لوله 16 آبیاری قطره ای بعنوان یکی از پرکاربرد ترین تجهیزاتی شناخته میشود که در صنعت کشاورزی و آبیاری مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله ها که بدلیل قطر دهانه آن به لوله 16 میلیمتر معروف هستند توسط شرکت ها و تولیدی های متفاوتی ساخته و به بازار عرضه می گردند. همین تفاوت در کارخانه تولید لوله، باعث شده است تا طیف گسترده ای از قیمت لوله آبیاری قطره ای را در بازار شاهد باشیم. با این وجود به جرئت می توان گفت این تفاوت قیمت بی دلیل نیست و عوامل مختلفی در قیمت لوله 16 آبیاری قطره ای تاثیر گذارند. این محصول پر کاربرد که در اصطلاح به شلنگ آبیاری قطره ای نیز شناخته می شود از جنس پلی اتیلن ساخته می شود و کار را برای مصرف کننده در زمینه های مختلف راحت می کند. 

لوله 16 آبیاری قطره ای

مزیت های لوله 16 پلی اتیلن

با توجه به کاربرد های فراوان و محبوبیت این محصول، می توان مزیت های زیادی را برای این لوله برشمرد. در ادامه به برخی از ویژگی های این لوله اشاره می کنیم.

1. قیمت لوله 16 مناسب و اقتصادی است

لوله 16 با توجه به جنس ساخت آن از قیمت مناسبی برخوردار است. در مقایسه با لوله های پلی پروپیلن، فلزی یا پلیکا قیمت اقتصادی آن باعث شده است تا در زمین های کشاورزی برای آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در صنایع مختلف از این لوله برای کاربرد های مختلفی استفاده می شود.

لوله 16

2. طول عمر لوله آبیاری قطره ای 16 میلیمتر بسیار بالاست

با توجه به متریال ساخت، طول عمر آن بسیار بالاست و به راحتی فرسوده و پوسیده نمی شود. پلی اتیلن مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی و نور آفتاب دارد. به همین دلیل انتظار می رود که یک لوله آبیاری قطره ای که از جنس پلی اتیلن استاندارد و با کیفیت تولید می شود بتواند بیش 10 سال دوام داشته باشد.

لوله آبیاری قطره ای

3. استفاده کردن از لوله 16 میلیمتر پلی اتیلن بسیار آسان است

سهولت استفاده از لوله های 16 میلیمتر آبیاری قطره ای مثال زدنی است. با توجه به نحوه بسته بندی و انعطاف پذیری این وسیله، تنها یک نفر می تواند متراژ بالایی از این لوله را به تنهایی باز و اجرا کند. همچنین بدلیل نحوه بسته بندی این لوله ها، جایی کمی را برای انبار کردن و حمل و نقل اشغال می کنند و همین موضوع باعث کاهش بسیاری از هزینه می شود. در مقایسه با لوله های دیگر که شاخه ای خرید و فروش می شوند و برای حمل و نقل آن ها نیاز به هزینه ی زیادی است، حلقه های لوله 16 پلی اتیلن را به راحتی جا به جا و استفاده کرد.

 لوله 16 پلی اتیلن

4. می توانید روی لوله 16 میلیمتر پلی اتیلن قطره چکان و سایر اتصالات را به راحتی نصب کنید

نصب قطره چکان بعنوان یکی از ضروری ترین کار های اجرای سامانه های آبیاری قطره ای، نیازمند لوله ای است که بتوان بر روی آن به راحتی قطره چکان نصب کرد. این قابلیت در لوله های دیگر با جنس های دیگر دیده نمی شود. حتی سایز های بزرگتر لوله های پلی اتیلن عموما بدلیل ضخامت بالا و استحکام آن ها این قابلیت را ندارد که قطره چکان بر روی آن ها قرار بگیرد. علاوه بر این نصب اتصالات بر روی این لوله بسیار آسان است. نصب سه راهی، زانویی یا رابط در سایر لوله ها با سختی های مختلفی همراه است اما نصب اتصالات بروی لوله 16 بسیار آسان است.

مشکلات استفاده از لوله 16 میلیمتر

در مقایسه با مزیت های لوله 16، مشکلات استفاده از آن بسیار ناچیز است. با این حال میتوان به توانایی کم این لوله در انتقال حجم آب قابل توجه اشاره کرد. لوله 16 میلیمتر با توجه به قطر دهانه امکان انتقال آب کمی را دارد به همین دلیل بهتر است تا در هنگام اجرای این لوله از طول 50 الی 60 متر به بالا استفاده نکنید.

