تجهیزات آبیاری قطره ای انواع مختلفی دارند و هر کدام در زمینه ای منحصر به فرد به کمک شما می‌آیند. همین گستردگی باعث شده است تا امکان مقایسه و ارزیابی عملکرد تجهیزات اهمیت ویژه ای  پیدا کند. لوله ۱۶ میلیمتر و لوله قطره چکان دار نیز از تجهیزاتی هستند که میتوان از آن‌ها استفاده های فراوانی کرد. اما برای دستیابی به بهترین عملکرد آن‌ها باید به ویژگی هر کدام توجه نمود. در این نوشته قصد داریم تا مقایسه ای درباره عملکرد لوله ۱۶ میلیمتر و لوله قطره چکان دار داشته باشیم. به این وسیله می‌توانیم از هر کدام در بهترین موقعیت استفاده کنیم و انتظار بیشترین بازدهی را داشته باشیم.

لوله دریپر دار

لوله ۱۶ میلیمتر در کجا بیشترین کاربرد را دارد؟

به جرئت می‌توان گفت لوله ۱۶ میلیمتر که به لوله آبیاری قطره ای معروف است، پر کاربرد ترین وسیله برای آبیاری و آبرسانی در سیستم های آبیاری امروزی به شمار می‌رود. همین نکته باعث شده تا کارخانه ها و تولید کننده های زیادی اقدام به تولید این محصول کنند. همچنین گوناگونی تولید کنندگان باعث شده است تا کیفیت های بسیار متنوعی از این محصول را در فروشگاه ها شاهد باشید. کیفیت هایی که گاهی مطلوب نیستند و موجب زحمت بیشتر برای مصرف کنندگان می‌شوند. اما می‌توان با توجه به چند نکته کلیدی برای تصمیم‌گیری در انتخاب یک لوله مناسب مطمئن تر شد.

پیشنهاد آبان کالا: هنگام خرید لوله 16 آبیاری قطره ای به چه نکاتی توجه کنیم؟

لوله 16 معمولا در باغ ها برای آبرسانی و آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور آبیاری با لوله 16 لازم است تا در نقطه های مورد نظر لوله را سوراخ کنید و قطره چکان نصب کنید. خودتان با توجه به فاصله ی بین درختان تان می‌توانید تصمیم بگیرید که کجا را سوراخ کنید . چه تعداد قطره چکان برای هر درخت نصب کنید. همین بزرگ‌ترین تفاوت لوله 16 و لوله قطره چکان دار است. به همین دلیل است که در باغ های میوه معمولا از لوله آبیاری 16 استفاده می‌شود. تا بتوانند درست در محل توسعه ریشه گیاه قطره چکان را نصب کنند. پس اگر قصد آبیاری با لوله 16 داریدف باید علاوه بر لوله، قطره چکان نیز تهیه کنید.


لوله دریپر دار

لوله دریپر دار چه استفاده ای دارد؟

لوله دریپر دار درست مشابه لوله های 16 معمولی هست با این تفاوت که محل در محل های از پیش تعیین شده قطره چکان ها درون لوله قرار گرفته اند. در واقع لوله توسط کارخانه سوراخ شده است و در درون آن قطره چکان مخصوصی قرار داده شده است. فواصل از پیش تعیین شده معمولا به اندازه های 10، 15، 20، 30 و 50 سانتی متری قرار دارند. شما نمی‌توانید این قطره چکان ها را جا به جا کنید یا آن‌ها را کور کنید. به همین دلیل لوله قطره چکان دار چندان مناسب باغات با فواصل درخت های چندین متری نیست. از این لوله در کاشت گیاهان ردیفی یا نهال استفاده می‌کنند که فواصل آنها کمتر از یک متر است.

از وِیژگی های لوله قطره چکان دار می‌توان به این اشاره کرد که دیگر شما نیازی نیست برای نصب قطره چکان ها وقت‌گذاری کنید. فقط کافیست تا لوله را روی زمین پهن کنید و آبیاری را شروع کنید. در هزینه ها تا حدودی صرفه جویی می‌کنید و هزینه کمتری می‌پردازید.


نتیجه گیری نهایی در مقایسه لوله قطره چکان دار و لوله 16 آبیاری قطره ای

به عنوان یک نتیجه‌گیری نهایی می‌توان گفت برای انتخاب بین این دو گزینه شما باید به گیاهان و مورد استفاده خودتان رجوع کنید. اینکه فاصله گیاهان شما چقدر است در این تصمیم‌گیری نقش مهمی بازی می‌کند. در مرحله بعدی باید به بودجه و مبلغی که قصد هزینه کردن آن را دارید توجه کنید و سپس تصمیم بگیرید. استفاده از لوله دریپر دار در بعضی از شرایط منطقی نیست و باعث هدر رفتن بیشتر آب می‌شود همچنین از این لوله نمی‌توانید برای آبرسانی استفاده کنید. اما لوله 16 را می‌توانید در هر کجا و برای آبیاری و آبرسانی استفاده کنید.