مرکبات از دسته میوه هایی هستند که در ایران به خوبی رشد میکنند. در واقع میشود گفت که خواستگاه اصلی مرکبات ایران است. از انواع آنها میشود به پرتقال ، لیمو شیرین ، نارنگی ، نارنج یا گریپ فروت اشاره کرد . مرکبات را معمولا در فصل سرما یعنی آذرماه میکارند. مرکبات در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری بهتر رشد میکنند. به همین دلیل است که ایران یکی از تولید کنندگان این گونه از میوه ها در جهان شناخته میشود.

کاشت مرکبات

توجه کنید که گودالی که حفر میکنید ، باید از توپ ریشه بزرگتر باشد. ولی نیاز نیست در عمق زیادی درخت را بکارید.منطقه ای که میخواهید درخت را در آن بکارید باید نورگیری مناسبی داشته باشد.اگر خاک آن محل رسی است بهتراست تا آن خاک را با مقدار کمپوست یا شن مخلوط کنید. این کار باعث میشود تا عمل ریشه دهی آسان تر صورت بگیرد. میتوانید برای قوی تر شدن خاک ناحیه ریشه ، از کود مرغ استفاده کنید. کود مرغ مواد مغزی لازم را در اختیار نهال شما قرار میدهد.

درخت مرکبات

توصیه میکنم برای اینکه بهتر با کاشت نهال مرکبات آشنا بشوید حتما ویدیو زیر را مشاهده کنید.

آبیاری مرکبات

حتما بلافاصله بعد از کاشت درخت تان را آبیاری کنید. ریشه هایی جدید برای رشد نیاز به آب دارند. در آبیاری  باید به این نکته توجه کنید که در اوایل ریشه دهی نهال اجازه خشک ماندن خاک را ندهید. خشک ماندن خاک ناحیه ریشه باعث سخت شدن عمل ریشه دهی میشود. مرکبات نیاز دارند که هفته ای دوبار آبیاری بشوند. یک نهال جوان باید تقریبا بمدت یکسال بصورت منظم آبیاری شود و در این مدت دچار تنش آبی نشود.

درخت مرکبات مثل سایر درختان بخوبی با آبیاری قطره ای کنار میایند. برای منظم و یکنواخت کردن دوره آبیاری میتوانید از هوشمند کردن سیستم آبیاری خودتان استفاده کنید.

مدیریت علف های هرز

نهال های شما برای رشد ، نیاز به مواد مغزی زیادی دارند. اگر میخواهید نهال تان به خوبی رشد کند و در نهایت محصولی با کیفیت بدهد، علف های هرز را مدیریت کنید. استفاده از علف کش ها و سم خوب است. اما قبل از گل دادن درخت بهتر است استفاده نشوند.