فصل بهار و گرم شدن هوا با مژده ی رویش دوباره شکوفه‌ها و شروع فصل جدیدی برای کشاورزی همراه است. از همین رو به جهت آماده شدن برای فصل جدید کشت اقداماتی مختلفی باید انجام شود. در کنار تمام این کار‌ها، توجه ویژه به سیستم آبیاری برای نگهداری از تجهیزات و افزایش طول عمر وسایل یکی از ضروری‌ترین اقداماتی هست که باید انجام شود. مراقب خوب و صحیح از تجهیزات آبیاری باعث کاهش هزینه‌های آتی در طول فصل می‌شود. همچنین یک شروع موفق و بدون ایراد می‌تواند یک پایان خوش به ارمغان بیاورد. فراموش نکنید که سالی که نکوست از بهارش پیداست! پس در این نوشته به سراغ مهم‌ترین اقداماتی رفته ایم که برای راه‌اندازی مجدد سیستم آبیاری پس از گذراندن فصل سرما باید به آنها توجه کنید.

1. بررسی گرفتگی در لوله‌های اصلی و فرعی 

برای جلوگیری از ایجاد گرفتگی در قطره‌چکان‌هایا آبپاش‌ها، بررسی لوله‌های اصلی و فرعی از مهم‌ترین اقداماتی هست که باید به آن توجه شود. لوله‌ها که در فصل‌های سرما رها شده بوده اند یکی از محتمل‌ترین مکان‌ها برای پناه بردن حشرات و حیوانات کوچک هستند. علاوه بر این در طول فصل زمستان ممکن است مقداری خاک و خاشاک درون لوله‌های شما رفته باشد و در صورتی که پیش از شروع آبیاری آنها را از مسیر آب خارج نکنید موجب گرفتگی‌های متناوب یا حتی آسیب رسیدن به تجهیزات آبیاری شما می‌شوند. به همین دلیل فراموش نکنید تا قبل از شروع مجدد آبیاری در فصل بهار، داخل لوله‌ها را بررسی کنید.

 برای این منظور می‌توانید در مرحله اول، انتهای لوله اصلی را باز بگذارید و شیر آب را باز کنید. به این ترتیب اجسامی که می‌توانستند موجب گرفتگی لوله‌ها و تجهیزات شوند از انتهای خط اصلی آبرسانی خارج می‌شوند. سپس درپوش لوله اصلی را ببندید و محکم کنید و انتهای لوله‌های فرعی را باز بگذارید. حالا اقدامات بالا را برای لوله‌های‌ فرعی نیز تکرار کنید تا هیچ ذره‌ی ناخواسته‌ای در طول خط آبرسانی باقی‌نماند.

2. بررسی شیر آب و اتصالات مرتبط با آن

باقی ماندن آب درون شیرها و اتصالات از اصلی‌ترین دلایل شکستن و آسیب دیدن آنهاست. فراموش نکنید تا پیش از شروع فصل آبیاری از سالم بودن اتصالات و شیر‌های کنترل جریان اطمینان حاصل کنید. شکسته بودن شیر یا حتی آسیب دیدگی‌های جزئی در اتصالات می‌تواند سبب مشکلات جدی‌تر در ادامه فصل شوند. همچنین به آب‌بندی بودن مفاصل بین اتصالات توجه کنید. نشتی آب از اتصالات موجب هدر رفتن حجم قابل توجهی آب و هزینه گزافی خواهد شد. 

3. نصب مجدد تایمر‌های آبیاری و شیربرقی‌ها

باید شیربرقی و تایمر‌هایی که در فصل یخبندان از سیستم آبیاری جدا کرده بودید را مجددا و به دقت به سر جایشان برگردانید. بهتر است قبل از نصب آن‌ها از کامل بودن شارژ باتری‌های تایمر اطمینان حاصل کنید تا در میان فصل آبیاری نیازی به تعویض نداشته باشند. همچنین بد نیست سلونوئید شیربرقی‌ها را بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل، قبل از بروز اختلال در سیستم آبیاری بتوانید آنها را تعمیر یا تعویض کنید. 

