ناصاف هستند و داخل آن ها خط و خش، سوراخ یا فرورفتگی مشاهده کردید، مطمئن شوید که این لوله ها به هیچ وجه استاندارد نیستند و از مواد پلیمری خالص برای ساخت آن ها استفاده نشده است.


   بیشتر بخوانید: دبی خروجی لوله در هر سایز چقدر است؟

  • لوله پلی اتیلن استاندارد دارای سطح بیرونی صاف و کاملاً یکدست هستند. رنگ لوله پلی اتیلن مات است و اگر سطح بیرونی لوله براق باشد بنابراین بر اساس استانداردهای مشخص شده تولید نشده است. لوله‌های پلی اتیلن مورد استفاده برای مصارف کشاورزی، فاضلابی، گازی و ... هر یک باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند؛ بنابراین هنگام خرید هریک از این لوله ها باید این به موارد مهم توجه کنید. همانطور که اشاره کردیم دارابودن نشان استاندارد برای لوله پلی اتیلن مورد نیاز است و اگر این لوله ها نشان استاندارد داشته باشند دیگر نگرانی بابت سایر ویژگی‌های لوله پلی اتیلن در مصارف کشاورزی، گازی، صنایع غذایی، فاضلابی و ... نخواهید داشت.


  • لوله‌های پلی اتیلن هنگام جوشکاری به صورت یکدست هستند و به راحتی به یکدیگر متصل می شوند. در صورتی که لوله ها با استفاده از ضایعات مواد پلیمری ساخته شده باشند، موجب جوش ناپذیری آن ها می‌شود و از این لوله‌های پلی اتیلن آب نشت می کند. این لوله ها دارای شناسنامه تولید هستند که روی لوله هک شده است. البته هنگام خرید متقاضیان می توانند اطلاعات مربوط به نوع مواد به کار رفته برای تولید لوله تاریخ تولید و استانداردهای آن را روی یک برگه کاغذ به عنوان گزارش تولید دریافت کنند.


  • یکی دیگر از ویژگی ها و خصوصیات لوله پلی اتیلن این است که به راحتی شکسته نمی شوند و امکان تا کردن آن ها وجود ندارد. در صورتی که به لوله پلی اتیلن فشار وارد بشود و تا بخورد پس از مدتی حالت نیمه گرد به خود می گیرد. دارا بودن بیمه نامه و استاندارد برای لوله پلی اتیلن اجباری است؛ بنابراین هنگام خرید به این نکات توجه داشته باشید. ممکن است برخی از شرکت ها با استفاده از آرم استاندارد جعلی لوله‌های پلی اتیلن بی‌کیفیت را به فروش برسند؛ بنابراین حتماً از شرکت های معتبر لوله پلی اتیلن خریداری کنید و به خصوصیات آن ها قبل از خرید توجه کافی داشته باشید.

مزایای خرید لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد. به همین خاطر در این قسمت درباره مزایای خرید لوله پلی اتیلن بیشتر صحبت می کنیم. پس از مطالعه راهنمای خرید لولی پلی اتیلن آشنایی با ویژگی ها و مزایای این نمونه می تواند به مشتریان کمک کند. موارد استفاده لوله پلی اتیلن را بشناسند و بدانند که این لوله ها چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارند.

لوله‌های پلی اتیلن در برابر خوردگی مقاوم هستند

لوله پلی اتیلن دوام بالایی دارد؛ بنابراین با استفاده از لوله‌های پلی اتیلن دیگر نگران خوردگی لوله نیستید. در گذشته بیشتر از لوله‌های فلزی استفاده می شود و علاوه بر پرداخت هزینه‌های بسیار بالا برای لوله کشی پس از مدتی این لوله ها دچار خوردگی و زنگ زدگی می شدند، حتی ممکن بود زنگ زدگی لوله ها با عکس ورود این مواد به داخل آب آشامیدنی شوند؛ اما امروزه با استفاده از لوله‌های پلاستیکی و لوله پلی اتیلن چنین مشکلاتی به وجود نمی آید. چرا که طول عمر این لوله ها بالا است و در برابر پوسیدگی زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

لوله‌های پلی اتیلن نشتی ندارند

اتصالات لوله‌های پلی اتیلن کاملاً بدون نشتی هستند. سیستم های لوله کشی کردن اتصالات pe استفاده می کنند. به میزان زیادی از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. اتصالات لوله پلی اتیلن بدون نشتی و دائمی است؛ بنابراین مشکلات جوش دادن لوله‌های سنتی را ندارد. به همین خاطر به میزان زیادی در مصرف آب صرفه‌جویی می کند.

لوله پلی اتیلن با محیط زیست سازگار است

سازگاری با محیط زیست یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای لوله‌های پلی اتیلن از این ماده بر محیط زیست تاثیرات منفی ندارد و مواد سمی از خود منتشر نمی کند. با توجه به اینکه امکان بازیافت لوله‌های پلی اتیلن وجود دارد. می توان گفت که با محیط زیست سازگاری دارند و برای ایجاد سازه های جدید از آن استفاده می شود.