مقدمه نازل فوگر و انوع آن

یکی از عوامل مهمی که در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و… موجب حفظ سلامت گیاهان و حیوانات می‌شود رطوبت هوا است. در تابستان به دلیل گرمای هوا، ممکن است رطوبت این فضاها به حداقل ممکن کاهش پیدا کند. در زمستان نیز براثر سرمای هوا، هوا خشک می‌شود. در این حالت، سلامت گیاهان و حیوانات به دلیل کاهش رطوبت به زیر 30 درصد، ممکن است به خطر افتد. ازاین‌رو استفاده از نازل فوگر و انواع آن می‌تواند کارساز بوده و رطوبت محیط را به شرایط مطلوب برگرداند.

نازل فوگر چیست؟

اساس کار نازل فوگر، ایجاد مه در محیط است. زمانی که آب از طریق این نازل‌ها در فضای گلخانه‌ها، گاوداری‌ها و… پخش می‌شود به ذرات بسیار ریز پودری شکل درمی‌آید. این ذرات، اندازه‌ای معادل 3 تا 20 میکرون خواهند داشت. به‌این‌ترتیب، گرمای هوا را جذب کرده و تبخیر می‌شوند. با این کار، هوای این فضاها خنک می‌شود. بدون آن که آبی بر روی زمین و یا بر روی گیاهان و حیوانات ریخته شود.

نال مه پاش تک جهت

بررسی کارایی نازل فوگر

نازل‌های فوگر و سیستم مه پاش اگر به‌صورت اصولی طراحی و نصب شده باشند قادر هستند دمای محیط را تا 20 درجه سانتی‌گراد کاهش دهند. این سیستم‌ها که بر پایه سرمایش تبخیری، تولید می‌شوند. بهترین کارایی را در خنک کردن و مرطوب نگه‌داشتن محیط‌های مختلف دارند. طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده است این نازل‌ها در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک، بازدهی بیشتری نسبت به مناطق دیگر دارند. در این مناطق به دلیل کم‌بودن رطوبت هوا، ذرات آبی که به‌صورت مه در طریق این نازل‌ها در هوا پخش می‌شوند. می‌توانند به‌سرعت گرمای هوا را بگیرند و تبخیر شوند.

انواع نازل فوگر کدامند؟

نازل فوگر و انواع آن به دلیل کارایی بالایی که در خنک‌کردن هوا دارند در محیط‌های مختلفی استفاده می‌شوند. باتوجه به نیازهایی که فضاهای مختلف دارند، این نازل‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. تفاوت اصلی هر کدام از انواع این نازل‌ها در آن است که قادرند بر اساس نیاز محیط به رطوبت و خنک‌سازی هوا، آب را به ذراتی با اندازه‌های مختلف تبدیل نمایند. انواع نازل فوگر شامل موارد زیر است:

گلخانه

این نازل‌ها می‌توانند آب را به ذراتی به شکل پودر درآورند و با ایجاد مه در فضا، گرما و خشکی محیط را برطرف سازند. با استفاده از این نوع نازل‌ها در گلخانه‌ها، کیفیت و کمیت محصولات گلخانه‌ای افزایش یافته و گیاهان، رشد سریع و بهتری خواهند داشت.

نازل مه پاش در گلخانه

گاوداری

با ایجاد مه در فضای گاوداری‌ها با استفاده از نازل‌های فوگر گاوداری، می‌توان به بهبود رشد و سلامت دام کمک کرد. در ضمن در این حالت، به دلیل این‌که رطوبت و خنک‌بودن فضا تضمین می‌شود، میزان شیردهی گاوها نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

مرغداری

استفاده از نازل‌های مه پاش مخصوص در مرغداری‌ها، به کاهش مرگ‌ومیر مرغ‌ها، افزایش تخم‌گذاری آنها، کاهش و کنترل حشرات مرغداری، کنترل گردوغبار و بوی بد موجود در مرغداری، کاهش بیماری‌ها و در کل، بهبود رشد مرغ‌ها و تخم‌گذاری آنها کمک می‌کند.

مه پاش در مرغداری

نتیجه گیری نازل فوگر و انواع آن

طبق آن‌چه در این مطلب به ‌آنها اشاره شد، زندگی و رشد گیاهان و حیوانات تا حدودی به رطوبت موجود در هوا، بستگی دارد. با استفاده از نازل فوگر و انواع آن می‌توان رطوبت و کیفیت هوای محیط زندگی این گیاهان و حیوانات را تأمین کرده و به رشد بهتر آنها کمک کرد. البته لازم به ذکر است که این نازل‌ها در رستوران‌ها و فضای سبز و محیط‌هایی از این دست نیز کاربرد دارند.