هندوانه کریمسون سوئیت

هندوانه کریمسون سوئیت میوه‌ای شیرین و خوش طعم است که مبداء اصلی آن هنوز جای بحث دارد. هر چند نام این میوه آمریکایی است اما اصل و ریشه آن به گواه بسیار به بومیان آفریقا و بومیان هندوستان باز می‌گردد. به دلیل طعم شیرین و جذابی که دارد و البته خواص فوق‌العاده و عطش زدایی آن در فصل گرما، طرفداران آن خیلی زیاد شده است. از این رو کشت بذر آن نیز در میان کشاورزان طرفداران زیادی دارد. فروش بالای این نوع هندوانه نیز یکی دیگر از دلایل جذابیت بالای آن در میان کاربران است. با توجه به اینکه ایران در چند سال اخیر به رتبه سوم تولید هندوانه در جهان نیز رسیده، اهمیت شناخت بذرهای با کیفیت هندوانه در کشور ما بیشتر نیز شده است.

خرید بذر هندوانه

مشخصات و ویژگی‌های هندوانه کریمسون سوئیت

هندوانه‌ها واریته های بسیار متنوعی دارند. در همین ایران خودمان گونه‌های بسیار زیادی از آن در حال کشت بوده و افراد زیادی هم از طریق کشت این محصول امرار معاش می‌نمایند. از این رو شناخت مشخصات و ویژگی‌های آن اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از مهم‌ترین مشخصات هندوانه کریمسون سوئیت به شرح زیر است:

 • گیاه این بذر به صورت یک ساله در مناطق مختلف آب‌وهوایی ایران قابل کشت است.
 • گیاه آن به صورت رونده بوده و روی سطح زمین می‌روید.
 • امکان کاشت آن در گلدان نیز وجود دارد.
 • امکان کاشت در آب‌وهوای مختلف
 • مقاومت نسبی در برابر آنتراکنوز و فوزاریوم
 • امکان حمل و نقل راحت در مسافت‌های طولانی
 • مناسب برای کشت در فصل اصلی است.

مشخصات ظاهری هندوانه کریمسون سوئیت

هندوانه کریمسون سوئیت ظاهری کاملاً آشنا برای همه ما ایرانی‌ها دارد. حتی بدون دیدن عکس‌های آن نیز با توضیحات مشخصات ظاهری می‌توانید طعم شیرین و دلچسب این هندوانه را به خاطر بیاورید. برای شناخت این هندوانه می‌توانید از مشخصات زیر کمک بگیرید:

 • میوه نهایی دارای رگه‌های سبز تیره و روش است.
 • وزن هر میوه آن به 14 تا 16 کیلوگرم می‌رسد.
 • شکل گرد و بیضوی مانندی دارد.
 • دارای ساقه‌های با رنگ سبز روشن است.
 • ساقه‌ها منعطف بوده و با فشار دست می‌توان آنها را از هم جدا کرد.
 • برگ‌های آن به حالت قلبی شکل است.
 • به دلیل پوست کلفتی که دارد، ماندگاری بالایی هم دارد.

کشت هندوانه

کاشت بذر هندوانه کریمسون سوئیت

با توجه به مقاومت بالایی که گیاه این محصول دارد، کاشت بذر آن نیز در مناطق مختلف آب‌وهوای ایران امکان‌پذیر شده است و در حال حاضر در شهرهای مختلف شاهد کشت آن در باغات هستیم. با این حال برای اینکه محصول نهایی دارای کیفیت مناسبی باشد، بایستی برخی نکات مهم در این باره را اجرا نمایید. در وهله اول باید به خاطر داشته باشید که کشت هندوانه نیاز آبی بالایی دارد. به طور متوسط هر کیلوگرم هندوانه بالغ و رسیده حدود 300 کیلوگرم آب مصرف می‌نماید. از این رو آب را می‌توان مهم‌ترین ویژگی برای کاشت بذر این هندوانه دانست. در ادامه مراحل کاشت آن را نیز با هم مرور می‌کنیم.

