کاربرد های مه پاش

مه پاش، پودر کننده ی آب یا خنک کننده ی محیط یکی از تجهیزاتی است که در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این وسیله ی حیرت انگیز کاربرد های گسترده و وسیعی دارد. دلیل پر طرفدار بودنشان هم چیزی نیست به جز کارایی شگفت انگیز آنها! در این مقاله قصد داریم تا به کاربرد های وسیع و خارق العاده مه پاش بپردازیم و به شما نشان بدهیم که این محصول در چه زمینه های متفاوتی قابلیت استفاده دارد.

۱. مه پاش رستوران و کافی شاپ

احتمالا نازل های مه پاش نصب شده در بالای سر در رستوران ها، کافی‌شاپ ها یا اغذیه فروشی ها توجه شما را هم به خود جلب کرده است. میشود عمده ترین کاربرد نازل مه پاش را خنک کردن و پایین آوردن دمای محیط بوسیله ی پودر کردن آب دانست. بسیاری از رستوران ها یا کافه ها برای اینکه بتوانند فضای مطبوع و دلچسبی را در روز های گرم تابستان برای مشتریان خودشان فراهم کنند از این نازل ها استفاده میکنند.

در روز های گرم تابستان وجود نازل های خنک کننده ی هوا در بالای مغازه های خوراکی فروشی یک نوع مزیت رقابتی به حساب میاید. چرا که قطعا مشتری ها به سمت فضای دلچسب و خنک خیلی بیشتر متمایل خواهند شد!

علاوه بر رستوران ها و کافی‌شاپ ها، بسیاری از مردم برای فرار از گرمای هوا این نازل ها را در تراس، بالکن یا آلاچیق هایشان استفاده میکنند. همین یک تغییر کوچک در بالکن یا آلاچیق میتواند تاثیر باور نکردنی ای بر متناسب شدن هوای محیط داشته باشد و باعث شادابی بیشتر بشود.

مه پاش رستوران

۲. آبیاری و تنظیم دمای گلخانه ها

گلخانه ها یکی دیگر از محل هایی هستند که مه پاش در آنجا کارایی زیادی دارد. همانطور که میدانید هر ۱۰۰۰ متر مربع گلخانه میتواند حاصلی بیش از ۱ هکتار زمین کشاورزی داشته باشد. یعنی چیزی حدود ۱۰ برابر! اما این اتفاق به همین راحتی نمی افتد. برای اینکه یک گلخانه محصول قابل قبولی بدهد باید شرایط مناسب برای رشد گیاه بطور دقیق ایجاد شود. میزان آبیاری، زمان آبیاری، یکنواختی آبیاری، دمای هوا، شرایط ایده آل خاک و نور خورشید عواملی هستند که بر حاصل گلخانه تاثیر گذار خواهد بود.

مه پاش ها یک راه حل مناسب برای بالا بردن راندمان و بازدهی گلخانه ها هستند. با استفاده از این وسیله علاوه بر پایین آوردن و ایده آل کردن دمای هوا برای گیاه میشود آبیاری را هم بصورت یکنواخت و موثر انجام داد. با استفاده از تایمر های مخصوص میتوان دقت و یکنواختی را تا حد چشم گیری افزایش داد. به همین دلیل این محصول در گلخانه ها نقش کلیدی و مهمی را ایفا میکند.

مه پاش گلخانه

۳. مه پاش گاوداری

مهم ترین نکته در گاوداری و نگهداری از گاو داشتن میزان بالای شیر دهی گاو ها است. همچنین یکی از عوامل تاثیر گذار در کاهش میزان استرس گاو ها و افزایش شیردهی آنها متناسب بودن دمای محیط زندگی آنهاست. از همین رو بسیاری از گاوداران برای افزایش راندمان گاوداری خودشان از نازل خنک کننده ی هوا استفاده میکنند. این نازل ها علاوه بر اینکه دمای محیط را کاهش میدهند، این قابلیت را دارند تا محیط گاوداری را ضد عفونی کنند.

مزیت دیگر استفاده از نازل پودر کننده ی آب در گاوداری کاهش میزان مرگ و میر گوساله هاست. خنک کردن دمای محیطم میتواند نقش چشم گیری در جلوگیری از تلفات دام ها خصوصا گوساله ها داشته باشد.


مه پاش گاوداری

۴. مه پاش مرغداری

مشابه با پرورش دام، پرورش طیور هم نیاز به کنترل دمای محیط و جلوگیری از بالا رفتن دمای بدن حیوان ها دارد. قطعا یکی از دلایل موفقیت مرغداری های موفق استفاده درست و بهینه از مه پاش ها و رطوبت ساز ها است. در خصوص مرغداری توجه به این نکته ضروری است که رطوبت محیط نباید از حد مجاز بیشتر و یا کمتر شود. به همین دلیل نصب و استفاده ار کنترلر ها، سنسور ها و تایمر ها لازم است.

خنک کردن دمای محیط کمک میکند تا مرغداری محصول بیشتری تولید کند و در مواقع نیاز بوسیله ی نازل ها ضدعفونی شود.

مه پاش مرغداری

۵. مه پاش صنعتی

کاربرد این محصول آنقدر وسیع است که پای آنرا به صنایع نیز باز کرده است. مه پاش در هر صنعت کاربرد متفاوتی دارد. برای مثال در کاغذ‌سازی و بازیافت کاغذ برای نرم کردن و تهیه خمیر کاغذ از این محصول استفاده میشود. در کارگاه ها گاها به منظور کاهش دما و خنک کردن محیط استفاده میشود و گاهی برای جلوگیری از گرد و غبار و به زمین نشاندن گرده معلق در هوا. گاهی هم برای جلوگیری از پخش بو های نا مطبوع از نازل پودر کننده ی آب استفاده میشود.

صنایع نساجی، کارخانه های ریسندگی، کارگاه های تولید فراورده های لبنی، تولیدی های کنستانتره ی طیور و کارگاه نجاری از صنایعی هستند که استفاده ی فراوانی از این نازل های شگفت انگیز میکنند.

نتیجه گیری و حرف آخر

امروزه استفاده از مه پاش ها بسیار فراگیر شده و شما میتوانید هر جایی از آن استفاده کنید. به غیر از مواردی که در بالا بصورت مفصل بشرح آنها پرداختیم مکان های زیاد دیگری هستند که از مهساز ها استفاده میکنند. سالن های پرورش قارچ، تالار ها، استخر ها، کارگاه های بلوک زنی و غیره همه و همه به نوعی کارشان را به کمک آن بهبود بخشیده اند.

انواع مه پاش