مقدمه طرز کار مه پاش

تکنولوژی استفاده در مه پاش باعث کاهش دما، ایجاد رطوبت، از بین رفتن بوی بد در فضاهای صنعتی، دور کردن حشرات موذی و کاهش گردوغبار در محیط می‎شود. از این نوع سیستم می‏توان در محیط‎های مختلف استفاده کرد؛ اما نصب و راه‌اندازی آن در فضاهای مختلف همچون سالن‎های پرورش قارچ، گاوداری، رستوران و گلخانه، متفاوت است. با طرز کار مه پاش بیشتر آشنا شوید.

نازل مه پاش استیل

 طرز کار مه پاش

هنگامی‌که پمپ، آب را فشرده می‎کند آب از طریق خط لوله یا شلنگ، وارد نازل‎ها شده و از منافذ نازل‎ها با فشار زیاد به‌صورت ذرات بسیار ریز حدود ۵ الی ۱۰ میکرون، خارج می‎شود. اگر از این سیستم در فضاهای سرپوشیده استفاده کنید تا حدود 90 درصد باعث افزایش سطح رطوبت محیط می‎شود.

عوامل مؤثر بر عملکرد صحیح مه پاش

عملکرد صحیح مه پاش بستگی به قطعات آن دارد.

  • نازل‎ها

نازل‎، یکی از قطعات مه پاش است که از جنس استیل، برنج یا سرامیک بوده و دارای منافذی بسیار کوچک است. با توجه به وسعت محل می‏توانید نازل‎ها را در تعداد کم یا زیاد و اندازه منافذ را بزرگ یا کوچک، انتخاب کنید.

  • پمپ

پمپ، یکی دیگر از قطعاتی که در عملکرد سیستم، بسیار تأثیرگذار است. اگر از سیستم مه پاش خانگی استفاده می‎کنید به دلیل اینکه از فشار آب شهری استفاده می‏شود نیازی به پمپ نیست؛ اما در مراکز صنعتی به دلیل وسعت محل باید پمپ پیستونی فشار بالا تهیه کنید تا آب با فشار بالا خارج شود.

  • شلنگ

شلنگ پرفشار نیز در انواع سیم‌دار تفلون، لاستیکی یا پلی‌آمید و در کیفیت‌های مختلف ضد باکتری، مقاوم در برابر نور خورشید و مقاوم در برابر پوسیدگی، قابل تهیه است. معمولاً اندازه شلنگ‎ها ۱۵ متر است که متناسب با فضا می‏توانید آن را برش دهید.

شیر تنظیم فشار در بیشتر سیستم‎های مه پاش قابل‌استفاده است. این شیر در مسیر سیستم قرار می‎گیرد تا بتوانید فشار آب را تنظیم، کم یا زیاد کنید.

راه‌اندازی و نصب مه پاش

راه‌اندازی و نصب سیستم‎های مه پاش کم‌فشار، چندان دشوار نیست. تنها تجهیزاتی که نیاز دارید نازل‎، شلنگ، شیر و اتصالات است. نصب و راه‌اندازی محفظه‎های خانگی به دلیل اینکه از پمپ استفاده نمی‎شود آسان است. آب با فشار شهری و با ذرات درشت از منافذ نازل‎ها خارج می‌شود که منجر به خیس شدن محیط می‎شود. دقت داشته باشید در هنگام نصب، محلی را انتخاب کنید تا محل عبور و مرور یا نشستن افراد نباشد.

نتیجه گیری طرز کار مه پاش

بهتر است طرحی برای فضایی که محل قرار گرفتن مه پاش است در نظر بگیرید تا طرز کار مه پاش مختل نشود. به هنگام نصب، چند نکته ازجمله فاصله بین نازل‎ها، اندازه منافذ و جهت قرار گرفتن نازل‎ها را به خاطر بسپارید. هنگام نصب نازل‎ها دقت داشته باشید که منافذ به سمتی که انتخاب کرده‌اید با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد و از قرار دادن آنها به‌طور مستقیم و عمود بر روی زمین خودداری کنید.