مقدمه نوار تیپ کشاورز

امروزه کشاورزان برای صرفه‌جویی در مصرف آب، به آبیاری قطره‌ای روی آورده‌اند. روش آبیاری قطره‌ای که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، آب را مستقیم به ریشه گیاه پمپ می‌کند. این سیستم جدیدترین دستگاهی است که کشاورزان در سراسر دنیا از آن برای افزایش تولید در برابر منابع کم آب استفاده می‌کنند.   نوار تیپ کشاورز توانسته است به زنده ماندن این صنعت کمک زیادی کند.

نحوه استفاده از نوار تیپ کشاورز

در سیستم نوار‌ تیپ کشاورز که برای کشاورزی طراحی و تولید شده است، آب از طریق لوله‌های پلاستیکی ضخیم به یک سری از نوارهای نازک، مسطح و قابل‌انعطاف که در زیر خاک یا روی سطح زمین کار گذاشته می‌شوند، منتقل و از سوراخ‌هایی که با فاصله یکسانی از یکدیگر قرار گرفته‌اند، خارج می‌شود. قطره‌چکان‌ها دارای قطر کمی هستند که در صورت استفاده از فیلترهای اشتباه در سیستم، به‌راحتی مسدود می‌شوند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از طراحی سیستم، تست آب انجام شود. نتایج آزمایش آب نوع سیستم فیلتراسیون مورد استفاده را تعیین می‌کند. پمپ های تقویت کننده با توجه به شرایط محصول و خاک، آب را از دو تا هشت ساعت در روز پمپاژ می‌کنند.

نوار تیپ پلاک دار

تفاوت آبیاری سنتی با نوار تیپ کشاورز

می‌توان گفت هدر رفت آب و ناهماهنگی در آبیاری که در روش‌های مرسوم و سنتی رخ می‌دهد، با استفاده از نوار تیپ‌ کشاورز اصلاح می‌شوند. در آبیاری معمولی، آبیاری بیش‌ازاندازه ممکن است باعث پوسیدگی ریشه‌ها و از بین رفتن گیاهان شود. اگرچه نوار قطره‌ای به کشاورزان در مصرف آب کمک کرده و درعین‌حال عملکرد آنها را افزایش می‌دهد، اما با رشد محصول، اگر منابع آب کافی تأمین نشود، نوار قطره‌ای کشاورز کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد.

 

مزیت استفاده از نوار تیپ در کشاورزی

  • برخی از کشاورزان به دلیل منابع آب کم به پرورش گیاهان و درختانی روی آورده‌اند که آبیاری کمتری نسبت به سایر درختان دارند. اما استفاده از انواع نوار‌ تیپ کشاورز نوید رشد محصولات باکیفیت و بهتری با مصرف آب کمتر را می‌دهد.
  • علف‌های هرز کمتری بین گیاهان جوانه می‌زند، چراکه آب کمتری از ناحیه ریشه گیاه در دسترس قرار دارد.
  • آب یکنواخت و به‌طور مساوی در کل مزرعه پخش می‌شود. یکنواختی جریان آب به فاصله و نوع قطره‌چکان‌ها در نوار بستگی دارد.
  • ·         یک سیستم آبیاری قطره‌ای اگر به خوبی طراحی شود با صرفه‌جویی در مصرف آب و کود به محیط‌زیست کمک زیادی می‌کند. معمولاً استفاده از این سیستم حدود 20 تا 40 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند.
  • این سیستم را می‌توانید در انواع زمین‌های کشاورزی با متراژهای متفاوت نصب کنید.

نتیجه گیری نوار تیپ کشاورز

ارتقا صنعت کشاورزی زمانی اتفاق می‌افتد که کشاورزان بتوانند راه‌های جدیدی برای صرفه‌جویی در مصرف آب پیدا کنند. خرید نوار تیپ کشاورز یکی از راه‌های مقرون‌به‌صرفه در صنعت کشاورزی است. پیچیدگی‌های این سیستم به مساحت مزرعه، کیفیت آب، شیب زمین و ارزش محصول بستگی دارد. پمپ‌ها، فیلترها و نوار ممکن است به مدت طولانی دوام نداشته باشند. معمولا نوار قطره‌ای با دیواره ضخیم می‌تواند به مدت سه سال یا بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.