کم بودن میزان سهم آب ، حق آبه یا نا متناسب بودن میزان آب مورد نیاز و آب دریافتی همیشه یکی از بزرگ ترین مشکل های کشاورزان و باغداران است . مخصوصا با وضعیتی که کشور ما در آن قرار دارد و مشکل شدید کم آبی که با آن مواجه است. اما چگونه با این مشکل کنار بیاییم و به بتوانیم همچنان محصولاتی با کیفیت تولید کنیم و علاوه بر آن مصرف آب کمتری هم داسته باشیم؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

آیا مناسب ترین محصول را کشت میکنید؟

قبل از کشت حتما از خودتان این سوال را بپرسید ، که آیا مناسب ترین محصول را کشت میکنید یا نه . خیلی وقت ها پیش می آید که محصولی که بصورت سنتی در محل شما کشت میشود بهترین محصول و مناسبترین محصول برای منطقه ی شما نیست. امکان دارد سالیان سال محصولی اشتباهی را کشت میکردید. اما دیگر فرصت اشتباه کردن نیست و باید هرچه سریعتر مناسب ترین محصول را پیدا کنید.این به شما کمک میکند تا به بهترین از سهم آب خودتان استفاده کنید

برای اینکه بهترین محصول را برای کاشت پیدا کنید میتوانید از مراکز کشاورزی ، دانشگاه ها یا مراجع تحقیقاتی محل خود پرس و جو کنید . اینکار باید بر اساس خاک نوع دانه بندی آن، میزان بارندگی ، رطوبت هوا و سایر پارامتر های مرتبط صورت بگیرد.

همچنین اگر علاقه مند باشید که خودتان در این زمینه تحقیق و در رابطه با علوم کشاورزی و زراعت اطلاعات کسب کنید میتوانید با استفاده از آموزش های آنلاین ، از اینجا تمام اطلاعات مورد نیاز خودتان را بدست بیاورید.

با دقت آبیاری کنید!

شما باید دقیقا به همان مقداری آبیاری کنید که گیاهتان لازم دارد. نه بیشتر و نه کمتر. توجه کنید آبیاری های غیر منظم و غیر یکنواخت روی محصول نهایی شما تاثیر گذار خواهند بود. پس علاوه بر میزان آبی که به گیاه خودتان میدهید باید به دوره های آبیاری ، مدت زمان آبیاری نیز توجه ویژه کنید. این کار را میتوانید با استفاده از کنترلر ها و تایمر های هوشمند آبیاری انجام دهید و مدیریت کنید.

خرید لوله 16

علف های هرز را مدیریت کنید

مطمئن شوید تمام آبی که به زمین میدهید به گیاه شما میرسد. اجازه ندهید سهم آب مزرعه شما را علف های هرز غارت کنند. علف های هرز مانع رسیدن تمام آب آبیاری به گیاه شما میشوند. پس همیشه حواستان به دور نگه داشتن علف های هرز باشد. توجه کنید که مبارزه با علف های هرز فقط بعد از کشت محصول نیست. شما باید برای پیشگیری از رشد علف های هرز نیز اقداماتی انجام دهید. نخستین گام جلوگیری از ورود علف هرز به مزرعه است . شما باید از بذری استفاده کنید که ترجیحا خالص باشد و در آن علف های هرز وجود نداشته باشد.

در هنگام فصل رشد گیاه نیز میتوانید با استفاده از قطره چکان های آبیاری قطره ای باعث جلوگیری از رشد علف هرز شوید ، چرا که آبیاری قطره ای باعث میشود تا تنها محیط توسعه ریشه توسط آب خیس شود و به همین ترتیب از رشد گیاهان غیر دلخواه جلوگیری میکند.

هرس علق هرز

از آبیاری های نوین استفاده کنید

امروزه دیگر مزیت های آبیاری های نوین بر هیچکسی پوشیده نیست و همه میدانند باید تا جای ممکن بهترین استفاده را سهم آب خود بکنند. آبیاری قطره با به حداقل رساندن آب آبیاری یکی از بهترین روش هایی است که هم اکنون در تمام جهان در حال توسعه است. اما هروقت اسم آبیاری قطره ای به گوش میرسد کشاورزان خم به ابرو می آورند و هزینه های اولیه آنرا بزرگترین مشکل برای استفاده از این سیستم میدانند. شما میتوانید با حداقل هزینه آبیاری قطره ای کنید با استفاده از لوله های دریپردار یا نوار های آبیاری تیپ هزینه ی این سیستم را به حداقل برسانید.

مشکل کمبود آب چه بخواهید چه نخواهید گریبان گیر همه خواهد شد و همین امروز دست به کار شوید حتی شده قسمت کوچکی از مزرعه ی خودتان را به آبیاری های نوین مجهز کنید. مطمئن باشید به مرور زمان با پیشرفت زمان سایر مناطق زمین خودتان را نیز مجهز میکنید.

تجهیزات آبیاری نوین

گلخانه احداث کنید

گلخانه ها یکی از بهترین راه های جلوگیری از اتلاف آب و استفاده ی بهینه از سهم آب است. چرا که با استفاده از محیط کنترل شده گلخانه از استفاده کافی آب اطمینان حاصل میکنید. هر هکتار گلخانه میتواند تا چند برابر محصول بیشتر به شما بدهد.