مقدمه سیستم میست گلخانه‌ای

وجود رطوبت کافی و دمای مناسب، دو عامل مهم در رشد گیاهان هستند. برای این‌که هر دو این موارد در گلخانه‌ها تأمین شوند. از سیستم میست گلخانه‌ای استفاده می‌گردد. این سیستم با عملکرد خود و تولید مه در فضای گلخانه، دمای فضا را کنترل کرده و رطوبت لازم را تولید می‌کند. با توجه به تأثیر سیستم میست گلخانه بر گیاهان، امروزه در اکثر گلخانه‌های صنعتی و خانگی، از این روش استفاده می‌شود.

اجزای سیستم میست گلخانه‌ای

سیستم‌های میست گلخانه‌ای متشکل از قطعاتی است . که در هماهنگی با یکدیگر، رطوبت لازم برای بهبود وضعیت هوای گلخانه را تولید می‌کنند. این قطعات شامل:

  • منبع ذخیره آب
  • پمپ فشارقوی
  • نازل مه پاش
  • پایه نازل
  • شیلنگ فشارقوی
  • فیلتر آب
  • تابلو فرمان

زمانی که پمپ به الکتروموتور وصل می‌شود، آبی که در مخزن ذخیره قرار دارد توسط آن مکیده شده و فشرده می‌گردد. آب فشرده به داخل شیلنگ، پمپاژ شده و آب از طریق نازل‌ها به‌صورت مه در هوا پخش می‌شود. اندازه و شکل ذرات آب خارج شده از نازل‌ها، به نوع نازل و تنظیمات آن بستگی دارد.

تأثیرات این سیستم بر گیاهان

سیستم میست گلخانه‌ای با توجه به توضیحاتی که در بخش قبلی داده شد از گرم و خشک شدن هوای گلخانه‌ها جلوگیری می‌کند. شاید در نگاه اول، این موضوع چندان مهم به نظر نرسد؛ اما تأثیراتی که مرطوبت و خنک بودن هوای گلخانه‌ها در رشد و افزایش بهره‌وری آن‌ها دارد می‌تواند نظر شمارا عوض کند. این تأثیرات به شرح زیر هستند:

تأثیر سیستم میست گلخانه‌ای بر دفع آفات

زمانی که دمای هوای داخل گلخانه‌ها گرم می‌شود. شرایط برای ورود و افزایش حشراتی نظیر مگس سفید در این فضاها، مهیا می‌گردد. این حشرات و آفات به میوه‌ها و گل‌های موجود در گلخانه، آسیب‌زده و کیفیت آنها را کاهش می‌دهند. این در حالی است که یکی از چندین تأثیر این سیستم گلخانه‌ای بر گیاهان، دفع این آفات است. پکیج‌های مه پاش با خنک کردن هوا، گرمای محیط را از بین برده و شرایط را برای زندگی این حشرات، نامناسب می‌کنند.

جلوگیری از پخش گردوغبار و بوی بد

پخش گردوغبار در فضای گلخانه‌ها موجب مسدود شدن روزنه‌های موجود در برگ گیاهان شده و فرایند فتوسنتر را در آنها مختل می‌کند. با استفاده از سیستم‌های مه پاش، می‌توان از پخش این آلودگی‌ها در فضای گلخانه جلوگیری کرده و بوی بد موجود در این فضاها را از بین برد.

نازل مه پاش گلخانه ای

تأثیر سیستم میست گلخانه‌ای بر رشد و قلمه‌زنی گیاهان

باوجود هوایی مطلوب و خنک در داخل فضای گلخانه‌ها، گیاهان رشد بهتری داشته و بهره‌وری آنها چندین برابر می‌شود. به این ترتیب می‌توان از گلخانه، محصولی باکیفیت و کمیت بالا برداشت کرد. علاوه بر آن، عملکرد این سیستم‌ها در بهبود قلمه‌زنی گیاهان و رشد و توسعه تعداد گیاهان نیز مؤثر است.

نتیجه گیری سیستم میست گلخانه‌ای

استفاده از سیستم‌های مه پاش در گلخانه‌ها، سبب شده تا صاحبان گلخانه‌ها از کیفیت و کمیت محصولات خود، رضایت داشته باشند. علاوه بر کاربرد سیستم میست گلخانه در تولید مه و خنک کردن هوا، از آن برای سم‌پاشی و کوددهی به گیاهان نیز استفاده می‌شود.