مقدمه دستگاه نوار تیپ

اگر برای اولین قصد دارید دستگاه نوار تیپ آبیاری را نصب کنید، در ابتدای کار ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. اما با مرور برخی از نکات و آموزش نصب نوار تیپ می‌توانید این کار را به‌آسانی انجام دهید. برای این کار، تعیین نوع خاک بسیار اهمیت دارد، نحوه آبیاری در خاک رس، لوم و شن متفاوت است، فاصله قطره چکان‌ها در نوار آبیاری برای خاک شنی 20 سانت و برای خاک رس فاصله قطره چکان‌ها 30 سانت است. عزم خود را جزم کنید و آخر هفته خود را به کار کشاورزی بپردازید. ابتدا باید مجموعه‌ای از لوازم موردنظر را سفارش و خریداری کنید.

نوار تیپ استاندارد

تجهیزات مورد نیاز برای آبیاری قطره‌ای

توصیه می‌کنیم اگر آبیاری قطره‌ای را برای اولین بار تجربه می‌کنید. ابتدا با قسمت کوچکی از زمین شروع کنید. لوازم مورد نیاز دستگاه نوار تیپ آبیاری شامل قطعات اصلی همچون لوله‌های آبیاری بزرگ، نوار قطره‌ای همراه با قطره‌چکان‌هایی که در فاصله‌های مساوی قرار دارند، تعدادی سه راهی که لوله اصلی را به شلنگ متصل می‌کنند. تعدادی شیر تیپ، تعدادی کورکن برای بستن انتهای نوار تیپ، تعدادی نگه‌دارنده نوار تیپ، یک عدد شیر است.

نحوه نصب نوار تیپ

روش نصب نوار تیپ بسیار آسان است. قبل از اقدام به نصب دستگاه نوار تیپ یک طرح کلی از آرایش و چپیدمان نوارها را ترسیم کنید تا نصب آنها به سهولت انجام شود. منبع آب ورودی برای این کار می‌توانید هر چیزی باشد، یک منبع، تانکر، چاه یا رودخانه اما باید دقت داشته باشید برای جلوگیری از ورود رسوبات به داخل نوار و مسدود شدن قطره‌چکان‌ها از فیلتر آب استفاده کنید. در جاگذاری نوار دقت داشته باشید قطره‌چکان‌ها در قسمت زیرین نوار قرار بگیرند، به فاصله نوارها از یکدیگر و تثبیت آنها نیز توجه کنید. اگر طول نصب نوارها زیاد است برای جلوگیری از جابه‌جایی با وزش باد، در فواصل مناسب آنها را با میخ پلاستیکی محکم کنید. سعی کنید نوارها را به‌درستی نصب کنید چراکه با رشد گیاهان، بازدید و بررسی آنها کمی سخت خواهد شد.

نصب نوار تیپ

روش‌های مختلف نصب نوار تیپ

نوارهای آبیاری را می‌توانید به دو صورت مکانیزه و دستی نصب کنید. اگر قصد دارید به‌طور مکانیزه این نوارها را جاگذاری کنید باید از سیستم‌های استاندارد پهن کردن نوار استفاده کنید. تا هیچ‌گونه خدشه‌ای به آنها وارد نشود. اگر می‌خواهید به‌صورت دستی نوارها را نصب کنید، آنها بر روی یک قرقره پیچیده شده‌اند. همچنين به‌راحتی می‌توانید نوارها را در فاصله‌های زیاد نصب کنید. هرگز نوار را بر روی زمین نکشید. ممکن است با برخورد با اشیا تیز سوراخ یا پاره شود.

طرزکار نوار تیپ آبیاری

آب به‌وسیله یک پمپ وارد منبع می‌شود. همچنين با عبور از چندین صافی از جمله فیلتر شنی، فیلتر توری ریز و فیلتر دیسکی، آب صاف وارد نوارها و سپس از قطره‌چکان‌ها خارج می‌شود. دستگاه نوار تیپ به‌گونه‌ای طراحی شده است که آب با فشار یکسان از تمام قطره‌چکان‌ها خارج می‌شود.

عملکرد نوار تیپ

نتیجه‌گیری دستگاه نوار تیپ

دقت داشته باشید هنگام نصب نوار تیپ هیچ‌گونه تاخوردگی و چرخش در طول نوار رخ ندهد. سعی کنید دستگاه نوار تیپ را به دلیل عبور چهارپایان، تابش نور خورشید و سرمای بیش‌ازاندازه در زیر سطح خاک نصب کنید. فشار آب را بررسی و به شیب زمین نیز دقت کنید.