یکی از لوازم ضروری برای سالن پرورش قارچ، سیستم مه‌پاش و رطوبت‌ساز است. زیرا قارچ‌ها جهت رشد نیاز به رطوبت دارند و در نتیجه فضای اطراف آن‌ها باید دائما مرطوب باشد. اگر سیستم‌های مه‌پاش موجود در بازار را دیده باشید، متوجه می‌شوید. که این دستگاه‌ها دارای تنوع فراوانی هستند و قیمت‌های متفاوتی نیز دارند. در نتیجه صاحبان سالن‌های قارچ یا کسانی که قصد راه‌اندازی چنین کسب  و کاری را دارند . ممکن است برای خرید دستگاه مه‌پاش پرورش قارچ مناسب بر سر دوراهی قرار گیرند. به همین دلیل است. که در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع سیستم‌های مه‌پاش برای سالن‌های پرورش قارچ بپردازیم.

انواع مه‌پاش پرورش قارچ

مه‌پاش‌های مخصوص پرورش قارچ به طور کلی به دو نوع تقسیم می‌شوند: مه‌پاش‌های دیسکی یا پروانه‌ای و نازلی. نحوه ایجاد مه در این دو سیستم متفاوت است اما نهایتا هر دوی آن‌ها برای سالن پرورش قارچ مناسب و کاربردی هستند.

در مه‌پاش پرورش قارچ دیسکی آب با برخورد با پروانه‌های فن، به قطراتی ریز تبدیل شده و با جریان هوای ناشی از چرخش فن درون سالن پرتاب می‌شوند. در مه‌پاش نازلی، آب توسط پمپ و موتور با فشار زیاد به شلنگ و نازل‌ها انتقال داده می‌شود. نازل‌ها سوراخ‌هایی بسیار ریز در اندازه میکرون دارند که آب به دلیل فشار زیاد، به شکل قطرات خیلی ریز و مه از آن‌ها به بیرون پرتاب می‌شوند. تعداد نازل‌ها بر اساس فضای سالن تنظیم‌شدنی است.

انواع مه پاش

مه‌پاش دیسکی سالن قارچ

برای اینکه بتوانید بهترین مه‌پاش پرورش قارچ را تهیه کنید، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید:

بدنه مه‌پاش: از آنجا که مه‌پاش‌ها در مکان‌های مرطوب فعالیت می‌کنند. جهت عدم زنگ‌زدگی باید حتما به جنس بدنه دستگاه اهمیت دهید. بدنه گالوانیزه‌ای نمی‌تواند در برابر رطوبت مقاومت کند بنابراین آن را با رنگ کوره‌ای ۲۰۰ درجه حرارت‌دیده می‌پوشانند تا مقاومت آن در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی بیشتر شود.

موتور مه‌پاش: موتور به عنوان نیروی محرکه فن، برای سیستم‌های مه‌پاش پرورش قارچ عضوی بسیار حیاتی می‌باشد و در نتیجه چه می‌خواهید سیستم داخلی بخرید و چه خارجی، به موتور آن دقت کنید.

فن مه‌پاش: همانطور که گفته شد در سیستم‌های دیسکی یا پروانه‌ای فن نقشی کلیدی ایفا می‌کند، پس باید علاوه بر کیفیت توجه داشته باشید که پروانه‌های فن در برابر رطوبت مقاوم باشند.

مه‌پاش نازلی سالن قارچ

همانند سیستم قبلی، موتور دستگاه در سیستم‌های نازلی نیز اهمیت دارد. اما موارد دیگری نیز در این سیستم حائز اهمیت هستند. از جمله:‌ پمپ آب (بهتر است از پمپ ایتالیایی استفاده کنید)، صافی (وجود یک یا چند عدد)، تابلو برق (به دلیل مرکز کنترل دستگاه اهمیت دارد.) و نازل.

نازل‌های موجود در مه‌پاش پرورش قارچ باید حتما در برابر زنگ‌زدگی مقاوم باشند. بهترین جنس نازل استیل است. همچنین سوراخ‌های آن‌ها باید به اندازه چند میکرون تعبیه شده باشند.

اگر یک بار هزینه کنید و مه‌پاش مناسب و باکیفیتی تهیه نمایید. از شر هزینه‌های اضافی تعمیر و خریداری دوباره و … خلاص خواهید شد. توصیه ما به شما این است که با توجه به نکات ذکرشده در بالا، مه‌پاش باکیفیتی با هزینه مناسب تهیه کنید. تا کسب و کارتان نیز به رونق برسد.