راه اندازی سیستم و خرید مه‌پاش به دلیل مزایای بسیار از جمله خنک‌کاری و تامین رطوبت فضاهای بزرگ و یکپارچه، در مکان‌های زیادی مانند گاوداری‌ها، گلخانه‌ها و مراکز صنعتی دیگر استفاده می‌شود. با وجود این، گاهی اوقات به دلیل وجود قطعات غیراستاندارد و اجرای نادرست، ممکن است مشکلات متعددی برای خریداران به وجود آید.که باعث شود نتوانند از این سیستم استفاده لازم را ببرند. در نتیجه ما در این مقاله قصد داریم. به نکاتی مهم بپردازیم. كه در خصوص خرید مه پاش که هر کسی باید پیش از خرید آن‌ها را مد نظر قرار دهد.

استفاده از قطعات استاندارد در خرید مه پاش

سیستم‌های مه‌پاش با کاربردها و طرح‌های مختلفی در بازار تولید و عرضه می‌شوند. اما در سیستم‌های استاندارد، غیرممکن است که از قطعات آهنی که موجب زنگ‌زدگی و گرفتگی می‌شوند، استفاده شود. متاسفانه در کشور ما برخی سیستم‌های غیراستاندارد از جمله به کار گیری لوله گالوانیزه و شلنگ‌های فشار قوی پرسی رواج یافته که با وجود هزینه کمتر، کارایی مناسبی ندارند و زنگ‌زدگی این قطعات در بلندمدت به نازل‌ها آسیب رسانده و موجب گرفتگی آن‌ها می‌شود.

با وجود اینکه سیستم کار مه‌پاش ساده است، اما این سیستم باید در فشار کاری بالا حدودا ۷۰ بار کار کند در نتیجه مهم است که هنگام خرید مه پاش به کیفیت ساخت قطعات آن دقت کنید. اما چگونه تشخیص دهیم که جنسی که می‌خریم مرغوب و باکیفیت است؟ آیا قیمت بالا و ساخت آمریکا و اروپا لزوما به معنی کیفیت استاندارد است؟

نکته قابل توجه در خريد

در تهيه مه پاش آن است که جنس باکیفیت، قیمت بالاتری نیز دارد. اما متاسفانه بسیاری از فروشنده‌ها کالای چینی را وارد بازار کرده. درحالي كه با قیمت بسیار بالا و با برچسب کالای اروپایی به فروش می‌رسانند. این در حالی است که واردات کالای اروپایی (به دلیل قیمت خرید چند برابر بالاتر از فروش در داخل)، اصلا برای فروشندگان صرف ندارد و انجام نمی‌شود. اجناس بی‌کیفیت چینی نیز تنها پس از خرید مه پاش و هنگام استفاده برای مشتری مشکلات متعددی را به وجود می‌آورند. اما در این بین سازنده‌های کشورهای دیگری نیز وجود دارند که نسبت به قیمت از کیفیت مناسبی برخوردارند.

انواع نازل مه پاش

خرید مه پاش با طراحی اصولی

برای اینکه مه‌پاش کارکرد مناسبی داشته باشد، در نظر گرفتن شرایط محیطی که قرار است. سیستم در آن استفاده شود از جمله شرایط آب و هوایی، نرخ تهویه، میزان دما و رطوبت مطلوب، ارتفاع نصب و … مهم است. بر اساس این ویژگی‌ها، تعداد و اندازه نازل‌ها، ظرفت پمپ، شکل توزیع و موارد دیگر به دست می‌آید. توجه داشته باشید که در طراحی سیستم، در نظر گرفتن طول مسیرها و میزان افت فشار بسیار مهم است. در نظر نگرفتن هر یک از مواردی که گفته شد، موجب افت کیفیت سیستم می‌شود.

اهميت بسزای خريد

این است که هر پروژه‌ای شرایطی خاص دارد و در نتیجه نیازمند طراحی خاص است. اما برخی از فروشندگان به دلیل عدم دانش کافی و وجدان کاری، همه پروژه‌ها را یکسان در نظر می‌گیرند که موجب کاهش کارایی سیستم مه‌پاش می‌شود. پس هنگام تهيه مه پاش این مثال را در ذهن داشته باشید: ممکن است دو گلخانه با مساحت‌های یکسان، به دلیل قرار داشتن در دو منطقه با شرایط آب و هوایی متفاوت، نیاز به طراحی و نصب متفاوتی نیز داشته باشند.