4. بررسی سلامت لوله‌ها

ابتدا با نگاهی گذرا به بدنه لوله‌ها نگاه کنید تا در صورتی که شکستگی یا ترک‌خوردگی در بدنه آن‌ها مشاهده کردید بتوانید به موقع برای تعمیر آنها اقدام کنید. فراموش نکنید که ممکن است شکستگی‌های ریز از چشم شما دور مانده باشد. به همین دلیل باید پس از باز کردن شیر آب و جریان پیدا کردن آب در لوله‌ها یکبار دیگر به دقت مسیر لوله‌های آبرسانی را بررسی کنید. بهتر است قسمت‌های خراشیده ای را که هنوز نشتی آب ندارند را هم ترمیم کنید. به این ترتیب با خیال راحت‌تری وارد فصل آبیاری خواهید شد. 

5. بررسی آبپاش‌ها و قطره چکان‌ها

برای داشتن یک فصل زراعی خوب و تجربه آبیاری بهتر، حتما قبل از شروع فصل قطره‌چکان یا آبپاش‌ها را بررسی کنید. در صورتی که هر کدام از آن‌ها نیاز به تعویض دارد آن را جایگزین کنید. همچنین آبپاش‌ها ممکن است در طول زمستان دچار شکستگی یا آسیب‌دیدگی شده باشند. بهتر است فنر آن‌ها را روغن کاری کنید و در صورت نیاز قطعات آسیب دیده را با قطعات نو تعویض کنید. 

6. بررسی موتور پمپ

پمپ آبیاری شما پس از یکسال کارکرد بی شک دچار استهلاک شده است. به همین دلیل بهتر است تا با روغن‌کاری کردن قطعات آن، کمی به بهتر کار کردن آن در سال آینده کمک کنید. فراموش نکنید سرویس کردن پمپ یک کار معمول برای نگهداری و افزایش طول عمر پمپ‌های آبیاری است. برای این کار می‌توانید از کارشناسان یا تعمیرکاران قطعات پمپ کمک بگیرید.

7. شستشو و بازبینی فیلترها و سیستم فیلتراسیون

فیلتر‌های آبیاری که در سال گذشته توسط ذرات خاک و شن انباشته شده اند را حتما شستشو دهید. ذرات شن و ماسه در سیستم‌های آبیاری حتی اگر موجب گرفتگی آسیب جدی نشوند می‌توانند خراشیدگی‌های کوچک و بزرگی را روی جداره داخلی لوله‌ها ایجاد کنند. این خرشیدگی‌ها به مرور توسط ذرات شن و ماسه دیگر گسترش پیدا می‌کنند و محل تجمع لجن و باکتری‌های مختلف می‌شود. همین دلیل خوبی برای ایجاد گرفتگی و مختل شدن سیستم آبیاری و آبرسانی در ادامه فصل خواهد شد. 

علاوه بر این تجهیزاتی مانند شیربرقی دارای گذرگاه‌های کوچکی برای عبور جریان آب هستند که ممکن است توسط دانه‌های شن مسدود و عملکرد بهینه آن‌ها را مختل کند. فراموش نکنید گیر افتادن ذرات شن در تجهیزاتی مانند آبپاش نیز حتی در صورتی که ایجاد گرفتگی نکند باعث ایجاد عدم یکنواختی در پاشش خواهد شد. به همین دلیل است که شستشوی فیلتر و بازبینی سیستم فیلتراسیون یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در ابتدای هر فصل آبیاری باید انجام شود. 

جمع‌بندی و سخن نهایی

نگهداری از سیستم آبیاری از مهم‌ترین کارهایی است که باید به آن توجه کرد. پشت گوش انداختن ترمیم‌های لازم تنها باعث بزرگ‌تر شدن مشکل قطعات می‌شود هزینه‌های بیشتری در پی دارد. به همین دلیل است که باید پس از سپری کردن فصل سرما یخبندان برای دست کم یکبار نگاهی دقیق به سیستم آبیاری و آبرسانی خود داشته باشید تا هم جلوی هزینه‌های بی‌شمار آینده را بگیرید هم در فصل کاشت خوبی را پشت سر بگذارید. هفت موردی که در این نوشته به آن‌ها اشاره شد می‌توانند از مهم‌ترین اقداماتی باشند که نیاز به بررسی و بازبینی دارند.