مراحل کاشت هندوانه کریمسون سوئیت

هر چند امکان کاشت این هندوانه در گلدان نیز برای مصارف کم و شخصی امکان‌پذیر است، اما در این بخش به بررسی مراحل کاشت آن در باغ می‌پردازیم. علاقمندان به کاشت گلدانی این بذر نیز می‌توانند با فراهم آوردن شرایط مندرج در مراحل زیر، هندوانه‌های شیرین و خوش طعمی را تولید کنند.

 • آماده سازی بستر خاک

قدم اول در کشت بذر هندوانه کریمسون سوئیت مهیا نمودن خاک بستر است. در درجه اول باید فضایی را در باغ انتخاب کنید که 7 تا 8 ساعت در طول روز نور مستقیم خورشید داشته باشد. نور مناسب یکی از مهم‌ترین شرایط برای رشد این گیاه است. مناسب‌ترین بستر برای رشد بذر این نوع هندوانه بستر شنی و رسی با زهکشی مناسب است. برای ای کار زمین باغچه را در حدود عمق 40 سانتی‌متری شخم زده و با آن را با خاک غنی ترکیب نمایید. همچنین برای رشد بهتر و سریع‌تر می‌توانید مقداری کودهای غنی نیز به خاک اضافه نمایید.

 • کوددهای مناسب برای کشت هندوانه کریمسون سوئیت

برای کشت این بذر می‌توانید از کودهای دامی یا کمپوست استفاده نمایید. سعی کنید کودهای اضافه شده را به لایه‌های بالایی خاک شخم زده اضافه نموده و ترکیب نمایید.

 • کاشت بذرها

بعد از فراهم شدن بستر مناسب نوبت به کاشت بذرها می‌رسد. برای اینکه جوانه‌ها زودتر از خاک بیرون بیایند می‌توانید آنها را 24 ساعت قبل از کاشت در بین یک پارچه نم‌دار نگهداری کنید. سپس بذرها را در عمق حدود 3 سانتی‌متری خاک بکارید. کاشت 2 تا 3 بذر در هر حفره برای رشد بهینه آن کفایت می‌نماید و برای رشد بهتر گیاه نیز می‌بایست فاصله حدود 90 سانتی‌متری را از هم رعایت نمایید.

 • آبیاری بذر هندوانه کریمسون سوئیت

تا قبل از جوانه زدن بذرها و خروج جوانه‌ها از خاک بایستی دائماً خاک را مرطوب نگه دارید. در این زمان برای آبیاری از آب با فشار کم استفاده کنید تا بذرها جابجا نشوند. بعد از رویش جوانه‌ها نیاز آبی این گیاه کاهش یافته و به حدود هر 10 روز یک بار می‌رسد. زمان باردهی این واریته از هندوانه‌ها نیز بسته به جنس بذرها حدود 80 تا 90 روز است. برای آبیاری این گیاه نیز دقت کنید آب را روی ساقه و برگ گیاه رها نکنید. این امر ممکن است باعث بروز آفت‌هایی روی این قسمت‌های گیاه شده و کیفیت محصول نهایی و میزان آن را تحت تأثیر قرار دهد.

 • دمای مناسب برای کشت بذر

بذر هندوانه کریمسون سوئیت نسبت به شرایط دمایی مختلف مقاومت خوبی دارد. با این حال بهترین دما برای رشد بذرها تا قبل از جوانه زنی حدود 20 درجه است. به دلیل نیاز به آفتاب مستیم معمولا دمای لازم برای رشد این گیاه تامین خواهد شد.

جمع‌بندی

کشت بذر هندوانه کریمسون سوئیت اگر به طریق اصولی انجام گرفته و شرایط استاندارد آن رعایت شود، می‌تواند میوه‌هایی عالی و با کیفیت برای شما به دنبال داشته باشد. با این حال به دلیل هزینه‌هایی که برای کشت این گیاه صورت می‌پذیرد حتماً باید به نکات مهم کاشت و همچنین خرید بذر با کیفیت و ایده آل دقت داشته باشید. خواص دارویی و درمانی این گیاه نیز باعث شده تا میزان فروش آن نیز در سال بسیار بالا باشد. حتی برای مقاصد صادراتی نیز می‌توانید اقدام به کشت این محصول نمایید.