مقدمه نوار تیپ درز دار

در هنگام خرید نوار تیپ درز دار، نکات مهمی وجود دارند که باید بررسی شوند. جدا از نکات فنی مورد نیاز هنگام استفاده از این نوارها، باید به برخی از مشخصات فیزیکی و ظاهری نوار آبیاری موردنظر نیز دقت کرد تا بتوانیم از کیفیت آن مطمئن شویم.

نکات مهم در تشخیص کیفیت نوار درزدار

در این مطلب به بررسی ۴ نکته مهم حین خرید نوار درزدار می‌پردازیم. شما می‌توانید این موارد را به راحتی در هنگام مشاهده و خرید تیپ  بررسی کنید و از صحت آن‌ها مطمئن شوید. این موارد عبارتند از:

  • وزن تیپ
  • قطر داخلی
  • جدول مشخصات فنی
  • تأییدیه‌ها و مدارک مورد نیاز

انواع نوار تیپ درز دار

وزن تیپ

به طور کلی، وزن خالص تیپ، نشان‌دهنده ضخامت نوار موردنظر است. اندازه‌گیری ضخامت تیپ کار آسانی نیست و تنها با داشتن ابزار مخصوص (میکرومتر) امکان‌پذیر است. اما اندازه‌گیری وزن آن، راهی آسان برای تشخیص ضخامت محسوب می‌شود.

ضخامت مناسب از مهم‌ترین نکات هنگام خرید تیپ محسوب می‌شود؛ زیرا دوام تیپ در طول دوره کشت به آن بستگی دارد. ضخامت معمول برای نوار تیپ درز دار برابر ۱۷۵ میکرون است (0.175 میلیمتر). بنابراین یک رول ۱۰۰۰ متری با ضخامت ۱۷۵ میکرون به همراه بسته‌بندی‌، باید وزنی بین ۱۰ کیلو و ۶۰۰ گرم (۱۰٫۶ کیلوگرم) تا ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم (۱۱٫۵ کیلوگرم) داشته باشد.

نوع مواد اولیه، نوع بسته‌بندی و یا نوع فرمینگ (حالت دوخت) از دلایل این تفاوت وزن هستند. دقت داشته باشید که وزن کمتر از ۱۰٫۶ کیلوگرم، به معنی ضخامت کمتر از حد استاندارد است اما وزن بیشتر از ۱۱٫۵ نشان‌دهنده ضخامت بیشتر نیست؛ بلکه ممکن است نوار مورد نظر قطر بیشتری داشته باشد (قطر بیشتر استاندارد نبوده و اتصالات در آن لق می‌زند) یا عرض قسمت دوخت بیشتر باشد که منفعت خاصی نداشته و فقط هزینه بیشتری دارد.

قطر داخلی نوار تیپ

قطر داخلی نوار از اهمیت زیادی برخوردار است و این اهمیت، هنگام جهت جا زدن اتصالات خود را نشان می‌دهد. قطر استاندارد برابر ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیمتر است. در قطرهای پایین‌تر، اتصالات جا نمی‌خورند و در قطرهای بالاتر اتصالات از جای خود جدا می‌شوند.

اندازه‌گیری قطر نوار آبیاری کار آسانی نیست؛ بنابراین عرض نوار تیپ را اندازه‌گیری می‌کنیم. برای این کار با استفاده از یک خط‌کش دقیق میلی‌متردار، عرض نوار را تا قسمت دوخت آن اندازه می‌گیریم. این عدد باید بین بین ۲۶ تا ۲۷ میلیمتر باشد.

نوار تیپ درز دار

جدول مشخصات فنی

مشخضات فنی نوار تیپ درز دار باید روی بسته‌بندی نوار به صورت چاپ شده، برچسب یا مهر درج شده باشد. این مشخصات شامل موارد زیر است:

  • متراژ
  • ضخامت
  • فاصله بین درزها یا سوراخ‌ها
  • میزان آب‌دهی هر سوراخ بر حسب لیتر در ساعت
  • فشار کاری
  • تاریخ و شیفت تولید

 

ضمانت، تأییدیه جهاد و نشان استاندارد

هنگام خرید نوار تیپ به ضمانت یک فصل زراعی دقت کنید. این عبارت باید روی بسته‌بندی محصول درج شده باشد. اگر نوار تیپ درز دار مورد نظر شما دارای تأییدیه جهاد کشاورزی است، به احتمال زیاد از ضمانت نیز برخوردار است. ضمانت از مهم‌ترین نکات خرید محسوب می‌شود.

نشان و مهر استاندارد یکی دیگر از عواملی محسوب می‌شود که می‌توان به آن استناد کرد. نوارهای بسیار کمی در بازار موفق به دریافت نشان استاندارد شده‌اند. نشان استاندارد به لحاظ اعتبار از تأییدیه جهاد کشاورزی بالاتر است؛ زیرا تیپ‌هایی که دارای نشان استاندارد هستند، از کیفیت بالایی برخوردار بوده و تمامی نکات فنی و آزمایشات مربوطه را انجان داده‌اند. همچنین تیپ‌های دارای نشان استاندارد، به صورت سر زده توسط کارشناسان اداره استاندارد مورد بازرسی قرار گرفته‌اند. یک تیپ مناسب هیچ‌گاه در کارگاه‌ها، سوله‌ها و … تولید نخواهد شد.