نصب سیستم مه پاش معمولا برای خنک کردن و ایجاد یک محیط آرامش بخش و با رطوبت انجام میگیرد. نازل هایی که با فشار زیاد آب را پودر می‌کنند و در انواع و اقسام مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. نصب مه پاش به کمک نازل های مختلف و تجهیزات مخصوص به آن قابل انجام است که در این نوشته قصد داریم به آن ها بپردازیم.

برای مشاوره و نصب سیستم مه پاش در تهران تماس بگیرید.

نصب سیستم مه پاش خانگی و صنعتی

قیمت نصب سیستم مه پاش خانگی و مه پاش صنعتی

طراحی، اجرا و نصب سیستم مه پاش خانگی و صنعتی نیازمند تخصص کافی و اطلاعات در این زمینه است. همچنین قیمت نصب سیستم مه پاش با توحه به تجهیزات مورد استفاده و نحوه نصب آنها فرق میکند. با این برای اطلاع حدودی تجهیزات مورد نیاز برای نصب سیستم مه پاش می‌توان از جدول زیر کمک بگیرید. در این جدول تجهیزات مختلف برای نصب سیستم مه پاش آورده شده است. همچنین اجرت نصب یک سیستم مه پاش با توجه به مدت و مکان پروژه متغیر است.

آخرین بروزرسانی جدول قیمت: 1402/04/18

نازل مه پاش 0.3 میلیمتر استیل فشار قوی (صنعتی)
45،000 تومان
نازل مه پاش 0.5 میلیمتر برنجی
18،000 تومان
نازل 0.5 میلیمتر پلاستیکی تک جهت
10،000 تومان
نازل 0.5 میلیمتر پلاستیکی چهار جهت
20،000 تومان
هزینه طراحی و نصب سیستم مه پاش خانگی و صنعتی
تماس بگیرید

قیمت نصب سیستم مه پاش خانگی و مه پاش صنعتی

ویدیو نصب مه پاش صنعتی

 برای آشنایی بیشتر با نحوه کارکرد مه پاش های صنعتی و میزان قدرت این نازل ها در اسپری کردن آب می توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید. در این ویدیو نحوه اتصال نازل ها به لوله و پمپ کارواش صنعتی به خوبی نشان داده شده است. 


مشخصات فنی نازل های مه پاش

با وجود اینکه کارخانه ها و تولیدی های متفاوت بازه متغیری از خروجی آب را برای نازل های مختلف در نظر می گیرند و نازل های تولید شده توسط هر شرکت ممکن است خروجی متفاوتی در مقایسه با سایر نازل ها داشته باشد، جدول زیر بر اساس مقادیر تقریبی شکل گرفته است تا بتوان با استفاده از آن میزان حجم خروجی از سیستم مه پاش را تخمین زد. همچنین بعنوان یک تخمین قابل قبول شعاع پاشش نازل های مه پاش را می توان بین 100 تا 120 سانتی متر در نظر گرفت.

مشخصات فنی نازل مه پاش


میزان خروجی آب برحسب لیتر بر دقیقه (فشار برحسب بار)
فشار موجود در لوله
4.5
10
20
30
40
50
60
70
80
نازل مه پاش 0.3 میلیمتر استیل
-
0.052
0.073
0.089
0.103
0.115
0.126
0.136
0.146
نازل مه پاش 0.5 میلیمتر برنجی
0.21
0.067
0.025
0.116
0.133
0.149
0.163
0.177
0.189
نازل 0.5 میلیمتر پلاستیکی تک جهت
0.5
-
-
-
-
-
-
-
-
نازل 0.5 میلیمتر پلاستیکی چهار جهت
0.167
-
-
-
-
-
-
-
-

مه پاش صنعتی

تجهیزات مه پاش خانگی و صنعتی

اجزا و تجهیزات مورد نیاز برای نصب سیستم مه پاش خانگی و صنعتی متفاوت هستند.

1. پمپ کارواش یا مینی پمپ خانگی

سیستم مه پاش خانگی معمولا با فشار آب شهری راه اندازی می‌شود و در صورتی که فشار آب شهر در محدوده مورد نظر کم باشد از پمپ های کوچک یا مینی پمپ می‌توان برای تامین فشار مورد نیاز استفاده کرد. 

در سیستم مه پاش صنعتی اوضاع کمی فرق میکند. در نصب سیستم مه پاش صنعتی از لوله پلی آمید با ضخامت بالا و قدرت تحمل فشار زیاد کمک گرفته می‌شود. همچنین برای راه اندازی سیستم مه پاش صنعتی از پمپ های کارواشی با توان بالا استفاده می‌کنند. بدین ترتیب می‌توان مطمئن بود که نازل های به خوبی آب را پودر و اسپری می‌کنند. 