موارد استفاده لوله 16 میلیمتر پلی اتیلن

  1. استفاده به عنوان لوله آبرسانی در طرح های آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره ای
  2. استفاده در گلخانه ها برای آبیاری سقفی یا زمینی
  3. استفاده در سالن های پرورش قارچ
  4. استفاده برای آبیاری باغچه های خانگی

لوله 16 میلیمتر پلی اتیلن

قیمت لوله 16 آبیاری قطره ای

با توجه به متریال ساخت و گستردگی کارخانه های تولید کننده لوله پلی اتیلن 16 میلیمتر، تنوع قیمت برای خرید این لوله زیاد است. این لوله معمولا در دو نوع استاندارد و غیر استاندارد راهی بازار می شوند. مواد استاندارد از پلی اتیلن درجه یک و بدون ضایعات تشکیل شده اند و قیمت بالا تر لوله های استاندارد طبیعی است. مقاومت لوله استاندارد 16 میلیمتر آبیاری قطره ای در برابر فشار آب 4 بار است. این درحالیست که لوله های غیر استاندارد تحمل این میزان فشار را ندارند. علاوه بر این مواد پلی اتیلن به ندرت در برابر آفتاب پوسیده می شوند و طول عمر بالایی دارند. در مقایسه با لوله های غیر استاندارد که به راحتی در برابر نور آفتاب پوسیده می شوند و گذر زمان باعث کاهش کیفیت و توانایی آن ها می شود.

آخرین بروزرسانی جدول قیمت: 1402/04/1

لوله 16 میلیمتر استاندارد ساخت کارخانه پلیران
متری 4،900 تومان
لوله 16 میلیمتر ساخت کارخانه سرچشمه
متری 3،500 تومان

قیمت لوله 16 آبیاری قطره ای

برای دسترسی به قیمت لوله 16 میلیمتر آبیاری قطره ای می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و برای مشاوره در خرید و تهیه این محصول اطلاعات بیشتری را دریافت کنید یا با کلیک بروی تصویر زیر وارد صفحه خرید لوله 16 آبیاری قطره ای بشوید.

برای مطالعه بیشتر مقاله "هنگام خرید لوله 16 به چه نکاتی توجه کنیم؟" را مطالعه کنید.

کارخانه های خوشنام تولید لوله 16 میلیمتر آبیاری قطره ای

کارخانه های بسیار زیادی به تولید لوله آبیاری قطره ای مشغول هستند. با این حال برخی از این کارخانه ها بدلیل کیفیت محصولات تولیدی در بین مصرف کنندگان شهرت خوبی کسب کرده اند و خوشنام هستند. دلیل محبوبیت این تولید کنندگان در بین مصرف کنندگان، کیفیت بالای محصول آن هاست. به همین دلیل مصرف کننده به خوبی می داند که در تولید لوله خریداری شده از این کارخانه از مواد درجه یک پل اتیلن استفاده شده است و از بابت خرید خیال راحتی دارد. از این کارخانه های می توان به کارخانه پلیران، سان واتر یا حافظ پلاستیک اشاره کرد.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن 16 میلیمتر

مشخصات فنی لوله 16 میلیمتر که در شبکه های آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد مطابق استاندارد ملی INSO 7607  و با مواد اولیه PE40  و PE 32 مطابق جدول زیر می باشد.

SDR
11
13.6
17
21
PE 32
فشار اسمی 5 بار
فشار اسمی 4 بار
فشار اسمی 3.2 بار
فشار اسمی 2.5 بار
PE 40
فشار اسمی 6 بار
فشار اسمی 5 بار
فشار اسمی 4 بار
فشار اسمی 3.2 بار
قطر اسمی (میلیمتر)
حداقل ضخامت (میلیمتر)
حداکثر ضخامت (میلیمتر)
حداقل ضخامت (میلیمتر)
حداکثر ضخامت (میلیمتر)
حداقل ضخامت (میلیمتر)
حداکثر ضخامت (میلیمتر)
حداقل ضخامت (میلیمتر)
حداکثر ضخامت (میلیمتر)
16
1.5
1.8
1.2
1.5
1
1.3
-
-
20
1.9
2.3
1.5
1.8
1.2
1.5
1
1.3

همچنین در جدول زیر می توانید مشخصات و جزئیات دیگری را مربوط به لوله 16 میلیمتر پیدا کنید.

سایز لوله
جنس لوله
نوع مواد سازنده
استاندارد
متراژ هر حلقه
طول عمر
16 (میلیمتر)
پلی اتیلن
PE40 , PE32
دارد، INSO7607
50 - 100 - 200 - 400 متر
بیش از 10 سال

اتصالات لوله 16 میلیمتر آبیاری قطره ای

از اتصالات قابل نصب بر روی لوله 16 میلیمتر آبیاری قطره ای می تواند به موارد گوناگونی اشاره کرد. بعنوان مثال سراه 16، رابط 16، زانوی 16، بست انتهایی 16 میلیمتر یا عینکی، شیر انشعاب 16 به 16 ، شیر انشعاب 16 به ½ اینچ، بست ابتدایی، واشر بست ابتدایی، میخ تثبیت لوله، رابط 16 به تیپ و ...