مقدمه مشخصات

پمپ مه پاش بانام پمپ پیستونی نیز شناخته می‎شود. استفاده از پمپ در مه پاش این قابلیت را ایجاد می‌کند که ذرات آب از نازل‎ها در حد میکرون خارج می‎شوند. معمولا برای مه پاش‎های خانگی از پمپ استفاده نمی‌شود. اما در مه پاش‎های صنعتی به دلیل وسعت مکان باید از پمپ استفاده کرد. تا قطرات آب با فشار و قدرت بیشتری پخش شوند. آشنایی با مشخصات پمپ مه پاش به انتخاب درست کمک خواهد کرد.

انواع آن

پمپ مه پاش ازنظر کیفیت، مدل و برند دارای تنوع بسیاری است. می‏توان پمپ را به سه گروه خانگی، نیمه‎صنعتی و صنعتی طبقه‎بندی کرد. آنچه باعث تفاوت این پمپ‎ها می‎شود، قدرت موتور و فشار بار الکتریکی است. پمپ مه پاش خانگی دارای موتور تک‎فاز و پمپ مه پاش صنعتی دارای موتور سه‎فاز است. فراموش نکنید در صورتی که قصد راه اندازی تعداد کمی از نازل های مه پاش را دارید میتوانید از پمپ مه پاش میکرو استفاده کنید. میکرو پمپ مه پاش با ابعادی به اندازه ی یک کف دست میتواند تا 20 نازل پلاستیکی را راه اندازی کند و فشار معادل 8 بار ایجاد کند.

پمپ مه پاش خانگی

استفاده از لوازم جانبی برای پمپ مه پاش

ازجمله لوازم جانبی که بر روی پمپ نصب می‏شوند می‏توان به شیر فشار شکن، فیلتر، تابلو اتوماسیون و چرخ جهت جابجایی پمپ اشاره کرد. البته باید توجه داشته باشید با اضافه کردن هر قطعه بر روی پمپ، قیمت دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد. استفاده از شیر فشار شکن این امکان را به‎وجود می‎آورد.در نتيجه میزان فشار را به‌راحتی تنظیم کنید. برای بالا بردن کیفیت عملکرد پمپ بهتر است یک فیلتر قبل از ورودی پمپ نصب کنید. اين كار از ورود املاح به نازل‏ها جلوگیری ميكند. در تابلو اتوماسیون قطعه کنترل آمپر جهت محافظت الکتروموتور و یک فیوز سه‎فاز جهت حفاظت درمقابل اتصال کوتاه طراحی و نصب شده است.

مشخصات فنی پمپ مه پاش

از مشخصات پمپ مه پاش می‎توان به دبی، دور موتور، فشار پمپ، قدرت و جریان برق اشاره کرد که در هر نوع و مدلی از پمپ متفاوت هستند. یکی از مهم‎ترین اجزای یک پمپ، الکتروموتور است. موتور قابل استفاده برای این نوع پمپ موتور تک‎فاز با دور موتور ۱۴۰۰ دور در دقیقه است، اما برای پمپ‏های بالای 100 بار باید از برق سه‎فاز استفاده کرد. یک پمپ استاندارد، دارای اتصالات ورودی و خروجی هشت میلی‌متری است.

ویژگی‎های پمپ مه پاش

  • وزن پایین: بهترین پمپ مه پاش باید وزن پایینی داشته باشد تا حمل و جابجایی آن آسان باشد.
  • نصب آسان: معمولا این نوع از پمپ‎ها دارای پیچیدگی نیستند. اما باید نحوه نصب پمپ به‌گونه‌ای باشد که همه بتوانند آن را بدون هیچ مشکلی نصب کنند.
  • صدای کم: تولید صدای کم در پمپ به‎ دلیل کیفیت بالا است. اگر پمپ استانداردهای لازم را داشته باشد، علاوه‎بر کاهش صدا، طول عمر بالایی نیز خواهد داشت.
  • ·         کشور سازنده: ایتالیا از مهم‎ترین تولیدکننده‎های پمپ در دنیا است. شرکت اینترپمپ ایتالیا، شرکت برتولینی ایتالیا و شرکت آنووی ایتالیا ازجمله تولید کننده‎های پمپ مه پاش هستند.
  • جنس مقاوم: آنچه در انتخاب یک پمپ مهم است دوام و کیفیت آن است؛ معمولا جنس پمپ مه پاش از جنس مقاوم و مستحکم پلی‏پروپیلین است.

نتیجه گیری مشخصات پمپ مه پاش

اگر کیفیت پمپ پایین باشد، قطعا در عملکرد مه پاش تاثیر می‎گذارد. تعویض به موقع روغن پمپ می‎تواند در افزایش عملکرد پمپ و مه پاش موثر باشد. زمان تعویض روغن پمپ معمولا در مرحله اول بعد از50 ساعت و در مراحل بعدی با‎توجه به نوع پمپ بعد از ۲۰۰ تا 500 ساعت استفاده از سیستم مه پاش است.