در سال‌های اخیر خرید سیستم خنک‌کننده مه‌پاش و راه‌اندازی آن به شدت رواج یافته است؛ زیرا این سیستم کاربردهای شگفت‌انگیری دارد. امروزه می‌توانید مه‌پاش‌ها را در بسیاری از زمینه‌ها مشاهده کنید: از رستوران‌ها و کافه‌ها گرفته تا صنایعی همچون گلخانه، مرغداری، گاوداری و سالن پرورش قارچ. در تمامی این موارد کاربرد چشمگیر مه‌پاش مشاهده می‌شود. اما ممکن است . گوناگونی این سیستم‌ها باعث شود. درباره خرید آن به سختی تصمیم بگیرید؛ در نتیجه در این مطلب قصد داریم ابتدا انواع مه‌پاش و سپس قیمت مه‌پاش فضای باز را بررسی کنیم.

انواع مه‌پاش و تاثیر آن بر هزینه مه پاش

پیش از اینکه به بررسی قیمت مه‌پاش فضای باز برسیم، بهتر است با انواع مه‌پاش‌ها آشنا شویم. تا تصمیم‌گیری درباره خرید راحت‌تر شود. مه‌پاش‌ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: مه‌پاش‌هایی که با فشار کم کار می‌کنند. همچنین مه‌پاش‌هایی که نیاز به فشار بالا دارند.

مه‌پاش کم‌فشار

قطر قطرات تولیدی مه‌پاش‌های کم‌فشار حدود ۵۰ تا ۶۰ میکرون است. برای اینکه این اندازه را بهتر درک کنید، می‌توانید قطر موی انسان که حدود ۷۰ میکرون است را با آن مقایسه کنید. چنین مه‌پاش‌هایی برای بهترین عملکرد خود به ۲.۵ تا ۴ بار فشار (معادل فشار شیرهای خانگی و شهری) نیاز دارند. شما می‌توانید با کمک این دسته از مه‌پاش‌ها هوا را خنک و مرطوب نگه دارید و گیاهان باغچه یا گلخانه خود را آبیاری کنید. همچنین برای استفاده از آن‌ها در تراس، آلاچیق و باغچه‌های خانگی می‌توانید با نصب لوله به شیر آب شهری، ۱۵ تا ۲۰ نازل از این مه‌پاش‌ها را داشته باشید.

سه راه مه پاش دار

مه‌پاش پرفشار

پیش از دانستن قیمت مه‌پاش فضای باز، بهتر است بدانید آن‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. این گروه نیاز به فشار بالا و تجهیزات تحت فشار دارند و مزیت آن‌ها در شدت پودر کردن آب است. مه‌پاش‌های پرفشار می‌توانند آب را تا قطر ۳ الی ۵ میکرون پودر کنند. قطره‌‌ها پیش از رسیدن به زمین تبخیر شده و زمین را خیس نمی‌کنند. از این گروه در فضاهای گسترده‌تری همچون گاوداری و مرغداری استفاده می‌شود. همچنین برای راه‌اندازی آن‌ها به پمپ نیاز است.

بررسی قیمت مه‌پاش فضای باز

یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در خرید مه‌پاش قیمت آن است. اما در عین حال توجه داشته باشید. که قیمت را بر کیفیت ترجیح ندهید. زیرا جنس ارزان و بی‌کیفیت بعدها شما را دچار مشکل خواهد کرد.

قطعاتی که بر قیمت مه‌پاش فضای باز تاثیر می‌گذارند . مواردی از جمله پمپ مورد استفاده، شلنگ و مغزی هستند. مغزی‌ها در دو نوع برنجی و آهنی به کار می‌روند که مغزی برنجی زنگ نمی‌زند و گران‌تر نیز هست. قیمت نازل‌های مه‌پاش بر اساس کشور ساخت (تایوان یا ایتالیا) فرق می‌کنند؛ نازل ایتالیایی با جنس تمام استیل و طول عمر بالاتر، قیمت بالاتری نیز دارد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت مه‌‌پاش فضای باز عبارت‌اند از: نوع محصول، میزان نیاز به رطوبت محیط، اندازه و کیفیت پمپ، ارتفاع نصب و … . در نتیجه قیمت مه‌پاش‌ها متفاوت است و با توجه به عواملی که ذکر شد، نمی‌توان به طور دقیق گفت قیمت‌ها در بازار به چه صورت است. اما یک نکته که همچنان بر آن تاکید می‌کنیم این است که نباید کیفیت را فدای قیمت کنید.