چند روز پیش زمانی که داشتم کاتالوگ محصولات یورودریپ را نگاهی می‌انداختم به نکته جالبی در مشخصات فنی قطره چکان ها برخورد کردم. قسمتی تحت عنوان Maximum Run Length یا “حداکثر طول اجرا” در  مشخصات فنی محصول نظرم را جلب کرد. زمانی که بیشتر دقیق شدم متوجه شدم کارخانه برای عملکرد بهتر قطره چکان ها توصیه هایی در مورد فاصله نصب قطره چکان ها از یکدیگر و طول خطوط لوله به طراحان می‌کند. این توصیه های کاربردی دارای اهمیت فراوانی است. به همین دلیل تصمیم گرفتن در این نوشته به بررسی هرچند کوتاه اما کاربردی این عنوان بپردازم.

مطالعه بیشتر: همه چیز را درباره قطره چکان یورودریپ بدانید!

حداکثر طول اجرا

حداکثر طول اجرا یا همان Maximum Run Length به بیشترین طول لوله ای می‌گوید که توسط کارخانه برای نصب قطره چکان ها توصیه می‌شود. اما نکته اینجاست که این طول یک مقدار ثابت نیست و با توجه به مشخصات مختلفی قابل تغییر است. در کاتالوگ محصولات یورودریپ، پارامتر هایی از قبیل فشار موجود درون لوله، فاصله قطره چکان ها، دبی خروجی قطره چکان ها و سایز لوله از موارد تاثیر گذار در این حداکثر طول اجرا هستند. به این ترتیب که شما با نگاه کردن به جدول رسم شده در کاتالوگ و فاصله های مدنظر خودتان می‌توانید حداکثر طول لوله در اجرای سیستم آبیاری را پیدا کنید.

مطالعه بیشتر: چگونه از اصل بودن قطره چکان یورودریپ مطمئن شوم؟!

قطره چکان یورودریپ

یک مثال از کاتالوگ یورودریپ

فرض کنید که قصد دارید قطره چکان های یورودریپ 8 لیتر را بر روی لوله و با فاصله های 50 سانتی متر نصب کنید. باید فشار موجود درون لوله را اندازه بگیرید. با این فرض اگر فشار موجود درون لوله شما 3 بار باشد. فقط کافیست به دنبال این اطلاعات درون جدول بگردید. داده هایی که در کاتالوگ یورودریپ قرار گرفته است و عدد متناظر با آن را بخوانید. در این مثال فرضی حداکثر طول اجرا برابر 121 متر است. این به آن معنی است که شما می‌توانید طول لوله را تا 121 متر امتداد دهید. نیازی نیست تا هیچ از بابت افت عملکرد نگرانی نداشته باشید.

مشاهده کاتالوگ قطره چکان کرونا یورودریپ