پمپ مه پاش

2. نازل مه پاش

نازل مه پاش انواع و اقسام مختلف و متنوعی دارند. برای نصب سیستم مه پاش خانگی معمولا از نازل مه پاش پلاستیکی یا برنجی که بدون نیاز به فشار زیاد نیز قابل استفاده هستند کمک گرفته می‌شود. با این حال نصب سیستم مه پاش صنعتی نیازمند نازل های پیشرفته تر با قابلیت پاشش و پودر کردن بیشتر آب هستند. این نازل های معمولا از جنس کروم آبکاری شده با استیل یا استیل خالص ساخته می‌شوند. همچنین برای نصب این نازل های به پایه های قدرتمند نیاز است تا بتواند فشار داخل لوله ها را به خوبی تحمل کند و نازل مه پاش را بروی خود نگهدارد.

نازل مه پاش

3. فیلتر یا سیستم فیلتراسیون

با توجه به اینکه نازل های مه پاش دارای حفره های بسیار ریزی هستند (بسته به نوع نازل 5 ، 3 یا 2 میکرون) بهتر است از فیلتر مناسبی برای جلوگیری از گرفتگی نازل ها استفاده شود. فیلتر مه پاش کمک می‌کند تا طول عمر مفید نازل ها بیشتر شود و کیفیت پاشش آنها به مرور زمان افت نکند. 

فیلتر مه پاش

4. تابلو برق و تایمر مه پاش

برای زمانبندی و تنظیم مدت زمان پاشش مه پاش، معمولا از تابلو برق برای سیستم های صنعتی و تایمر مه پاش برای سیستم های خانگی استفاده می‌شود. بدین ترتیب می‌توانید مشخص کنید که چه مدت نازل های مه پاش باز شوند و هرچند وقت یکبار بسته شوند. تابلو های برق از یک تایمر تکرار کننده و کلید قطع و وصل تسکیل شده اند که به کمک آن میتوان مدت زمان قطع و وصل بودن نازل ها را به راحتی مشخص کرد. 

تابلو برق مه پاش

موارد استفاده از مه پاش

از مه پاش ها در موارد مختلفی استفاده می‌شود. در صنایع مختلف برای کار های متنوعی می‌توان از نازل مه پاش استفاده کرد. در زیر به چند مورد از موارد استفاده نصب سیستم مه پاش اشاره می‌کنیم. 

1. خنک کردن کافه، رستوران، آلاچیق، تراس به کمک مه پاش

نصب سیستم مه پاش کمک می‌کند تا هوای گرم و طاقت فرسای تابستان قابل تحمل تر بشود. به کمک نصب سیستم مه پاش و پاشش آب بصورت پودر می‌توانید به کم کردن درجه حرارت هوا در محیط نصب نازل مه پاش کمک کنید و فضای دلنشین و دوست داشتنی را فراهم کنید.

مطالعه کنید: عملکرد مه پاش رستوران چگونه به جذب مشتری کمک می‎کند؟

مه پاش رستوران

2. نصب مه پاش برای گلخانه ها به جهت افزایش رطوبت و آبیاری گیاهان

تامین رطوبت گلخانه ها و آبیاری گیاهان یکی دیگر از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کردو نصب سیستم مه پاش صنعتی در بسیاری از گلخانه برای افزایش و تامین رطوبت هوای مورد نیاز گلخانه و همچنین آبیاری گیاهان استفاده می‌شود. به کمک مه پاش و با صرف هزینه کم می‌توانید بخش وسیعی از گلخانه به سیستم تامین رطوبت مه پاش مجهز کنید.

مطالعه کنید: تاثیر سیستم میست گلخانه‌ای بررشد گیاهان

مه پاش گلخانه

3. نصب سیستم مه پاش برای کارگاه تولیدی و صنعتی

افزایش دما در بسیاری از کارگاه های تولیدی و صنعتی یک معضل غیر قابل انکار است. نصب سیستم مه پاش برای افزایش راندمان دستگاه های صنعتی، اطراف کوره، کارگاه های لاستیک، کارگاه تولید سیمان و ... یک مزیت بزرگ در افزایش کارایی این کارگاه ها محسوب می‌شود. به کمک نصب سیستم مه پاش می‌توان در افزایش بهره بری این تولیدی ها گام بزرگی برداشت.

4. کاهش گرد و غبار به کمک نصب سیستم مه پاش

استفاده از نازل های پودر کننده آب و سیستم مه پاش می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد گرد غبار بشود. در کارگاه های سنگ بری و امثال آن برای جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار به هوا از سیستم مه پاش استفاده می‌کنند تا راندمان کارگاه تولیدی افزایش پیدا کند.

5. مرغداری و گاوداری ها

کنترل دمای هوا برای ایجاد یک محیط مناسب برای زندگی دام و طیور از با اهمیت ترین اصول است. برای افزایش شیردهی گاو ها و کاهش مرگ و طیور، نصب سیستم مه پاش یک امر رایج است. بسیاری از دامداری ها و مرغداری برای تنظیم دمای هوا در فصول گرم سال از نصب سیستم مه پاش کمک می گیرند. بدین ترتیب با ایجاد یک محیط متعادل باعث افزایش بهره بری دامداری یا مرغداری می گردند.

مطالعه کنید: مه پاش در مرغداری و کاربرد های ماثر آن

نصب مه پاش در گاو داری