مقدمه خرید نوار آبیاری كشاورزی

ممکن است خرید نوار آبیاری كشاورزی قطره چکانی مناسب کمی طاقت‌فرسا باشد، اما با مطالعه این راهنمای ساده می‌توانید یک انتخاب سریع و موفقیت‌آمیز داشته باشید. با توجه به پنج نکته مهم یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نوار آبیاری را برای خرید انتخاب کنید. با جزییات این پنج نکته بیشتر آشنا شوید.

خرید نوار تیپ آبیاری

1. قطر نوار آبیاری كشاورزی

نوار آبیاری كشاورزی با 4 سایز قطر تولید و در بازار به فروش می‌رسد. کوچک‌ترین و متداول‌ترین اندازه 63 میلی‌متر است. اندازه‌های دیگر ۷۵، ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۵  میلی‌متر هستند. بیشتر نوارهایی که به فروش می‌رسند دارای  قطر 63 میلی‌متر هستند. اگر در حال خرید نوار آبیاری برای یک باغ یا یک مزرعه کوچک هستید که طول ردیف‌ها 200 متر یا کمتر است، نوار 63 میلیمتری مناسب‌ترین انتخاب است. معمولاً از قطرهای بزرگ‌تر در کارهای بزرگ کشاورزی استفاده می‌شود.

2. ضخامت دیواره نوار آبیاری

ضخامت دیواره نوار آبیاری برحسب میکرون اندازه‌گیری می‌شود. ضخامت‌های موجود از 150 تا 250 میکرون هستند، 150 میکرون نازک‌ترین و 250 میکرون ضخیم‌ترین محسوب می‌شوند. اگر به‌تازگی قصد دارید از این سیستم استفاده کنید، توصیه می‌کنیم از 250 میکرون شروع کنید. برای استفاده در باغ‌های خانگی نوار آبیاری كشاورزی 250 میکرون بهترین انتخاب خواهد بود، نوع نازک معمولاً در یک فصل قابل‌استفاده است درحالی‌که نوار آبیاری با ضخامت 250 میکرون برای چندین فصل قابل‌استفاده خواهد بود، اما گران‌تر هستند. نوار آبیاری را می‌توانید در رول‌های 1000 و 1500 متری خریداری کنید.

3. فاصله قطره چکان در نوار آبیاری كشاورزی

معمولاً قطره چکان‌هایی از پیش تعیین شده، بر روی نوار وجود دارد. به یک نکته مهم دقت کنید شما نمی‌توانید هیچ قطره چکان اضافی به نوار آبیاری كشاورزی اضافه کنید. قطره چکان‌ها در کل رول نوار در یک فاصله مشخص از یکدیگر قرار دارند. ۱۰، ۱۵، ۲۵، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتیمتر، فاصله‌هایی هستند که بر روی نوار آبیاری برای قطره چکان‌ها در نظر گرفته شده است. برای استفاده در باغ‌های خانگی بهترین فاصله 30 سانتیمتر است و برای گندم‌زار ۱۵ یا ۲۰ سانتیمتر فاصله بین قطره چکان مناسب و ایده آل است.

نوار تیپ پلاک دار

4. طول نوار آبیاری

در انتخاب طول نوار چند عامل نقش اساسی دارند. شیب زمین، فاصله قطره چکان‌ها و جنس خاک در هنگام خرید نوار آبیاری باید ارزیابی شوند. سه نوع اصلی خاک رس، لوم و شن در تعیین فاصله قطره چکان‌ها و متراژ نوار تأثیرگذار هستند.

5. جنس نوار آبیاری كشاورزی

معمولاً جنس نوار آبیاری از پلی اتیلن است که در برابر عوامل محیطی مانند کود، دما، نور خورشید و سم مقاومت بالایی دارد. جنس این نوار بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است و نصب آن بسیار آسان است، با توجه به مساحت زمین مورد‌نظر می‌توانید خرید نوار آبیاری را در دو مدل پلاکدار و درزدار انجام دهید.

نوار تیپ درز دار آبیاری

نتیجه گیری خرید نوار آبیاری كشاورزی

نوارهای آبیاری پلاک دار دارای قطره‌چکان هستند و نوارهای درزدار زیگزاگ هستند. تنوع بسیاری در ضخامت، قطر و فاصله قطره چکان‌ها در نوارها وجود دارد که با بررسی و ارزیابی زمین می‌توانید یک انتخاب مناسب داشته باشید. خرید نوار آبیاری با ضخامت‌های ۱۷۵ و ۲۰۰ میکرون و فاصله قطره چکان ۲۰ سانتیمتر بسیار مناسب و یکی از کاربردی‌ترین نوع نوارها محسوب می‌شود.