مقدمه دستگاه ضدعفونی

یکی از کاربردهای دستگاه مه پاش، ضدعفونی کردن محیط است. دستگاه مه پاش ضدعفونی کننده فراتر از یک ضدعفونی کننده ساده است. شستشوی مداوم دست‎ها کاری بسیار موثر است، اما باید به مراکزی که پر رفت‏و‏آمد و شلوغ هستند از‏نظر بهداشتی توجه بیشتری شود. ضدعفونی مراکز و ساختمان‎های بزرگ به‎طور مداوم کاری زمان‏گیر و سخت است، اما با استفاده از دستگاه ضدعفونی این کار تسریع پیدا کرده و از شیوع بیماری‏ها جلوگیری می‏شود.

نحوه عملکرد دستگاه پاكسازی كننده مه پاش

این دستگاه با فشار هوا قطرات ریز محلول ضدعفونی را از نازل‏ها خارج می‏کند؛ اندازه ذرات بین 50 تا 100 میکرون  است و بسته به میزان دبی خروجی، قابل تنظیم است. پس از مدتی که ذرات در هوا معلق ماندند بر روی زمین ته‌نشین شده تا سطوح ضدعفونی شوند.

مشخصات دستگاه ضدعفونی کننده مه پاش تونلی

دستگاه ضدعفونی کننده مه پاش را به‏صورت تونلی نیز طراحی و تولید کرده ‏اند. این دستگاه با استفاده از سنسور‏های خاص عمل مه پاشی را انجام می‌دهد. زمانی که فرد از تونل عبور می‎کند به‌طور خودکار و دقیق، مه پاشی محلول ضدعفونی انجام می‎شود. در برخی از آنها قابلیت شناسایی قد افراد وجود دارد و متناسب با قد افراد مواد ضدعفونی پخش می‏شود، به‌طوری‌که به‏ناحیه صورت، مواد ضدعفونی برخورد نمی‎کند. مه پاش ضدعفونی‎کننده دارای پمپ صنعتی و فشار 100 بار و نازل‌های استیل است. نازل‎ ها باید در مقابل نور خورشید و باد مقاوم باشند. این دستگاه‏ها معمولا مخزن ۱۲۰ لیتری دارند.

مزیت استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده

 • محلول‏های ضدعفونی کننده مه پاش می‏توانند درصد زیادی از میکروب‏ها و ویروس‏ها را از بین ببرند.
 • با ضدعفونی سطوح و محیط از شیوع و گسترش بیماری‏ها جلوگیری می‏شود.
 •  به دلیل ریز بودن قطرات، ذرات می‏توانند به تمام سطوح نفوذ پیدا کرده و آنها را ضدعفونی کنند.

ویژگی دستگاه ضدعفونی

 • عدم ‏اختلال در محیط کار
 • ضدعفونی بیشتر سطوح
 • کنترل شیوع بیماری
 • ضدعفونی منسوجات علاوه‏بر ضدعفونی سطوح
 • کاهش مصرف محلول ضدعفونی کننده
 •  قابلیت جابجایی
 • ایمن برای کودکان و حیوانات
 • استفاده از محلول‏های غیر‏سمی

 محل استفاده از مه پاش ضدعفونی

این دستگاه را می‎توان در مقابل درب ورودی اماکنی مانند مراکز خرید، شرکت‏ها، کارخانه‏ها، سالن‎های اجتماعات و از آنجا که بی‌خطر هستند، در مراکزی مانند بیمارستان، رستوران و ضدعفونی خط تولید کارخانه‎های صنایع غذایی، انواع انبارها و هتل‏ها استفاده کرد. در این صورت انواع ویروس‏ها، باکتری‏ها، قارچ‎ها و بوی­های ناخوشایند از بین می­روند. در محیط‎‏های بسته، میز و صندلی، کلید برق و پریزها، دیوار و کف ضدعفونی می‎شوند. در این حالت حتی ویروس‎هایی که در هوا معلق هستند نیز از بین می‎روند. می‎توان از این دستگاه در گوشه‏ و کنار سالن‎های بدنسازی برای ضدعفونی کردن محیط و دستگاه‎ها نیز استفاده کرد.

نازل مه پاش ضد عفونی

نتیجه گیری دستگاه ضدعفونی

تمیزکردن و ضدعفونی سطوح، افراد را در مقابل انواع بیماری‏ها محافظت می‎کند و داشتن یک فضای تمیز و ضدعفونی شده، می‏تواند باعث بهبود عملکرد کارمندان شود. این دستگاه برای تمام اماکن کوچک و بزرگ از آپارتمان گرفته تا کارخانه ‏ها قابل استفاده بوده و یک راه ‎حل آسان برای ضدعفونی کردن محیط است.