نوار تیپ چیست؟

نوار تیپ قطعا یکی از بهترین و مناسب ترین لوازم برای راه اندازی یک سیستم آبیاری قطره ای هست. یکی از دلایلی که در ایران بسیار مورد استقال قرار گرفت و بسیاری کشاورزان به استفاده از نوار تیپ رو آوردند، اقتصادی و بصرفه بودن قیمت نوار تیپ است. در گذشته از لوله های آبیاری قطره ای برای کشت های ردیفی استفاده میشد که هزینه ی بیشتری داشتند و برای کشت های ردیفی و فصلی اصلا مناسب نبودند. به همین علت بسیاری از کشاورزان و ترجیح میدادند تا از روش های سنتی آبیاری سطحی استفاده کنند. اما مزیت بزرگ نوار تیپ این است که بصورت یکبار مصرف قابل استفاده است  و در انتهای فصل آبیاری، توسط کارخانه ها از کشاورزان پس گرفته و بازیافت میشود.

 اما همیشه سوالاتی زیادی در مورد راه اندازی سیستم آبیاری بوسیله ی نوار تیپ مطرح میشود. بسیاری از خریداران نمیدانند که به چه اندازه و چه متراژی نوار تیپ نیاز دارند. به همین خاطر تصمیم گرفتم تا در این مقاله در مورد روش محاسبه میزان نوار تیپ مورد نیاز توضیحاتی بدهم. اگر شما هم میخواهید با نوار تیپ کشت کنید اما نمیدانید چقدر نوار مورد نیازتان هست، توصیه میکنم حتما این مقاله را دنبال کنید.

نکاتی ابتدایی پیرامون استفاده از نوار تیپ

در مقاله های قبلی در مورد نوار تیپ و تفاوت آن با لوله های معمولی بصورت مفصل صحبت کردیم.

توصیه میکنم حتما مقاله ” مقایسه نوار تیپ و لوله معمولی ” را مطالعه کنید

همانطوری که در اول این مقاله گفتم، نوار تیپ در بین کشاورزان و مصرف کنندگان ایرانی محبوبیت زیادی دارد. همین باعث شده تا کارخانه های متنوع و مختلفی وارد میدان شوند و برای ساختن نوار تیپ با کیفیت های مختلف اقدام کنند. اکثر نوار تیپ هایی که در بازار مشاهده میکنید، ساخته ی کشو خودمان هستند. کارخانه ها نوار های تیپ را عموما در حلقه های 1000 متری وارد بازار میکنند و بفروش میرسانند. معمولا کمتر از این مقدار را نمیتوانید جایی پیدا کنید یا بصورت خورده فروشی کسی حاضر نیست تا نوار تیپ را قطعه قطعه ببرد. پس هنگام طراحی توجه کنید که اگر خیلی کمتر از نیاز شما هست، اصلا بدنیال آن نروید و سعی کنید با استفاده از لوله های معمولی کارتان را راه بیندازید.

چگونه بفهمم چقدر نوار لازم دارم؟

همه ی محصولات ردیفی مثل و کشت هایی که بعد از 3 الی 6 ماه به بار مینشینند با نوار آبیاری کشت میشوند. گیاهانی مثل : کلم، کاهو ، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، ذرت، هویج، گندم، آفتاب گردان، بامیه و لوبیا از این اقسام گیاهان هستند. اما دغدغه ای که هنگام خرید نوار تیپ بوجود میاید این است که چقدر نوار تیپ باید تهیه کنم؟

پاسخ این سوال خیلی ساده است. برای پاسخ دادن به این سوال باید به دو نکته توجه کنید:

نکته اول : در استفاده از نوار آبیاری باید دقت کنید که طول ردیف ها بهتر است کمتر 50 متر باشند. پسس هنگام طراحی و راه­ اندازی سیستم آبیاری مورد نظرتان هر 50 متر باید از نوار جدیدی استفاده کنید.

نکته دوم :  اینکه چقدر نوار آبیاری مورد نیاز شما است کاملا بستگی به گیاهی که کشت میکنید دارد. درواقع بصورت مستقیم با فاصله ی گیاهان شما در هر ردیف بستگی دارد. برای مثال در کشت ذرت توصیه میشود که فاصله ردیف هارا برابر 75 الی 80 سانتی متر تعبیه کنید. این کار علاوه بر اینکه  کمک میکند تا عمل برداشت راحت تر انجام شود ، باعث میشود تا گیاهان شما در رقابت برای بدست آوردن مواد غذایی نباشند و به آسانی بتوانند بتوانند مواد مغزی را از خاک جذب کنند.

حل یک مثال برای طراحی سیستم آبیاری

حال بعنوان مثال میخواهیم محاسبه کنیم که زمینی با مساحت یک هکتار و ابعاد 100 متر در 100 متر که در آن قصد داریم ذرت بکاریم، چقدر نوار تیپ لازم دارد. همانطور که گفتیم بهتر است هنگام کشت ذرت، میان ردیف ها 75 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد.

نوار تیپ در هکتار

ابتدا ابعاد زمین را بر حسب یانتی متر بدست میاوریم. با توجه به اینکه طول زمین 100 متر بود پس طول زمین بر حسب سانتی متر برابر 10000 سانتی متر خواهد بود.

  1. در مرحله ی بعد باید تعداد ردیف هایی که داریم را بدست آوریم. برای بدست آوردن ردیف ها کافیست تا طول زمین را بر فاصله ی بین ردیف که 75 سانتی متر است تقسیم کنیم. به این ترتیب 133 ردیف بدست میاوریم که با اگر از 3 ردیف آن صرفنظر کنیم تعداد ردیف هایمان برابر 130 میشود.
  2. در آخر باید بدست بیاوریم که چقدر نوار لازم داریم. برای اینکار تعداد ردیف هارا که از مرحله ی قبل بدست آورده ایم را در طول ردیف ها و سپس تعداد قسمت های زمین ضرب کنیم . همانطور که مشاهده میکنید با توجه به محاسبات بالا مشخص است که به 13000 متر نوار تیپ نیاز داریم و باید 13 حلقه نوار تیپ خریداری کنیم.

خرید نوار تیپ

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردم بصورت ساده و کاربردی توضیح دهم که چگونه میتوانید بصورت خیلی آسان و بدون داشتن علم مهندسی مقدار نوار آبیاری لازم برای زمین تان را را محاسبه کنید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واثع شده باشد. اگر سوالی داشتید میتوانید از انتهای همین صفحه سوالتان را مطرح کنید و یا با استفاده از این زیر از طریق تلگرام سوالتان را بپرسید.